Електрическа стимулация връща движението на парализирани крайници
Акценти
|
Електрическа стимулация на гръбначния мозък връща движението на крайниците. Близо 40 души с увреждания, сред които и хора, страдащи от квадриплегия (парализа на четирите крайника най-често поради увреждане на гръбначния мозък в областта на шията).
Устройството, наречено ARCEX е дело на екипа на проф. Грегоар Куртин от Швейцарския федерален технологичен институт (EPFL). Благодарение на него 43 от общо 60-те участници в проучването започват да използват отново ръцете си, което подобрява значително ежедневието им.
Терапията ARCEX
Определят ARCEX като голям научен пробив. При този вид терапия устройството е на масата, а няколко електрода се поставят върху кожата на шията. Именно те изпращат малки удари към костния мозък, който бива електрически стимулиран, но без да има болка. Електрическата стимулация се извършва само по един час няколко пъти седмично.
Предимството е, че няма нужда електродите да бъдат закрепени за постоянно. Не се налага и операция, за да бъде поставен имплант. Постепенно и с течение на времето ефектът се превръща в траен, защото помага за създаването на нови връзки между мозъка и засегнатите крайници.
Проучването
Важно е да се отбележи, че настоящото проучване е решаваща стъпка напред, особено като се има предвид неговияТ мащаб. До настоящия момент изследванията в тази област засягат по няколко изолирани пациенти, при които резултатите са впечатляващи, но недостатъчни, за да бъдат направени заключения за жизнеспособността на подобни инструменти в ежедневието.
Настоящото проучване е проведено върху 60 пациенти в целия свят.
Както авторите поясняват в статията с резултатите, публикувана в списание Nature Medicine: “От 14 януари до 24 декември 2021 г. 65 души преминават през скрининг и бяха включени в изпитването. Петима са отказват по лични причини. До края на юни 2022 г. 60 пациенти са попълнили целия протокол и оценки. Клиничната база данни беше заключена за анализ през юли 2022. Всеки от 60-те участници е преминал през поне 24 сесии по време на всеки от периодите на рехабилитация и терапия ARCEX .”
Доброволците са на възраст между 22 и 75 години, претърпели травматично непрогресиращо увреждане на цервикалния гръбначен мозък повече от година преди включването им в изследването. Опитите се провеждат на 14 места в САЩ, Канада, Обединеното кралство и Нидерландия.
Проучването установява, че терапията ARCEX е безопасна и ефективна при 72% от хората и подобрява силата и функцията на ръцете, което от своя страна води до значими подобрения на качеството на живот.
„Тези резултати отговарят на нашите предварително зададени критерии, тъй като ние предположихме, че процентът на участниците, които се повлияват от ARCEX терапията ще надхвърли 50%“, пишат авторите.
>>>Мозъчен имплант помага на парализиран мъж да проходи
Става ясно и това, че терапията не само подобрява силата на горните крайници, но и възстановяването на сензорната функция. Доброволците съобщават още, че след нея честотата и тежестта на мускулните спазми и болката са намалели. Имат и сериозно подобрено качество на съня.
Невролозите са убедени, че ефектът от процедурата надхвърля многократно постигнатото от рехабилитацията.
„Бъдещите предклинични и клинични проучвания ще трябва да разкрият механизмите, които управляват връзката между неврологичния статус на участника и отговорите към ARCEX терапията или рехабилитацията самостоятелно както и техните взаимодействия.
Ако терапията бъде одобрена, тя ще бъде ново лечение с установена безопасност и ефикасност за подобряване на неврологичното възстановяване на функциите на крайниците.
„Като се има предвид въздействието на стимулацията на гръбначния мозък върху възстановяването на движенията след инсулт и болестта на Паркинсон, то очакваме, че терапията ARCEX може да играе роля за по-доброто възстановяване на хора, страдащи от редица неврологични разстройства“, подчертават авторите на проучването.
Неврологът проф. Грегоар Куртин и неговият екип се надяват до няколко месеца да получат одобрение, за да започне производството и разпространението на уреда и реалното приложение на терапията. Между 10 000 и 30 000 евро струва устройството, но проф. Куртин е убеден, че социалното осигуряване ще поеме разходите.
Специалистът се надява и на това, че в бъдеще техниката може да бъде използвана и за рехабилитация на краката.
Светът се променя
Може би най-точното определение за ефекта от електрическата стимулация дава Мелани Рийд. Шотландската журналиста е категорична: „Вече виждам живота по различен начин“. След нараняването на гръбначния й мозък по време на езда тя остава парализирана. В продължение на 14 години Мелани Рийд не може да движи лявата си ръка и не усеща нищо с нея. Сега е различно.
>>>Създадоха 3D човешки импланти на гръбначния мозък за лечение на парализа
„Сякаш мускулната ми памет се събужда сега. Лявата ми ръка е по-силна. Отново мога да хващам предмети, виждам как пръстите ми се движат, скролвам на таблета и телефона. Виждам живота по различен начин и светът се променя“, споделя жената и признава, че това е не само невероятно, но и важно от психологическа гледна точка.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС ФЛЕКСИ ОРТЕЗА ЗА КИТКА 309
ВАРИТЕКС ЛОНГЕТА ЗА КРАК 864
Безплатна доставка за България!ВАРИТЕКС ДЕТСКИ БАНДАЖ ЗА РАМО 304
НОВИНАТА е свързана към
- Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
- Пиния
- Алтернативни подходи при лечение на атаксия
- Механична вентилация
- В област Бургас е засечен вероятен случай на остра вяла парализа
- Ралица, Обикновена ралица
- Алтернативна терапия на пареза и парализа
- Бучиниш, Бардаран, Цвилуга, Дива мерудия
- Атакува ни вирус, който може да предизвика парализа при децата
- Лобелия - голяма, Индиански тютюн
Коментари към Електрическа стимулация връща движението на парализирани крайници