Депутатите приеха НЗОК да изплати надлимитната дейност на болниците
Измененията в бюджета на НЗОК за 2020-а бяха подкрепени единодушно от народните представители на първо четене. С тях вече е налице правно основание надлимитната дейност за 2015-а и 2016-а на болниците да бъде изплатена. Отделени за това са до 75 000 000 лв.
Темата за изплащането на този вид дейност е сред най-дискутираните от години. До момента са заведени десетки дела от здравни заведения.
Данните показват, че за 2015 г. стойността на неизплатените пари е над 50 250 000 лв. В същото време главницата по заведените срещу НЗОК дела надхвърля 22 400 000 лв. За 2016-а общата сума от дължимо и главница е над 44 000 000 лв., а за 2017 г. е над 99 000 000 лв.
Дебатите в пленарна зала откроиха за пореден път проблемите в областта на здравеопазването и нуждата от промени.
Председателят на социалната комисия в парламента д-р Хасан Адемов изрази надежда, че парите ще отидат за екипите в здравните заведения, а не за покриване дълговете на болниците.
От своя страна д-р Нигяр Джафер попита дали причина за решението не са огромният брой заведени дела и възможно ли е с днешния акт управляващите да си признават, че са допуснали сериозни грешки по отношение на надлимитнта дейност.
Д-р Джевдет Чакъров напомни на колегите си, че България е от страните, които плащат най-много за лекарства и това трябва да се промени. И той като останалите си колеги заяви, че не е нужно да има пандемия, за да разберат всички колко сериозни са проблемите в системата.
От ДПС смятат, че е наложително да има дискусия по въпроса ще има ли в бъдеще лимити и какво точно означава надлимитна дейност.
Според проф. Георги Михайлов от БСП парите едва ли ще отидат за заплати на работещите, защото първият ангажимент е да бъдат погасени дълговете към кредиторите. Според левия депутат в момента се прави опит напрежението да бъде потушено, което едва ли ще се случи. Моделът, по който здравната система се управлява, е порочен, а управлението на болниците като търговски дружества е неправилно, категоричен беше проф. Михайлов.
Проф. Румен Гечев попита защо се влачат плащания от 2015-а и как точно е пресметната предложената сума от 75 000 000 лв. Левицата поиска точни данни затова колко са неизплатените пари по месеци, години и болници, които да бъдат разгледани между двете четения на проекта.
От ГЕРБ признаха, че сумата покрива наполовина неизплатеното. Лъчезар Иванов заяви, че промени не могат да се правят на парче и определи като главен пропуск липсата на единна електронна система. Колегата му д-р Емил Тончев каза, че парите идват навреме и ще подобрят ситуацията в сектора.
Д-р Калин Поповски, народен представител от групата на „Обединените патриоти“, поиска в рамките на това Народно събрание да бъде взето решение за отпадането на лимитите. Специалистът по акушерство и гинекология припомни, че този проблем е с давност от над две десетилетия и решаването му е резултат единствено заради кризата COVID-19.
По време на дебатите отново бяха повдигнати въпросите за доплащането на лекарствата, за здравната вноска и възможността да бъде повишена, за ранната диагностика и превенцията, които са част от справянето с проблемите.
parliament.bg, bnt.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Александровска болница не е източвала Касата
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Целта на пръстовия идентификатор е да не се съхраняват биометрични данни
- Национална здравноосигурителна каса
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Здравната каса ще продължи да плаща по 2 лв. на аптеките
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Регистрационната система става задължителна за заплащане на лечебните заведения от НЗОК
- Приключи проверката на здравната каса в болница "Света Екатерина"
Коментари към Депутатите приеха НЗОК да изплати надлимитната дейност на болниците