Доц. Силви Кирилов е предложен за здравен министър в кабинета на ИТН
По непотвърдена официално информация урологът доц. Силви Кирилов ще оглави министерството на здравеопазването в кабинета на „Има такъв народ“.
Предложеният за премиер Пламен Николов заяви, че имената на бъдещите министри ще бъдат съобщени едва след като приключат срещите с представителите на трите парламентарни групи. Днес от „Има такъв народ“ представят проектокабинета си на колегите си от „Изправи се БГ! Ние идваме!“, „Демократична България“ и БСП.
Според Пламен Николов има надежда, че предложеният от тях кабинет ще бъде гласуван в НС.
Въпреки че едва след последната среща с групата на БСП, която започва в 17 часа, ще бъдат съобщени официално имената на кандидатите за министри, много от тях вече се появиха в медиите.
Предварителната информация
Според информацията, с която bTV разполага, министерството на здравеопазването ще бъде оглавено от доц. Силви Кирилов. Специалистът по урология е 71 на години. Работил е в Университетската болница „Александровска“, а от 2003-а до 2006 г. е неин директор. Бил е начело и на болница „Доверие“ в столицата, през 2011 г. заема поста директор на Агенцията по трансплантации.
През 2017 г. за кратко оглавява и болница „Уни Хоспитал“ в Панагюрище.
Интересен момент е, че предишното предложение за здравен министър на „Има такъв народ“ беше за имунолога д-р Велислава Петрова, а сега тя е предложена за министър на образованието.
Кои са другите кандидати за министерски кресла?
Петър Илиев, чието име преди дни упорито се спрягаше за бъдещ премиер, е предложен за министър на вътрешните работи, а дипломатът Ради Найденов за външен министър. За министър на труда и социалната политика от ИТН предлагат Теодора Пенева, експерт по социална политика и енергийна бедност. За министерството на отбраната е предложена отново Теодора Генчовска, от неуспелия първи кабинет е и предложението за земеделски министър – Пламен Абровски. Адвокат Момчил Иванов е предложението за министър на правосъдието, а Пламен Данаилов на финансовото министерство. Десислава Димитрова ще оглавява министерството на икономиката, а Радостин Василев на младежта и спорта. Оперният артист Георги Султанов е предложен за министър на културата, а Ивайло Кожухаров за това на туризма.
Другите предложения са министерството на регионалното развитие и благоустройството да бъде поверено на бившия главен секретар на Съюза за стопанска инициатива и един от авторите на програмата на "Има такъв народ" за регионално развитие Георги Георгиев, това на енергетиката на Александър Николов, на екологията на Силвия Бакърджиева и на транспорта на Гроздан Караджов.
Официалното представяне на предложенията за състав на кабинета на ИТН
Кандидатът за премиер на „Има такъв народ“ Пламен Николов обяви официално състава на кабинета и заяви, че сам го е съставил. Това се случи след като от представители на партията ИТН проведоха консултации с „Изправи се БГ! Ние идваме!“, „Демократична България“ и БСП.
Проектокабинетът се състои от 17 кандидати за министри и един за министър без портфейл. От първия проект за министерски съвет на ИТН, в който за премиер беше посочен Николай Василев, остават Петър Илиев, Ради Найденов, Велислава Петрова, Теодора Генчовска, Пламен Абровски, Ивайло Кожухаров, Радостин Василев и Антония Валентинова. От тях промени по отношение идеята кои министерства ще оглавят, са настъпили само при двама от кандидатите - при Петър Илиев, който сега е номиниран за вътрешен министър, а в първия кабинет за министър на правосъдието и при д-р Велислава Петрова, предложена да оглави здравното министерство, а сега това на образованието и науката. И в този, като и в първия за министър без портфейл по ромските въпроси е посочена д-р Антония Валентинова.
Останалите десетима са нови като този път от партията не са забравили да обявят и кандидата за министър на околната среда.
Екипът беше представен като резултат от общите решения на парламентарната група и националния съвет на ИТН. От партията заявиха, че промени в състава няма да бъдат правени, както няма да бъдат подписвани и коалиционни споразумения.
На 4 август 2021 г. в декларация пред депутатите в парламента Филип Станев от „Има такъв народ“ заяви, че са постигнали пълно съгласие в редица сектори с колегите си от трите политически сили, с които водят разговори.
Секторите, за които депутатът обяви, че има консенсус са:
- Здравеопазване – по темите за нуждата от нов закон за лечебните заведения, за премахването модела на клиничните пътеки, за спешни мерки на правилата, по които работи НЗОК и за авиационното звено в Спешната помощ
- Социална сфера- за подпомагане на млади семейства и преизчисляване на пенсиите
- Образование – за нуждата от развиване на проектен потенциал, интеграция на малцинствените общности, намаляване на висшите учебни заведения, създаване на научни клъстери
- Земеделие – за създаването на условия, които ще подпомогнат развитието на семейното земеделие
- Правосъдие – за премахването на специализираните съдилища, за реални съдебна и реформа в прокуратурата и електронно правосъдие.
„Ако приемате тези общи цели, може да подкрепите състава на министерския съвет, който предлагаме“, заяви от парламентарната трибуна Филип Станев.
Тепърва ще стане ясно дали парламентарните групи на „Демократична България“, БСП и „Изправи се БГ! Ние идваме!“ ще подкрепят проекта на ИТН за кабинет.
Според Конституцията до 6 август 2021 г. проектът за кабинет трябва да бъде представен на държавния глава Румен Радев. След това ще бъде внесен в НС, където ще бъде разгледан и подкрепен или отхвърлен.
Предложенията за състав на министерския съвет така и не влязоха в НС
На 6 август 2021 г. проектокабинетът на ИТН беше представен от кандидата за министър-председател Пламен Николов на президента Румен Радев. В законовия срок той го внесе в парламента, за да бъде обсъден и гласуван.
До това обаче така и не се стигна и кандидатите да поемат управлението на страната, не бяха представени в Народното събрание. След като кандидатът за премиер Пламен Николов се оттегли точката, включена в дневния ред на заседанието от 11 август 2021 г.,също беше оттеглена. Освен политическа се появи и конституционална криза. Как ще бъде решена и как парламентът ще се справи с поредното предизвикателство, ще научим на 12 август.
Липсата на правителство и вероятността за поредни избори отварят вратата за множество проблеми. Един от най-сериозните е свързан с актуализацията на бюджета. Ако народните представители не си свършат работата, това означава на практика, че няма да има средства нито за здравеопазване, нито за социални дейности или за подпомагане на бизнеса и работещите.
- Здравеопазване, образование и социални дейности – предложенията на ИТН
- Д-р Велислава Петрова е предложението на „Има такъв народ“ за министър на здравеопазването
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към Доц. Силви Кирилов е предложен за здравен министър в кабинета на ИТН