Стратегията за психичното здраве ще бъде внесена в кратки срокове в МС

Страната ни трябва да има дългосрочна политика за психичното здраве, затова в много кратки срокове Министерството на здравеопазването ще представи на правителството Националната стратегия за психично здраве, това обеща министър Костадин Ангелов по време на посещението си в Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“.
Работна група, в която участваха едни от най-добрите специалисти, работи над шест месеца, за да създаде документ, който очертава визията за развитие до 2030 г. Както заяви преди време един от участниците в групата експертът по психиатрия проф. Дроздстой Стоянов, важно е документът да бъде подплатен с политическа воля и бюджет, за да се реализира. Още по-важно обаче е, стратегията да бъде написана „съвестно, отговорно, многоизмерно, експертно, изчерпателно“.
Дълго време специалистите настояват за приемането на този основен документ, който ще бъде първата и важна стъпка в решаването на множеството проблеми в областта на психиатричната помощ у нас. Сред тях са на първо място финансирането, което в момента е не само мизерно ниско, но и твърде неясно и объркано. Липсата на медицински специалисти в тази сфера е другото огромно предизвикателство, на което трябва да се намери решение. Не на последно място стои въпросът за материалната база, голяма част от която е в окаяно състояние.
Реформата на психиатричната помощ е изключително продължителен и труден процес, но за да започне са нужни воля и ясни правила, убедена е д-р Гълъбова, която е директор на ДПБ. Тя многократно изразява мнението си, че когато става дума за психиатрична помощ много по-значим е персоналът, полагащ грижи за болните, отколкото скъпата апаратура.
Както в цялата система на здравеопазването, така и в психиатричните клиники и отделения доминират специалисти на средна възраст над 50 години. Това е другото огромно предизвикателство – как да бъдат мотивирани младите. Ако не бъдат намерени точните механизми, ще дойде момент, когато болниците ще разполагат с апаратура и добри битови условия, но не и с основното – лекари и сестри, които да полагат грижи за представителите на една от най-уязвимите групи в обществото.
Един от начините да бъдат стимулирани младите специалисти е безспорно заплащането на труда им. В този дух на срещата днес беше изразено задоволство от увеличението с 30 % на заплатите в психиатричните болници.
По време на срещата между здравния министър и екипа на ДПБ „Св. Иван Рилски“ отново беше поставен въпросът за възможността болницата да се премести от Нови Искър в рамките на София. Министър Ангелов пое ангажимента да разговаря с представителите на различни институции, разполагащи с терени и да го направи в много кратки срокове.
Предислоцирането на някои от болниците и разкриване на нови предвижда и Стратегията, в чиято разработка като част от екипа се включи и д-р Цветеслава Гълъбова, която в началото на 2020-а изрази надежда, че документът ще бъде приет.
mh.government.bg
-
Психичното здраве на младежта в Европа се влошава, алармират от СЗО
-
Д-р Нели Николова: Психичното здраве е ангажимент преди всичко на обществото
-
Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
-
Документална поредица разказва за стигмата към пациентите в психиатричните отделения
НОВИНАТА е свързана към
- Работата на криминалистите нанася големи вреди на психичното им здраве
- Ранни симптоми на психичните заболявания
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Психиатърът проф.Хинков оглави здравното министерство в кабинета Денков/Габриел
- Едва 35,2% от българите са съгласни да бъдат донори на органи, показва социологическо проучване от октомври 2019-а
- Как се отразява ендометриозата върху психичното здраве на жените
- Майката на Лейди Гага говори открито за психичните разстройства
- МЗ въвежда безплатни прегледи за рак на гърдата и на простатата
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Как да разпознаем психичното страдание
Коментари към Стратегията за психичното здраве ще бъде внесена в кратки срокове в МС