Д-р Нели Николова: Психичното здраве е ангажимент преди всичко на обществото

СЗО определи като основна тема на Световния ден на психичното здраве тази година превенцията на самоубийствата. Печалната статистика показва, че всяка година 800 000 души отнемат живота си, а много повече са онези, които правят опит да се самоубият. Няма особен оптимизъм и в доклада на Световната организация, според който само в Европа 50% от хората с депресия и 20% от тези с шизофрения не получават медицинска помощ.
Специалистите са категорични, че без психично здраве, човек не може да бъде здрав. Както подчертава и директорката на Държавната психиатрична болница (ДПБ) в Царев брод д-р Нели Николова, психичното здраве не е проблем на психиатрите, които се занимават с психичните болести. „Психичното здраве е ангажимент на обществото. То трябва да направи много, за да чувстват хората сигурност и стабилност. На психичното здраве влияят множество фактори, сред които особено значение имат средата и отношенията между хората“, казва още д-р Николова, според която много повече трябва да направи обществото ни, много повече.
Д-р Нели Николова е категорична, че психиатричната помощ трябва да се осъществява в добри и адекватни условия, а пълната изолация на страдащите е остарял начин на работа. Затова директорката на ДПБ в Царев брод смята, че идеята да се преместят в Шумен е добра и ще се отрази положително на пациентите. Предложението е на министър Кирил Ананиев, а идеята е специализираното заведение да заеме помещенията, в които преди се е помещавал закритият дом „Майка и дете“. Пребазирането ще се отрази положително не само защото пациентите вече няма да бъдат изолирани, но и защото ще са в близост до областната болница, а д-р Николова уточнява, че това са хора с множество съпътстващи заболявания.
В същото време експертите от здравното министерство обясняват, че на европейските стандарти у нас отговаря единствено пазарджишката болница, а останалите са в трагично състояние. Въпросът е, след като здравното министерство го определя по този начин, защо до момента не са предприети мерки, с които поне да започне промяната?
Дали в МЗ се съобразиха с препоръките на европейските експерти, които алармираха за проблемите на сектора и какво се случва с новата стратегия за психично здраве е другият не по-маловажен въпрос.
В доклада на СЗО е посочено ясно, че отделните страни трябва да намерят адекватни решения, защото са изправени пред огромното предизвикателство на нарастващия брой хора с психични разстройства. Затова са необходими спешни мерки, с които да бъдат усъвършенствани политиките за превенция и лечение. Държавите и техните правителства трябва да насочат усилията си към въвеждането на цялостни и ефективни системи за грижа, да насърчават психичното здраве, да гарантират, че персоналът в психиатричните болници разполага с възможности, а пациентите и семействата им могат да се издържат и нямат финансови проблеми.
Крайно време е държавите да приемат план за действие, който поставя акцент върху факта, че психичното здраве има основно значение за качеството на живот, категорични са от СЗО.
who.int
НОВИНАТА е свързана към
- Работата на криминалистите нанася големи вреди на психичното им здраве
- Ранни симптоми на психичните заболявания
- Как се отразява ендометриозата върху психичното здраве на жените
- Майката на Лейди Гага говори открито за психичните разстройства
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Как да разпознаем психичното страдание
- Да се грижиш за родител с биполярно разстройство: „Разбрах, че моето психично здраве също е от значение“
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- Как да бъдем полезни на хора, загубили близък човек, или възстановяващи се след психично заболяване
Коментари към Д-р Нели Николова: Психичното здраве е ангажимент преди всичко на обществото