Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Електронните цигари – 2 пъти по-ефикасни за спиране на пушенето от никотин-заместващата терапия

Електронните цигари – 2 пъти по-ефикасни за спиране на пушенето от никотин-заместващата терапия

от 01 окт 2020г.
Редактор: Ивайло Тончев
Електронните цигари – 2 пъти по-ефикасни за спиране на пушенето от никотин-заместващата терапия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Електронните цигари са два пъти по-ефикасни за спиране на пушенето в сравнение с никотин-заместващата терапия, а във Великобритания те вече се предлагат дори в болниците като метод за отказ от тютюнопушенето. Данните след дългогодишната им употреба в САЩ и Великобритания показват, че тютюнопушенето там драстично спада.

Много нисък е и процентът и на младежите, започнали да употребяват ежедневно електронни цигари, показват данните в САЩ.  Наблюдава се, че тютюнопушенето сред младежите в двете държави спада рязко в периода, в който електронните цигари стават популярни.

„Проучване на поведенченска интервеция установява, че електронните цигари са около 2 пъти по-ефикасни от никотин-заместващата терапия. Е-цигарите са ефикасно средство за спиране на тютюнопушенето“. Това посочи проф. Константинос Фарсалинос, научен сътрудник в „Центъра за сърдечна хирургия Онасис“ в Атина по време на Третия научен форум за намаляване на вредата от тютюна в Гърция.

Електронните цигари са около 2 пъти по-ефикасни от никотин-заместващата терапия.
„Тютюнопушенето в САЩ спада с безпрецедентна скорост и последните данни показват, че по-малко от 1% от младежите пушат цигари. В момента там расте едно бездимно поколение и това има важно значение за общественото здраве. Същото се случва и във Великобритания. Там гледат на електронните цигари като средство за отказване на цигарите. Дори в болниците се отварят магазини, които ги предлагат, за да насърчат пушачите да ги използват като средство да спрат да пушат.“, заяви проф. Константинос Фарсалинос в рамките на панела на научната конференция „Клинична оценка и научни изследвания“.

Употребата на електронните изпарители с никотин сред младежите трябва да следи, но тя е ограничена до тези, които така или иначе пушат. В Европа има строги регулации, за да не се допуска достъпа до тези продукти от младежи, уточни гръцкият експерт.

Проф. Фарсалинос е изследовател, клиницист и епидемиолог към Университетите в Патрас и в Полопонес в Гърция и има над 85 изследвания и научни статии в международни издания за е-цигарите и намаляване на вредата при употребата на тютюн и никотин.

Устройствата с нагряване на тютюн се смятат за малко по-малко вредни от цигарите и могат да променят световната картина на заболяванията, свързани с тютюнопушенето, заяви по време на конференцията проф. Джузепе Бионди Зокаи, който изследва нагреваемите тютюневи изделия и употребата им по отношение на сърдечносъдовия риск.

Е-цигарите са ефикасно средство за спиране на тютюнопушенето
„Основното при намаляването на вредата при преминаването на пушачите на тези продукти спрямо цигарите е, че няма горене. Преминаването на продукт с намален риск е умен подход, защото така се запазва ритуалът, така пушачът може да намали употребата и да спре“, обясни проф. Зокаи и даде личен пример като пушач, преминал последователно на устройство с нагряване на тютюн, електронна цигара и вече в графата „бивш пушач“. Според него настоящите пушачи трябва да обмислят възможността да преминат на устройства за нагряване на тютюн като стъпка към крайното спиране на пушенето, без да се изключват и други стратегии като консултиране или никотин-заместваща терапия. При всеки човек най-подходящият подход да спре цигарите е различен.

„Най-важното, което трябва да помним, че устройствата с нагряване на тютюн не са по-безопасни от въздържането от пушене. Те имат различни рискови профили и пациентите-пушачи, които не могат да спрат цигарите, трябва да бъдат насочени към продукти с по-нисък риск. Електронните цигари и устройствата с нагряване на тютюн могат да намалят риска за пушачите, но могат да имат както остри, така и дългосрочни последствия и тяхната употреба трябва да се разглежда само като стъпка към спирането на цигарите.“

Много от пациентите с онкологични диагнози не отказват цигарите, въпреки абсолютните противопоказания, заяви в научната конференция в Атина проф. Питър Харпър, един от основателите на Лондонската клиника по онкология. Проф. Харпър е автор на над 400 доклада и е известен с разработката си на подобрени методики за лечение на рак.

Проф. Питър Харпър, един от основателите на Лондонската клиника по онкология
„Никога не съм бил почитател на логиката „спри да пушиш или умри“. Трябва да се намали вредата от тютюнопушенето. Няма много добро разбиране за това какво е намален риск по отношение на пушенето и какъв е рискът при новите бездимни тютюневи изделия“, заяви световнопризнатият онколог.

Лекарите и изследователите припомниха, че над 1 млрд. души по света пушат, а тютюнопушенето е причина за над 25 заболявания, свързани с него
Лекарите и изследователите припомниха, че над 1 млрд. души по света пушат, а тютюнопушенето е причина за над 25 заболявания, свързани с него. По тази причина намаляването на вредата от тютюнопушенето е важна стъпка, за която все още в обществото няма добро разбиране и информиран избор, посочиха експертите.

Трети научен форум за намаляване на вредата от тютюна, който се проведе виртуално в края на септември в Атина.
Третият научен форум за намаляване на вредата от тютюна, който се проведе виртуално в края на септември в Атина, събра 37 изтъкнати международни учени, медицински и здравни специалисти от областта на онкологията, кардиологията, фармакологията и други специалности, за да представят последните резултати от изследванията на бездимните алтернативи – електронни цигари и устройства с нагряване на тютюн. В края на конференцията водещите експерти се обединиха около създаването на Международна ацоциация за контрол на тютюнопушенето и намаляване на вредата (SCOHRE).

Асоциацията със седалище в Брюксел ще има за основна цел повишаване на осведомеността за вредата от тютюнопушенето, с цел превенция, контрол и борба с вредния навик. Организацията ще насърчава още продължаването на научните изследвания и подкрепата на стратегия за намаляване на вредата от тютюна чрез иновативни и научно доказани по-малко рискови алтернативи на традиционното пушене.

Източник:

Трети научен форум за намаляване на вредата от тютюна – Атина, 2020

Още по темата:
  • Нова Зеландия - бездимна след 2025 година Нова Зеландия - бездимна след 2025 година
  • 63% от българите вярват, че иновациите и науката могат да изиграят роля за намаляване на тютюнопушенето 63% от българите вярват, че иновациите и науката могат да изиграят роля за намаляване на тютюнопушенето
  • Проучване в пет държави показва, че заразените с COVID-19 искат да спрат цигарите Проучване в пет държави показва, че заразените с COVID-19 искат да спрат цигарите
  • България напредва в замяната на цигарите с бездимни алтернативи България напредва в замяната на цигарите с бездимни алтернативи
5.0/5 1 оценка

Коментари към Електронните цигари – 2 пъти по-ефикасни за спиране на пушенето от никотин-заместващата терапия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Електронните цигари – 2 пъти по-ефикасни за спиране на пушенето от никотин-заместващата терапия
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 13:53
    Коментирайте "Електронните цигари – 2 пъти по-ефикасни за спиране на пушенето от никотин-заместващата терапия"

НОВИНАТА е свързана към

  • Пушите ли?
  • Запознати ли сте с рисковете от тютюнопушенето?
  • Тютюнопушенето е вредно - какво причинява заболяванията, свързани с него
  • Как да намалим риска от цигарите, алкохола и нездравословното хранене
  • Нова Зеландия - революция без цигарен дим
  • Нова Зеландия - бездимна след 2025 година
  • Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга
  • Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето
  • Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
  • Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 1102 дни, 1 час и 54 мин.

Л-цистеин /аминокиселина/ срещу разрушителното деиствие на алкохол и цигари.

преди 1375 дни, 2 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 22 часа и 4 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 14 часа и 45 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 21 часа и 37 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 4 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УРОЛОГИЧЕН ТРИПЪТЕН КАТЕТЪР С ВРЪХ ДЮФОР CH22 УРОКЕЪР

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА (МЕТИЛФОЛАТ) 1000 мкг + ВИТАМИН B12 50 мкг сублингвални таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ ИЗГАРЯНИЯ 50 мл

ИДЕАЛКО ЗАГРЯВАЩ КРЕМ 50 мл

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ БЕЛЕЗИ, СТРИИ И РАНИ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

СКИНОРЕН крем 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:56

НОВАРИКС таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival