Здравеопазване, образование и социални дейности – предложенията на ИТН
Партия „Има такъв народ“ е поредната политическа формация, която заставайки начело на държавното управление, предлага реформи в едни от важните за обществото сфери. Както стана ясно от декларация на ИТН, представена на 4 август 2021 г. в Народното събрание от депутата Филип Станев, са постигнали съгласие по голяма част от идеите за промени с партиите „Изправи се БГ! Ние идваме“, „Демократична България“ и БСП.
Представяйки концепцията си за управление, промени и начините, по които ще ги реализират, от „Има такъв народ“ съобщават на официалната си страница кои са първи пет неща, които ще направят в различни сфери. Три от тях имат особено значение за обществото.
Здравеопазване
Петте неща, които от партията на Станислав Трифонов казват, че ще осъществят най-напред в областта на здравеопазването, са следните:
- Промяна на настоящия модел на функциониране на здравеопазването
Това включва промени в два важни за функционирането на системата закона – за лечебните заведения и за здравното осигуряване. Идеята е да бъдат премахнати клиничните пътеки и да бъдат одобрени диагностично свързани групи за извършена медицинска дейност. Според авторите на програмата в областта на общественото здраве, сред които е и номинираният за здравен министър уролог доц. Силви Кирилов, ще има различни видове здравноосигурителни пакети, ще бъдат подготвени български стандартизирани ръководства, а болниците няма да бъдат повече в обхвата на търговския закон.
- Промяна на начина, по който здравните услуги се финансират
Идеите са да бъде сложен край на нерегламентираните плащания и нелоялната конкуренция, но и на корупцията във всички нива, като се започне от лечебните заведения, мине се през администрацията и се стигне до управленските нива. Промени в правилата за работа на Здравната каса и създаването на звено за контрол, което е независимо от здравното министерство.
- Ефективно работеща доболнична помощ и система за профилактика на социално значимите заболявания
Години наред финансирането на доболничната помощ е в пъти по-ниско в сравнение с болничната. Това е една от сериозните пробойни в системата. Доболничната помощ страда от множество липси, от които най-опасната е настоящата и бъдеща липса на специалисти. От години общопрактикуващите насочват вниманието към проблемите, лошото финансиране и стопяващите се специалисти. Ако не бъдат предприети действия, алармират те, до няколко години няма има лекари в доболничната помощ. За да бъде ефективно работеща тази система, от ИТН предлагат да бъде поощрявана груповата практика, а приемът при общопрактикуващите да бъде регулиран. Що се отнася до социално значимите заболявания и тяхната профилактика, идеите са приоритет на държавната политика да бъде контролът на рисковите фактори като алкохол, тютюнопушене, наднормено тегло. Да бъдат организирани масови национални скрининги за различните видове рак и други заболявания.
- Ефективна система за спешна помощ с авиационно звено
За постигането на тези цели ще бъдат променени начините, по които се организира и осъществява диагностичната дейност и лечебния процес в болниците. Целта е работещите на терен екипи да бъдат много по-ефективни, а центровете за спешна помощ модернизирани. Трудът на екипите от тях да бъде втора категория. Ще бъдат изготвени правила за провеждането на лекарствена политика, ефективна икономически и здравно и ориентирана към пациентите. Акцентът е върху на съвременната лекарствена политика с прогенерични форми. Не на последно място ще бъде променен моделът на денталната помощ.
- Осигуряване на адекватен брой медицински кадри и повишаване на доверието в системата
Нужните специалисти и тяхното задържане ще стане с осигуряването на добри условия за кариерно развитие и осъвременяване на заплащането, но и с новия модел за пропорционално заплащане на осъществената дейност. Доверието в системата може да бъде повишено, ако комуникацията между лекар и пациент се подобри. Ако има ясно разграничаване между лекарска грешка и небрежност, ако съществуват национална система за оплаквания и анализ на непредвидимо събитие. Целта е, посочват от ИТН, да бъдат постигнати и у нас европейски стандарти за добра медицинска практика.
Както отбелязват в програмата, между 1 и 2 години ще бъдат нужни за осъществяването на предложените реформи.
Социални дейности
Приоритетите в областта на социалните дейности са:
- Подкрепа за семействата с деца
Законодателни и административни промени, които ще помогнат за по-лесното отглеждане на децата в биологичното семейство. Това включва трайно увеличение на данъчното облекчение за дете в размер на три средни заплати. Гъвкаво ползване на отпуск за отглеждане на дете, еднократна помощ за ученици от всички класове. Подкрепа от 24 минимални заплати да новородените и отглеждани в България деца, която ще бъде разсрочена за седем години. Не на последно място, за редовните студенти до 25-годишна възраст, които са взели изпитите, държавата ще осигури майчинството.
- Превенция и по-малко рискове в обществото
Ще бъдат разработени програми, които ефективно предпазват от риска децата да бъдат изоставяни. Усилията ще са насочени към намаляване броя на децата в резидентна грижа, което може да стане при реинтеграция в биологичните семейства и превенция от бедност, зависимости и насилие. Предвижда се чрез електронното управление и контрола да има прозрачност и отчетност на всички социални услуги.
- Подкрепа за възрастните с ниски доходи
С до 70% от минималната работна заплата ще бъде увеличена материалната подкрепа за възрастните с ниски доходи. Помощта ще бъде с ваучери за храна, лекарства и енергия. Много повече и по-качествени ще бъдат и 24-часовите услуги в патронажната грижа и за възрастните мъже и жени.
- Пенсионна реформа
За бъде управлението на средствата по-прозрачно, гъвкаво и доходно, ще се премахне таксата за вноска във втория стълб. Таванът на осигурителния доход ще бъде обвързан със средната заплата. Ще бъдат намалени разликите във възрастта за пенсиониране, а пенсиите ще бъдат актуализирани на всеки мандат.
- Подкрепа за хората с увреждания
Голямата цел е да бъдат максимално ограничени стигмата човек с увреждане и изолацията на тази група от обществото. Предвиждат се данъчно облекчение за родителите на хора с увреждания, разширяване обхвата на личните асистенти, подобрение в механизма на месечните надбавки. Друга важна цел е да бъдат спрени злоупотребите с ТЕЛК, да се преразгледат всички програми за социално предприемачество за хора с увреждания, но и да бъдат увеличени възможностите им за реализация на трудовия пазар. Оценката за трудоспособност ще бъде разделена от тази за здравословното състояние.
Приоритети в образованието и науката
- Ефективно финансиране
Начинът на финансиране, известен като „парите следват ученика“, ще бъде променен. Новият метод трябва да гарантира еднакъв старт в качеството на образованието. Моделът на финансиране на училището ще бъде съобразен с възможностите му и икономическите интереси на страната.
- Мандатност на директорите
Новоназначените директори могат да заемат поста не повече от два мандата. Ръководителите на училищата ще бъдат атестирани. Обмисля се приемане на стандарт за развитие на учебните заведения.
- Качествено и насочено към нуждите на децата и обществото образование
Ще бъдат усъвършенствани начинът и формата на външното оценяване. Матурата в 4 клас ще бъде премахната, а този клас ще се повтаря, ако ученикът не е усвоил родния език. Изпитното съдържание ще бъде насочено към национално и социално значими дисциплини. Водещ ще бъде Български език и литература. Учебните програми ще бъдат променени, а съдържанието уеднаквено.
- Намаляване на нежеланото поведение в училището
Дисциплината и поведението на учениците ще бъдат основен фактор в образователния процес. Ще бъдат създадени стандарти за превантивни програми, базирани на индивидуален подход, свързани с противодействието на нежелано поведение.
- Възраждане на науката
Ролята на науката е двигател на икономическото и обществено развитие, затова тя трябва да заеме достойното си място. В академичните състави трябва да бъдат привличани млади специалисти. Заплатите в БАН ще бъдат актуализирани, а заетостта на учените оптимизирана. Броят на университетите ще бъде намален. Разпределението на средствата за наука ще бъде равномерно, по приоритети и институции. Научните приоритети ще бъдат планирани стратегически.
Накъде след предложенията?
Голяма част от идеите за реформи в три от най-значимите и определящи развитието на държавата сфери са смислени и аргументирани. Част от тях са желани от хората, заети или зависещи от развитието в тях. В повечето случаи е така с всяка предложена от кандидатите за власт партия. Големият въпрос е колко от предложенията биват реално осъществени, когато властта е вече факт, и колко биват удобно забравяни или се отказват от реализацията им в името на поредното междупартийно съглашателство. В този смисъл истинският лакмус за всяка партия, спечелила мнозинството от гласовете на хората, е доколко държи на обещанията си и има политическата воля да ги изпълни. Всички сме в очакване.
- Доц. Силви Кирилов е предложен за здравен министър в кабинета на ИТН
- Д-р Велислава Петрова е предложението на „Има такъв народ“ за министър на здравеопазването
- Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
Коментари към Здравеопазване, образование и социални дейности – предложенията на ИТН