Екипът на проф. Никола Владов от ВМА трансплантира успешно черен дроб на мъж в крайната фаза на чернодробно заболяване
Във ВМА беше осъществена поредната чернодробна трансплантация, която е шестата от началото на 2021 г.
Трансплантацията
Екипът от клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология реализира поредната успешна трансплантация на черен дроб. Ръководител на екипа е проф. Никола Владов.
Органът е присаден на 50-годишен мъж, който е с чернодробно заболяване при това в крайна фаза.
Интервенцията на 23 ноември 2021 г. продължава шест часа. Резултатите от нея са напълно задоволителни.
Проф.Никола Владов (на снимката) коментира, че мъжът вече е екстубиран, контактен и адекватен е. Известният специалист по трансплантология изрази своята и на екипа си благодарност както към близките на донора, за взетото решение в драматичен за тях момент, така и на колегите си от панагюрската болница „Уни Хоспитал“ за организация при експлантацията на органите.
Това е 80-тата по ред операция за присаждане на черен дроб от началото на трансплантационната програма, която се реализира от специалистите във ВМА.
Чернодробната трансплантация е една от най-сложните хирургични интервенции. В същото време за мнозина тя е единственият шанс да продължат да живеят. Според международните стандарти пациент с диагноза цироза и с прогноза за живот не повече от година се нуждае от трансплантация на черен дроб. Тежестта на чернодробното заболяване се класифицира в степени от А до С. Най-спешна нужда от присаждане на черен дроб имат болните със степен С.
Донорската ситуация
Животът на мъжа е спасен и трансплантацията става възможна благодарение на създадената донорска ситуация в Университетската болница „Уни Хоспитал“ в Панагюрище. Донор става жена на 56 години, изпаднала в мозъчна смърт.
Добрата, бърза и ефективна организация е дело на екипа на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в болницата и на регионалния координатор по донорство за Южния централен район, включващ областите Пазарджик, Пловдив, Кърджали, Смолян и Хасково, д-р Дончо Ташков (на снимката).
Д-р Ташков съобщава, че 56-годишната жена, която е от Сливен, е била с вътремозъчен кръвоизлив с множествена локализация.
Това е втората за годината донорска ситуация в панагюрската „Уни Хоспитал“. Първата е през май 2021 г., тогава донорът е 54-годишен мъж с мозъчен инсулт.
От здравното заведение информират, че за първи път изваждането на органите от донора се осъществява в операционната на болницата, където е румънският екип, очакващ да приеме бъбреците. Те са предоставени за трансплантация в Румъния съгласно протокола за сътрудничество в областта на донорството и трансплантациите между двете страни.
Очаква се на днешния 24 ноември 2021 г. да бъдат извършени две интервенции на нуждаещите се от бъбреци румънци.
За донорството и трансплантациите
По данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ през 2021 г. у нас са направени 14 чернодробни трансплантации, нито една от тях не е от жив донор. Те са двойно повече в сравнение с 2020 г., когато са осъществени общо 7, от които две от трупен и пет от жив донор.
19 са бъбречните трансплантации от трупен и 14 от жив донор, направени от началото на 2021 г. до момента. През 2020-а те са общо 8, от които шест са от жив и две от трупен донор.
Множество са инициативите и информационните кампании, които здравните власти и различни организации провеждат с една основна цел – да повишат информираността за трансплантации и да стимулират донорството.
Преди дни от здравното министерство публикуваха за обществено обсъждане промени в Наредбата за пакета здравни дейности. Едно от предложенията е за въвеждането на медицински критерии за проследяването на хората с тежко мозъчно увреждане. Целта е не само по-добро и ефективно наблюдение и сигурност за болните, но и създаването на оптимални условия за извършването на трансплантации в страната.
Коментари към Екипът на проф. Никола Владов от ВМА трансплантира успешно черен дроб на мъж в крайната фаза на чернодробно заболяване