Донорска ситуация в Пловдив даде шанс за живот на бебе и три жени
Две бъбречни и две чернодробни трансплантации дадоха шанс за живот на три жени и бебе на седем месеца, информират от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“.
Жена на 24 години, изпаднала в състояние на мозъчна смърт в пловдивската университетска болница „Свети Георги“, е донорът, благодарение на който са осъществени четирите трансплантации.
Спасените
Две жени, едната на 25 години, а другата на 39 години получават чаканите от тях бъбреци. Трансплантациите са осъществени в болница „Лозенец“, където е трансплантиран и черен дроб на бебето.
Във ВМА извършват чернодробна трансплантация на 26-годишна жена. Тя е била първа в листа на чакащите. Началникът на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология във ВМА проф. Никола Владов съобщава, че младата жена страда от първичен склерозиращ холангит (PSC) или първична билиарна цироза в последния стадий. Заболяването води до развитието на чернодробна цироза или недостатъчност. Когато прогресира, се налага чернодробна трансплантация. PSC е свързан тясно с възпалително заболяване на червата.
Благодарение на способността на черния дроб да се възстановява сам, медиците спасяват два живота от един донор. Както обяснява проф. Владов, екипът от ВМА и колегите им от „Лозенец“ извършват експлантацията на органите. Осъществяват сплит трансплантация. Разделят органа на две части. Едната е за младата жена, а другата част за бебето.
Трансплантацията във ВМА продължава шест часа.
Тя и останалите три трансплантации са направени на 26 октомври 2021 г.
Проф. Никола Владов съобщава, че младата жена се чувства добре, контактна и адекватна е.
Трансплантациите
Това е петата чернодробна трансплантация във ВМА за 2021 г. Началото е поставено през 2007 г. и до момента специалистите са спасили десетки хора, нуждаещи се от органи, за да живеят.
От началото на 2021 г. до момента в страната ни са настъпили общо 11 донорски ситуации, благодарение на които е трансплантиран бъбрек на 17 души, черен дроб на 10 и сърце на двама.
В същото време хората, нуждаещи се от трансплантация на различни органи са над 1000.
Най-много са нуждаещите се от бъбрек – 899 души. 41 жени и мъже имат нужда от черен дроб, а 44 от сърце.
От началото на годината няма извършена трансплантация на бял дроб. В листата на чакащите са 22 души.
Донорството
За донорството трябва да се говори, защото то е в основата на трансплантациите, спасяващи човешки живот. Много е трудно, признават медиците, които са координатори на процеса.
Тяхната задача е да установят, че човекът е изпаднал в мозъчна смърт и да съобщят на семейството. Много често близките отказват.
Не са малко случаите обаче, когато въпреки огромната болка, те дават съгласието си. Затова и лекарите им благодарят, че са помогнали да бъдат спасени други хора, живеещи в риск за живота си. Краят за едни се превръща в начало за други. Лекарите са категорични, че по темата трябва да се говори постоянно, хората трябва да имат информация и да знаят. Затова и различни сдружения и пациентски организации заедно със здравното министерство организират кампании, чиято основна цел е да насочат вниманието към проблема и колко важно е донорството.
Данните от Съвета на Европа показват, че през 2020 г. на Стария континент са извършени 35 529 трансплантации. Това е с 20% по-малко в сравнение с 2019-а. Тъжната статистика показва, че очаквайки трансплантация през 2020-а на ден са умирали 21 души. За една година в листите на чакащите са записани нови 43 183 европейци.
Коментари към Донорска ситуация в Пловдив даде шанс за живот на бебе и три жени