Парите за здраве през 2020-а са 4 милиарда и 744 милиона лева
Четири часа бяха необходими на народните представители, за да стигнат до окончателното гласуване на бюджета на НЗОК за 2020 г.
Няма промени в общата картина, според която през 2020-а ще има 400 000 000 лв. повече за здраве, отколкото през 2019 г. Общата сума е 4 744 704 000 лв.
Една от промените е свързана с увеличението на парите за доболнична помощ, където от резерва на НЗОК се пренасочват 12 000 000 лв. От тях 6 000 000 лв. са за първична доболнична помощ, 3 000 000 лв. за специализирана и още 3 000 000 лв. за медико-диагностична помощ.
Отново най-големия дял при разпределението заемат средствата за болнично лечение. През 2020-а за него се отделят 2 800 000 000 лв. Според опозицията дисбалансът между парите за болнична и доболнична помощ е крайно нелогичен. Тази огромна разлика е един от сериозните проблеми в системата, който продължава твърде дълго. Почти три милиарда за хоспитализации, а в същото време по няколко милиона за превенция, профилактика и доболнична помощ. Не за първи път опозицията повдигна въпроса за превенцията, тъй като тя е в основата на по-доброто здраве и е практика в европейските страни.
Отпадането на член 5 от Закона за бюджета, според който трябваше да се създаде списък с лекарства, за които няма да има отстъпки, породи сериозни дебати. Проблемът е, че в него трябваше да бъдат включени медикаменти от Позитивния лекарствен списък, които нямат алтернатива при лечение. Парламентарната комисия по финансите отхвърли предложението при обсъжданията преди няколко дни, а вносителката Даниела Дариткова го оттегли в пленарна зала. Според нея проблемът е в липсата на списък, който НЗОК е трябвало да подготви. Без него вземат решение за около 100 000 000 лв. без информация. Списък ще бъде приет в Закона за здравното осигуряване, каза още Даниела Дариткова.
Това наложи отделените за това 99 900 000 лв. да бъдат разпределени отново. От тях 68 000 000 лв. са за лекарства, а 31 000 000 лв. за медикаменти за злокачествени заболявания и продукти при спешни операции и животозастрашаващи кръвоизливи.
Друга промяна в бюджета на Здравната каса са изплащането на надлимитната дейност и разходите по съдебни дела. Решението е да бъдат одобрявани сумите, които се изплащат на здравните заведения при влезли в сила съдебни решения.
Проф. Георги Михайлов от БСП поиска да бъде прецизирано предложението за промяна в Закона за здравето. Идеята е лечението на онкологични и онкохематологични заболявания, започнало преди навършване на 18 години, да продължи да се заплаща от Здравната каса до приключването му.
Депутатите одобриха още и предложението новооткритите през 2020-а болници да не могат да сключват договори с НЗОК през годината. Здравните заведения няма да имат възможността да сключват договори и по нови клинични пътеки. Изключение ще бъде направено единствено, ако този вид медицинска услуга не се изпълнява никъде другаде в района или ако с новата дейност болницата не надскача вече утвърдения от НЗОК бюджет.
parliament.bg, bgonair.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Национална здравноосигурителна каса
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- Съдът постанови: НЗОК ще плаща за лечението на болите от сколиоза
- Според управителя на НЗОК недостигът на пари в касата е заради лекарствата
- НЗОК: Диетичните храни за диагнозата „Класическа фенилкетонурия“ се заплащат на 100%
- Държавата ще поеме лекарствата на хипертониците най-рано от април 2017 г.
- Ще се забави издаването на Европейски здравноосигурителни карти
Коментари към Парите за здраве през 2020-а са 4 милиарда и 744 милиона лева