За повече прозрачност и по-справедливи цени настояха държавите и НПО на форума за лекарства на СЗО
СЗО и правителството на Южна Африка организираха глобален форум, посветен на достъпа до лекарства и справедливото ценообразуване. Целта беше да има платформа за открита дискусия между заинтересованите страни, което включва правителствата, гражданското общество и фармацевтичната индустрия, чрез която да бъдат установени стратегии за намаляване цените на лекарствата и разширяването на достъпа до тях.
Достъпът до медикаменти, който се приема за проблем на развиващите се страни, вече е и глобален.
Данните показват, че всяка година 100 000 000 души попадат в категорията на бедните, не за друго, а защото трябва да плащат за лекарства, които не са по джоба им.
Помощник-генералният директор на СЗО д-р Марианджела Симао, която отговоря за лекарствата и здравните продукти, заяви ясно: „Иновациите в медицината имат малка социална стойност, ако повечето от хората нямат достъп до тях. И това е глобалният въпрос за правата на човека, защото всеки има право на достъп до качествено образование.“
Някои от делегатите на форума насочиха внимание към липсата на прозрачност по отношение на цените, които правителствата плащат. Тя е в основата на факта, че много страни с ниски и средни доходи заплащат по-високи цени за лекарства, които струват по-евтино на богатите държави.
Държавите могат да насърчат по-голямата прозрачност като споделят информация за цените, около това се обединиха по време на форума участниците в него.
За пример бяха дадени страните от групата на Бенелюкс, които вече си споделят подобна информация, а резултатите са обещаващи. Данните показват несъответствията между плащанията в отделните страни и биха могли да послужат като инструмент за договарянето на по-ниски цени. По същия начин може да бъде използван и докладът на СЗО за пазарите и недостига на ваксини.
По време на форума бяха представени и други успешни примери за сътрудничество между страните в усилията им да постигнат по-достъпни цени на лекарствата.
Един от начините е няколко държави да се обединят при купуването на медикаменти, което ще позволи да договорят по-ниски цени.
Представителите на фармацевтичната индустрия подкрепиха идеите, свързани с постигането на голямата цел – всички да имат достъп до лекарствени средства. Те подчертаха и своята ангажираност към програмата за устойчиво развитие, която насочва към партньорство с частния сектор, което е начин за справяне с едно от световните предизвикателства – достъпа до медикаменти.
През следващите седмици СЗО започва публична онлайн консултация, чиято задача е да събере мнения и предложения за да бъде дадено определение на „справедлива цена“ от всички, които са ангажирани с проблема.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: who.int
Снимка: nicematin.com
- Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
- СЗО, Европейската комисия и ФИФА стартират кампания за подкрепа на хората, изложени на риск от домашно насилие
- Стартира проучване за наднормено тегло сред 7-годишните българчета
- Индийски здравни работници преминаха обучение, за да разпознават насилието срещу жени
НОВИНАТА е свързана към
- Световна здравна организация
- Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
- СЗО, Европейската комисия и ФИФА стартират кампания за подкрепа на хората, изложени на риск от домашно насилие
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- СЗО съобщи за нов вирус от семейството на вируса ТОРС
- Екип на СЗО провежда клинични изпитания върху 3 нови имуномодулиращи медикамента срещу COVID-19
- СЗО: Разходите за здравеопазване в света нарастват много бързо
- Всяка година 500 000 души умират преждевременно от коронарна болест на сърцето заради трансмастните киселини
- България е на 102 място по качество на здравните услуги според доклад на СЗО
Коментари към За повече прозрачност и по-справедливи цени настояха държавите и НПО на форума за лекарства на СЗО