Екстремните температури са свързани с над половин милион смъртни случая от инсулт годишно
Акценти
|
Само през 2019 г. над половин милион души са починали вследствие на мозъчен удар, дължащ се на екстремно високи или ниски температури, сочи скорошно проучване. Констатациите, публикувани в медицинското списание Neurology, разкриват, че от 1990 г. броят на инсултите, свързани с промените в климата, се увеличава по целия свят.
Проучването
За целите на проучването учени от Китай създават модел, използващ информация от 204 страни и територии за болести, смъртни случаи и увреждания, както и климатични данни, които улавят температура, облачност и промени във времето.
Авторите на изследването отбелязват, че броят на хората, преживели инсулт, се увеличава пропорционално със застаряването и нарастването на населението. Това обаче не е единствената причина за отчетения ръст на случаите на мозъчен удар. Оказва се, че периодите на екстремно ниски и високи температури, които зачестяват през последните няколко десетилетия, също оказват негативно влияние. Използваните данни ясно показват, че броят на хората, получили инсулт вследствие на високи или ниски температури, нараства и е значително по-висок през 2019 г., отколкото през 1990 г.
През 2019 г. именно екстремно ниските температури са причина за по-високият брой инсулти. Въпреки че това може да звучи контраинтуитивно на фона на глобалното затопляне, ниските температури са неизменна част от климатичните промени.
В момента смъртните случаи от инсулт, свързани с екстремни температури, са непропорционално концентрирани в по-бедните части на света, където системите на здравеопазване са крехки, като например Африка. Според учените бързото нарастване на случаите на инсулт поради климатичните промени в Централна Азия „също изисква специално внимание“.
Д-р Мери Райс, доцент по медицина в Харвардското медицинско училище, която не е работила по настоящото проучване, споделя, че публикуваните констатации са изключително значими. „Наистина смятам, че тази група свърши много добра работа, като възприе глобален подход, разглеждайки исторически данни и привличайки вниманието към здравен проблем, на който не се обръща много внимание.“
Райс наскоро публикува проучване във Frontiers in Science, според което изменението на климата е причина също за увеличаване на случаите на имуномедиирани заболявания като алергии, астма, автоимунни заболявания и рак. Изследването предполага, че са необходими спешни действия за намаляване на вредните емисии и подобряване на качеството на въздуха, докато светът се справя с климатичната криза.
>>> Климатичните промени могат да изложат милиарди хора на риск от заразяване с малария и денга
Как екстремните температури увеличават риска от инсулт
Инсултът вече е сериозен здравен проблем. Мозъчният удар е третата водеща причина за инвалидност в световен мащаб и една от основните причини за смърт, сочат по-ранни проучвания.
Настоящото проучване не е предназначено да покаже защо екстремните температури са в основата на наблюдавания ръст от инсулти. Други изследвания обаче показват, че когато температурите са прекалено високи, човешкото тяло не успява ефективно да се охлажда чрез процеса на изпотяване, което може да доведе до хиперкоагулация на кръвта (свръхсъсирваемост) и повишен риск от инсулт. Горещото време също може да предизвика дехидратация, което от своя страна принуждава сърцето да работи твърде усилено, увеличавайки вероятността от инсулт или инфаркт.
>>> 5 факта за влиянието на високите температури върху човешкото тяло
Екстремно ниските температури също могат да причинят инсулт. Когато човешкият организъм е изложен на температури под нормата, то стимулира рецепторите за студ на кожата, което задейства симпатиковата нервна система – мрежа от нерви, които контролират реакцията на тялото „бий се или бягай“. Това може да причини вазоконстрикция – свиване на кръвоносните съдове в кожата, ръцете и краката, което води до скок на кръвното налягване и потенциално до инсулт.
„Фактът, че климатичните промени и по-специално екстремните температури са рисков фактор за инсулт, е известен, но това проучване е първото, което изследва проблема в глобален мащаб.“, коментира д-р Али Саад, невролог към Програмата за климата и здравето към Университета на Колорадо. „Повечето хора са склонни да мислят, че влошеното здраве вследствие на екстремните температури е проблем на страните с ниски доходи, но това се наблюдава навсякъде и се очаква да се влоши с времето.“
Extreme temperatures are tied to more than half a million stroke deaths a year. With climate change, expect more: https://edition.cnn.com/2024/04/10/health/climate-change-stroke-deaths-wellness/index
- Температурата на Земята ще продължи да се повишава през следващите 5 години
- Светкавична тромболиза спасява пациенти с инсулт в Болница „Тракия“
- Руски учени разработват високотехнологична машина за рехабилитация след инсулт и травми на гръбначния стълб
- В УМБАЛСМ Пирогов ще открият Център за лечение на инсулти до края на месеца
Продукти свързани с НОВИНАТА
БОИРЕР ХИГРОМЕТЪР ЗА СТАЯ HM 16
ПРОМОИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР BO HUI T - 168
ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР PIC THERMO DIARY HEAD
БОИРЕР ТЕРМО - ХИГРОМЕТЪР ЗА СТАЯ HM 22
ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР AGU BABY ЖИРАФ
ТОПЛИНЕН ЦИРКУЛАТОР STARLYF THERMA BOOST
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Инсулт
- Удроу Уилсън и скритите факти за инсултите му
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- Личи
- Терморецептори
- Юлий Цезар и неговата мистериозна болест - епилепсия или микроинсулти
- Холестеролът не е показател за риска от инсулт при жените
- Д-р Михаил Протич: Ако не се контролира, предсърдното мъждене води до инсулт
- Не игнорирайте тези предупредителни признаци преди инсулт - те могат да спасят живот
Коментари към Екстремните температури са свързани с над половин милион смъртни случая от инсулт годишно