Жена в Уелс почина от рак на маточната шийка след пропуснати аномалии при цитонамазката

В първите дни на януари 2023 г. 54-годишната Линда Строуд от Уелс умира от рак на маточната шийка, въпреки че последните две цитонамазки не показват абнормни изменения. Предпоследната е извършена през 2016 г., а последната малко преди смъртта й, като и в двата случая резултатите са отрицателни. Когато разбира, че е болна, вече е твърде късно за лечение, тъй като заболяването е в последния четвърти стадий.
Д-р Андрю Еверед, биомедицински специалист, който работи като консултант по програмата за скрининг на рак на маточната шийка в Уелс, анализира и двата негативни PAP теста на Линда. Той пояснява, че откриването на изменения в клетките е „субективен“ и „сложен процес“, но признава, че експертите, които са провели двете изследвания „са допуснали грешки“ и не са забелязали „някои абнормни промени“ в маточната шийка.
Анализът на клетките от 2016 г. показва изменения, характерни за „първи стадий на рак“, а „решението на лекарите да ги класифицират като нормални е било грешка“. По отношение на цитонамазката, извършена през 2021 г., Еверед заключава, че предметното стъкло не съдържа достатъчно на брой клетки, за да се гарантира надежден резултат. В такъв случай би трябвало пробата да се отчете като „негодна“ и г-жа Строуд да отиде за повторно вземане на клетки.
Гарет Пауъл, ръководител на програмата за скрининг на рак на маточната шийка, споделя, че експертите изследват близо 25 000 цитонамазки годишно, а точността на резултатите за периода от януари 2021 г. до август 2023 г. достига 98,93%, сравнена с 95% в цяла Великобритания. Все пак той признава, че „понякога се допускат и грешки“.
Допустима грешка, но с фатални последици
PAP тестът на Линда Строуд от 2016 г. е изследван от двама експерти, а вторият от 2021 г. – от трима, като нито един от тях не е забелязал изменения. Г-н Пауъл добавя, че целият екип подлежи на „постоянен контрол“ на качеството на работа.
До трети стадий включително ракът на маточната шийка може да бъде излекуван с химиотерапия, но според онколога на г-жа Строуд д-р Омен тя е била изпратена при него твърде късно, когато онкологичното заболяване вече е било в четвърти стадий и не е можело да се предложи нищо друго, освен палиативна грижа (за облекчаване на болките).
Становището на следователя по случая гласи, че в пробата от 2016 г. не са забелязани абнормни промени в клетките, а пробата от 2021 г. е била негодна, което е довело до погрешна крайна оценка. Негативният резултат е подвел жената и тя не се е подложила на повторна цитонамазка на етап, когато заболяването би могло да бъде излекувано.
Той казва още: „Трудно ми е да приема мисълта, че подобни грешки могат да се случат два пъти на един и същи пациент. Това са две грешки, които са довели до смъртта на човек. В същото време обаче съм длъжен да се съобразя и с данните, с които разполагам. Засега не възнамерявам да изготвям доклад за превенция на смъртни случаи, защото вярвам, че все пак тази програма дава много добри резултати. За жалост, случаят с Линда Строуд попада в онзи един процент на допустимата грешка.“ Той увери скърбящото семейство, че смъртта на Линда се приема напълно сериозно и няма да бъде подценен.
Жени в Северна Ирландия чакат до 6 месеца резултатите от извършен PAP тест
Лиса Кларк е една от общо 7104 жени, които са принудени да чакат за резултатите от цитонамазка между 3 и 6 месеца. От здравното министерство признават, че „системата не функционира нормално и проблемът трябва да бъде решен“.
Лиса се подлага на изследването по препоръка на личния лекар след проведено лечение на кървене и някои други гинекологични проблеми. PAP тестът за рак на маточната шийка се препоръчва на жени между 25 и 64 години, като обикновено резултатите излизат до 12 седмици.
Неработеща система
Лиса не крие страха си, че, докато чака резултатите, може би губи ценно време. Програмата за превенция на Северна Ирландия е най-неефективната на територията на Великобритания, тъй като залага на остарял метод, известен като цитологичен скрининг, вместо на приетия за златен стандарт HPV скрининг. Цитологичният тест открива абнормни промени в клетките, докато HPV тестът открива HPV вируса, причинител на заболяването. Според британското здравно министерство второто изследване е много по-прецизно.
>>> 31-годишната Лора МакАдам с важно послание към жените: "Рутинна цитонамазка спаси живота ми"
Нерешените проблеми, свързани с женското здраве в Северна Ирландия
Личните лекари в Белфаст обикновено получават резултатите от назначените PAP тестове в рамките на 20 седмици, докато преди година периодът на изчакване е бил значително по-кратък – около 12 седмици. От Кралския колеж на личните лекари са категорични, че подобно забавяне е недопустимо.
Личният лекар д-р Урсула Мейсън е силно разтревожена от липсата на адекватни мерки за опазване на женското здраве. Тя допълва: „Много е важно жените да си правят рутинните PAP тестове, защото те могат да спасят живота им. За съжаление, в Северна Ирландия, за разлика от Великобритания и Република Ирландия, нямаме стратегия за женското здраве.“
Статистиката разкрива, че две от пет жени в Северна Ирландия са принудени да чакат минимум 2 месеца, докато получат резултатите от направеното изследване за рак на маточната шийка. Според здравните власти причината за голямото забавяне е липсата на специалисти.
Пробите на 17 000 жители на Северна Ирландия ще бъдат анализирани отново, въпреки негативните резултати
Жените, чиито отрицателни проби предстои да бъдат изследвани отново, признават, че са „ядосани, притеснени и уплашени“.
Проверката ще обхване тестове, извършени от 2008 г. до днес. Очаква се близо 4000 от общо 17 368 жени да бъдат повикани за вземане на втора проба. Процесът още не е започнал и се очаква да отнеме поне 6 месеца.
Хедър Томпсън и Бренда Редпат са две от пациентките, получили писма, че резултатите от направените им PAP тестове може да са неверни. Те се запознават в социалните мрежи и настояват властите да дадат повече информация по случая.
63-годишната Хедър е с три направени цитонамазки от 2009 г. досега, но признава, че не вярва на системата. За да е спокойна, жената избира да си направи следващото изследване в частен кабинет, където чакането за резултати е не повече от три седмици. Бренда е на 71 години и призовава към ускоряване на процеса по повторно тестване. Тя съветва жените, получили писма, да не ги изхвърлят, а да бъдат проактивни и да направят каквото е нужно.
- Cervical cancer: Woman died after missed smear test abnormalities: https://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-67219086
- Smear tests: Women speak out as 17,500 smears to be re-checked: https://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-67219086
- Six month smear test result wait 'worrying and frustrating': https://www.bbc.co.uk/news/uk-northern-ireland-66790220
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЧЕТКА ЗА ЦИТОНАМАЗКА
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Бримкова електрохирургична ексцизия (LEEP-процедура)
- Какво представлява изследването "цитонамазка" и как да разчетем резултатите
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Вътрешноматочната спирала предпазва от рак на маточната шийка
- В САЩ препоръчват тестване за HPV на всеки пет години
- Създадоха ваксина срещу рак на маточната шийка с профилактично и терапевтично действие
- Най-добрата превенция срещу рака на шийката на матката е ваксинацията
- Изследване на урина ще замести цитонамазката
- За девети път у нас Европейска седмица за предпазване от рак на маточната шийка
Коментари към Жена в Уелс почина от рак на маточната шийка след пропуснати аномалии при цитонамазката