Англия обмисля въвеждането на домашен тест за рак на маточната шийка
Акценти
|
Националната служба по здравеопазване (NHS) обмисля въвеждането на домашни тестове за рак на маточната шийка, след като скорошно изследване на Кралския колеж в Лондон установи, че те могат значително да разширят обхвата на скрининга. Според изследователите възможността за взимане на проба в домашни условия може допълнително да насърчи повече от 400 000 жени годишно да се изследват.
Ракът на шийката на матката е 14-ият най-често срещан рак във Великобритания, като всяка година около 3200 жени биват диагностицирани със злокачественото заболяване. Известно е, че около 13 високорискови вида човешки папилома вирус (HPV) причиняват 99,7% от всички случаи на рак на маточната шийка.
Стратегия за елиминиране на рака на маточната шийка
Аманда Причард, главен изпълнителен директор на Националната служба по здравеопазване, се ангажира да елиминира рака на маточната шийка във Великобритания до 2040 г. чрез скрининг и ваксинация.
>>> Великобритания се ангажира да елиминира рака на маточната шийка до 2040 г.
Програмата за ваксиниране срещу HPV в Англия стартира през 2008 г. и от 2019 г. се прилага както на момичета, така и на момчета на възраст 12 и 13 години. Също така NHS насърчава жените да се подлагат на скринингово изследване за рак на маточната шийка на всеки три до пет години, дори ако са ваксинирани, тъй като ваксината не предпазва от всички видове HPV.
Последните данни обаче показват, че посещаемостта намалява, като близо една трета от жените в Англия, особено по-младите, тези от малцинствата и бедните райони, са пропуснали последния профилактичен преглед. Основните причини за това са неудобство, притеснения и ангажираност.
Самостоятелно вземане на проба
Проучването, проведено от преподаватели от Кралския колеж в Лондон, е най-голямото изпитване на самостоятелно вземане на проби в Обединеното кралство досега. Публикувано в списанието eClinicalMedicine, изследването включва над 27 000 жени, които са закъснели с най-малко шест месеца за профилактичния си преглед. За целите на проучването 17 604 комплекта за самостоятелно вземане на проба са изпратени по пощата, а 10 849 са предоставени от личния лекар.
Констатациите сочат, че 56% от жените, на които комплектът е предоставен в кабинета на личния лекар, и 13% от тези, получили го по пощата, са върнали проби за изследване. Освен това 52% от изследвалите се са закъснели с поне две години за профилактичния си преглед.
Учените са на мнение, че комплектите за самостоятелно вземане на проби, особено тези, които се предоставят от личния лекар, могат значително да разширят обхвата на скрининга – от 69,9% на 77,3% (допълнително над 1 милион жени на всеки три години).
„Самостоятелното вземане на проби беше приветствано като промяна на правилата за скрининг на рак на маточната шийка и сега имаме доказателства, които показват, че това наистина е така.“, коментира д-р Анита Лим, водещ автор на изследването и старши научен сътрудник в Кралския колеж в Лондон. „Наистина е окуражаващо, че получихме проби от жени, които исторически са били пренебрегвани, включително такива от беден произход и етнически малцинства, жени с обучителни затруднения и жертви на сексуално насилие.“
В отговор на констатациите София Лоус, старши мениджър по здравна информация на Cancer Research UK, споделя, че самостоятелното вземане на проби може да помогне за справяне с някои от бариерите пред скрининга на рак на маточната шийка и на свой ред да се справи с неравенствата в здравеопазването.
„Ако обхватът на скрининга и ваксинацията се увеличи, възможно е да достигнем момент, в която почти никой не развива рак на маточната шийка.“ коментира Лоус. „Сега са необходими по-нататъшни изследвания, за да се разбере по-добре точността на самостоятелното тестване и как то може да бъде ефективно въведено.“
>>> HPV ваксината води до спад от близо 90% в случаите на рак на маточната шийка във Великобритания
Въвеждане на домашни тестове
Преди окончателното въвеждане на домашните тестове Националният комитет за скрининг на Обединеното кралство ще трябва да оцени ефикасността, рисковете и степента на свръхдиагностика.
„Изключително обещаващо е, че това проучване предполага, че простите тестове за самостоятелно вземане на проба могат да имат наистина положително въздействие в насърчаването на повече жени да се изследват от собствените си домове и NHS ще работи с Националния комитет за скрининг, за да въведем по-широка тази практика.“, коментира Дебора Томалин, директор на Националния комитет за скрининг.
Women in England could be offered DIY cervical screening tests on NHS: https://www.theguardian.com/society/article/2024/jul/17/women-in-england-could-be-offered-diy-cervical-screening-tests-on-nhs
- Спад на смъртните случаи от рак на маточната шийка в САЩ
- Метод за лечение на рак на маточната шийка намалява с 40% риска от смърт
- И само една доза от ваксината срещу рак на маточната шийка е ефективна
- Шотландия отчита нулев брой заболели от рак на маточната шийка при момичета, ваксинирани преди 14-ата година
НОВИНАТА е свързана към
- Спад на смъртните случаи от рак на маточната шийка в САЩ
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Метод за лечение на рак на маточната шийка намалява с 40% риска от смърт
- И само една доза от ваксината срещу рак на маточната шийка е ефективна
- Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021-2024 г. – същност и цели
- Харалд цур Хаузен и приносът му за борбата с рака на маточната шийка
- Шотландия отчита нулев брой заболели от рак на маточната шийка при момичета, ваксинирани преди 14-ата година
- Великобритания се ангажира да елиминира рака на маточната шийка до 2040 г.
- Жена в Уелс почина от рак на маточната шийка след пропуснати аномалии при цитонамазката
- Създадоха ваксина срещу рак на маточната шийка с профилактично и терапевтично действие
Коментари към Англия обмисля въвеждането на домашен тест за рак на маточната шийка