Експертната среща очерта пътя, по който да се върви, за да има истинска Национална детска болница
Експертната среща, посветена на Националната детска болница и организирана от депутатите от „Демократична България“, събра на 2 август 2021 г. в Народното събрание експерти в различни области. Темата премина под мотото „Националната детска болница в контекста на добрите европейски и световни практики“.
Както подчерта в началото д-р Таня Андреева, депутат от ДБ и един от активните участници в Националната гражданска инициатива „За истинска детска болница“ с настоящата дискусия се прави опит „да бъде поставено началото на истинския път за изграждането на истинска детска болница, такава каквато заслужават децата на България.“ „Ние, от ДБ, сме формален домакин, защото каузата трябва да бъде надпартийна и да обедини всички ни“, каза д-р Андреева (на снимката).
„Лесно е темата да бъде сведена само до парцели, разрушени сгради, пари и обществени поръчки, но големият въпрос, за който темата е лакмус, е, може ли политиките у нас да бъдат приоритет за създаването на едно наистина добро място, в което да живеят децата ни, заяви от своя страна Христо Иванов и подчерта, че децата трябва да бъдат национален приоритет.
„Срещата показа за първи път от много време, че институциите в България имат волята да слушат заинтересованите страни по казуса Национална детска болница. Две години беше отказван диалог с педиатрите, инженерите, архитектите, гражданските организации и всички, участващи в процеса. Сега поставихме началото на широка дискусия, която трябва да продължи през целия път и докато на финала му не получим качествената болница, която да удовлетворява нуждите на педиатрите и българските деца за следващите 50 до 100 години“, категорична беше след края на дискусията д-р Таня Андреева.
Експертите по казуса
В продължение на повече от три часа лекари, инженери, архитекти, експерти представяха своите гледни точки, идеи и концепции и дискутираха.
Началото беше поставено от служебният министър на регионалното развитие архитект Виолета Комитова.
През 2011-а тогавашното министерство на регионалното развитие се отказва от сградата- скелет. Когато през 2019 г. е правена обществената поръчка за детската болница, никой не се е съобразил с действащия план. „А решението е било много просто. Обществена поръчка за нова детска болница на това място. Има действащ план от 2011-а, обществена поръчка, изпълнител и въпросът е приключен“.
Министър Комитова (на снимката) разказа, че заради искането руината да бъде върната в Подробния устройствен план (ПУП), тя се е срещнала с представители на „Главболгарстрой“ и здравната инвестиционна компания. Отказали да получат виза за ново строителство, която може да им бъде издаде веднага и заявили на министър Комитова, че искат ПУП за сградата скелет.
„И днес това са двете тези – ще се борим ли за сградата-скелет с обществена поръчка или ще вървим към нова сграда, предвидена да бъде такава в застроителния план още през 2011-а“, обобщи министър Комитова.
Споделеният чужд опит
Както подчерта архитект Петкана Бакалова от НГИ „За истинска детска болница“ целта на инициираната от тях среща не е да дава решения, а присъстващите да се запознаят с европейския и световен опит. И най-вече „да видим правилния път, по който те вървят, защото когато вървим бързо и в грешна посока, стигаме на грешното място.“
Своя опит споделиха директорът „Специфична и здравна експертиза“ в болничния консорциум „Екат Франсе“ Тиери Жансон. Архитект Емануил Марков от Франция, участвал в строежа на големи болници, инж. Франк Андерсън, ръководител на проекта за изграждането на болницата в Дания и инж. Анастасия Чернева, участвала в създаването на проекта, Доминик Хуук, директор на BDP, създатели на множество сгради, сред които детските болници в Дания и в Ливърпул.
Най-общо едни от най-добрите европейски специалисти очертаха пътя, по който трябва да се върви, представяйки своя опит по отношение строежа на детски болници. На първо място стои създаването на подробна техническа програма. Документът се изготвя от професионалисти, той е изключително детайлен и прецизен и обемът му е между 300 и 500 страници, дори и повече.
Както подчерта архитект Емануил Марков, който работи във Франция, не е възможно планът, представен у нас при спечелването на обществената поръчка за реконструкция на сградата - скелет да бъде от 20 страници. Това е недопустимо.
Невъзможно е да бъде създадено нещо качествено без ясни цели, концепция и подробно разработени стъпки за реализация.
Аркади Шарков от Експертния клуб по икономика и политика говори за основите на здравното планиране. Преди реалната работа по строежа е нужен анализ, посветен на броя на болниците и отделенията, специалистите, начините на финансиране, състоянието на детското здраве и нуждите на малчуганите с хоризонт в следващите 30 години.
Дискусията
По време на дискусията становища и мнения изразиха множество от присъстващите. Архитект Владимир Милков, председател на Камарата на архитектите в България, отново напомни, че Камарата продължава да настоява на първо място да бъде прекратена порочната обществена поръчка. Сред другите предложения са изработването на комплексно задание, проект по всички фази, конкурс за архитектурния проект.
Изпълняващият длъжността директор на Педиатричната болница д-р Здравков подчерта, че от огромно значение е въпросът не само за строежа на Национална детска болници, но и за детското здравеопазване. Проф. Владимир Пилософ, който е председател на Българската педиатрична асоциация изрази надежда, че този път нещата ще се случат и насочи вниманието за нужния анализ, който ще даде отговор на въпроса как новата болница ще си сътрудничи с останалите, ще бъдат ли затваряне детските отделения, какво ще се случи с Националната кардиологична болница и с Клиниката по детска хематология в ИСУЛ, например.
Проф. Иван Литвиненко, специалист по детска неврология, се намеси с остри изказвания, свързани с мястото на бъдещата болница, етажите и размерът й. В края той заяви: „От нас нищо не зависи, ако няма истинска воля от страна на здравното министерство“. Проф. Литвиненко определи разговорът като безсмислен и каза, че се чувства обезверен.
Резултатът
Участниците в дискусията са обединени по едни от най-важните въпроси. Сред тях на първо място е нуждата от Национална детска болница. Това е изходната позиция, от която се тръгва с идеята, че темата е не просто важна, но и значима кауза, която обединява.
Както сподели д-р Таня Андреева предстои дълъг път, но по него трябва да се тръгне веднага, защото и до момента е загубено много ценно време. На първо място трябва да бъде изготвен анализ на нуждите, последван от подробното задание и архитектурен конкурс. Нещо, за което от НГИ „За истинска детска болница“ настояват от две години насам.
Пътят е дълъг, но той трябва да бъде извървян, като трябва да е ясно, че всяка пропусната стъпка ще се отрази негативно и няма да доведе до желания резултат.
„Удовлетворена съм, защото това е добро начало, а и защото отворихме вратите на институциите за всички. Само ако сме обединени, сме в състояние да постигнем целта си. В същото време ме тревожи, че колегите ми педиатри са напълно отчаяни, защото последните 40 години са слушали само обещания. Крайно време е тези обещания да започнат да се спазват и гласът на педиатрите да започне да се чува“, сподели д-р Андреева. Тя съобщи, че ще предложи създаването на подкомисия към парламентарната здравна комисия, която да се занимава с темата за майчиното и детско здравеопазване.
Като смислена определи архитект Петкана Бакалова (на снимката), проведена в парламента дискусия. Това е добро начало, а тепърва предстои организирането на множество подобни срещи, фокусирани професионално към педиатри, архитекти, финансисти, управляващи.
„Вярвам, че всичко, за което говорим, ще бъде осъществено, защото смятаме да сме активни и да бъдем генератори на процеса. Да го предизвикваме. Впечатлението ми като участник и модератор е, че дискусията даде много добри индикации. Стана ясно, че има още много работа дори сред различните гилдии, за да бъде изяснен процесът, но и да стане ясно колко е важно той да се проведе по правилния начин. Най-важното е, че вратата е отворена“, сподели архитект Бакалова.
Тя подчерта колко е важно здравното министерство да заеме своята водеща роля, особено когато става дума за изготвянето на професионален и подробен анализ на нуждите, който стои в основата. Същото се отнася и до парламента. „Адресирахме искането на Националната гражданска инициатива към парламента и ще очакваме той да се произнесе.“
Каузата Национална детска болница
Очевидна е нуждата от модерна и отговаряща на европейските и световни стандарти детска болница. Сграда, в която децата да бъдат лекувани и обгрижвани, родителите да се чувстват спокойни, а работещите удовлетворени от условията и възможностите, с които разполагат. Факт е, че обществото подкрепя идеята. Подобна е и заявката на политическите партии.
Ясно е, че до момента беше изгубено ценно време. През последните две години по-често се даваха обещания, които никога не бяха спазени, а още по-лошото е, че целият процес се управляваше некомпетентно и хаотично. Изнесената от министър Комитова информация по казуса сега и нещата, които тя представи, бяха казани още през ноември 2019-а на дискусията, която Камарата на архитектите организира, припомни архитект Бакалова.
Време е усилията на всички да бъдат концентрирани върху реалното решаване на проблемите. Пътят е тежък, дълъг и няма да стане нито за месец, нито за година. Но представителите на всички страни – като се започне от управляващите, мине се през Народното събрание, педиатри, специалисти, архитекти, инженери, експерти и се стигне до представители на различни професионални организации, граждански сдружения и родители, е нужно да бъдат заедно, ако искат резултатът да бъде истинска болница за децата на България с хоризонт в следващите 50, а защо не и повече години.
Да спорят, дискутират и търсят решения. Процесът да бъде прозрачен и виден от обществото. И ако е възможно не да казват как нещо не може да се случи, а да търсят пътищата, по които то може да стане по най-добрия начин.
Не на последно място Националната детска болница би трябвало да бъде кауза за всички управляващи. Независимо кои са те и колко често се сменят да продължават да работят за нея. За да стане факт не само новата сграда, но и детското здравеопазване да бъде приоритет. В истинския смисъл на думата, а не като обещание, което може да остане неизпълнено, както се случва през последните години.
- Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
- Националната детска болница ще бъде построена в софийския квартал „Горна баня“
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- Д-р Адил Кадъм: Да строиш детска болница върху скеле е като да сложиш зародиш в черупка – няма да расте, ще умре
НОВИНАТА е свързана към
- Мариана Петрова: Решението на управляващите по казуса Национална детска болница е несправедливо и цинично!
- Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
- МС определи изграждането на национална детска болница като обект с национално значение
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- До 15 октомври могат да бъдат подавани офертите за строежа на националната педиатрична болница
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Откриха обществената поръчка за строителството на националната детска болница
- Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
Коментари към Експертната среща очерта пътя, по който да се върви, за да има истинска Национална детска болница