Създадоха ваксина срещу рак на маточната шийка с профилактично и терапевтично действие
Акценти
|
Учени от Германския център за изследване на рака в Хайделберг разработиха термостабилна ваксина срещу типовете човешки папилома вирус (ЧПВ), причиняващи рак на маточната шийка, която има за цел да увеличи имунизационния обхват, особено в по-слабо развитите страни. В допълнение към предотвратяването на нови инфекции, препаратът също задейства клетъчни имунни отговори срещу инфектирани клетки, което означава, че може да има терапевтичен ефект при вече заразени хора.
Ракът на маточната шийка е четвъртият най-често срещан рак сред жените в световен мащаб. По-голямата част от случаите се диагностицират в по-слабо развитите страни, особено в Югоизточна Азия, Африка и Латинска Америка. Рисковите вируси се предават главно по време на полов контакт и се предполага, че до 80% от населението ще се сблъска с тях през живота си. Освен с рак на маточната шийка, инфекциите с високорисков човешки папилома вирус се свързват и с рак на устната кухина, рак на ануса и други видове онкологични заболявания на гениталните органи.
Наличните в момента ваксини срещу човешки папилома вирус са ефективни, но имат ограничения. Те са чувствителни към високите температури и следователно изискват непрекъснато хладилно съхранение, което представлява логистичен проблем в някои страни. Освен това производството им е сложно и скъпо и са ефективни само срещу някои видове човешки папилома вирус, причиняващи рак. Също така наличните ваксини не показват терапевтични ефекти при налична инфекция.
>>> Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка
Новата ваксина
При разработването на ваксината, екипът предприема систематичен подход за решаване на всички съществуващи досега проблеми. Основа на препарата е моделът PANHPVAX, разработен в същата лаборатория, който предизвиква защитни антитела срещу всички причиняващи рак ЧПВ, както и срещу някои кожни папилома вируси.
За PANHPVAX изследователите използват малки фрагменти от протеина L2 от осем различни вида ЧПВ, които имат минимални разлики и следователно могат да предизвикат много широк имунен отговор. За да станат имуногенни, фрагментите са вмъкнати в протеиново скеле, получено от топлолюбив микроорганизъм – Pyrococcus furiosus.
„В настоящата ни работа сме добавили терапевтичен компонент към PANHPVAX, т.е. антиген, който стимулира клетъчния имунен отговор.“, обяснява Мартин Мюлер от Германския център за изследване на рака.
При разработването на новата ваксина вирусолозите избират протеина E7 от двата високорискови типа – 16 и 18. Той се образува много рано в заразените клетки и следователно е идеална цел за тяхното елиминиране. Е7 обаче е отговорен и за злокачествената трансформация на инфектираните клетки, поради което учените първо модифицират антигена на ваксината, така че той да не представлява заплаха.
Предклинични проучвания
В предклинични проучвания ваксината е в състояние да задейства неутрализиращи антитела срещу всички канцерогенни папилома вируси при мишки и едновременно с това да активира цитотоксични Т-клетки срещу протеин Е7.
Тези положителни резултати насърчават изследователите да произвеждат ваксината при условия, които отговарят на указанията за добра производствена практика за фармацевтични продукти. Произведеният по този начин препарат може да се използва в клинични изпитвания.
„Нашата основна цел е да увеличим имунизационния обхват в световен мащаб, особено в страните с ограничени ресурси. Нашата термостабилна ваксина е евтина, осигурява защита срещу всички причиняващи рак типове ЧПВ и може потенциално да неутрализира съществуващи инфекции.“, коментира Мюлер.
За да проучат задълбочено обещаващите свойства на ваксината, изследователите разработват концепция за клинично тестване.
New vaccine against cervical cancer combines prophylactic and therapeutic activity: https://medicalxpress.com/news/2024-08-vaccine-cervical-cancer-combines-prophylactic
- Великобритания се ангажира да елиминира рака на маточната шийка до 2040 г.
- За девети път у нас Европейска седмица за предпазване от рак на маточната шийка
- Жена в Уелс почина от рак на маточната шийка след пропуснати аномалии при цитонамазката
- 80% от случаите на рак на маточната шийка - предотвратими с ваксина
НОВИНАТА е свързана към
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Най-добрата превенция срещу рака на шийката на матката е ваксинацията
- За девети път у нас Европейска седмица за предпазване от рак на маточната шийка
- Нова крачка в лечението на рак на маточната шийка
- СЗО със стратегия за елиминиране на рака на маточната шийка
- Държавата отпуска 2 млн. лева за ваксиниране от рак на шийката на матката
- Безплатна ваксина срещу рак на маточната шийка и за 13-годишните девойки
- И само една доза от ваксината срещу рак на маточната шийка е ефективна
- Използвайте бариерни контрацептиви, за да намалите риска от рак на маточната шийка
- Метод за лечение на рак на маточната шийка намалява с 40% риска от смърт
Коментари към Създадоха ваксина срещу рак на маточната шийка с профилактично и терапевтично действие