Извънредната епидемиологична обстановка продължава до 31 юли 2020 г.

Извънредната епидемиологична обстановка ще продължи до 31 юли 2020-а. Съобщението за удължаването й направи здравният министър на пресконференция в здравното министерство, в която се включи екипът на Оперативния щаб и изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата (ИАЛ). Решението е взето по време на днешната среща при премиера и след направения анализ на актуалната ситуация и развитието на епидемията от COVID-19 у нас.
Удължаването ще позволи да се реагира адекватно в съответствие с развитието на епидемичната ситуация и да бъдат наложени мерки за намаляване на разпространението на вируса.
Контролът върху спазването на всички противоепидемични правила ще бъде засилен. Областните щабове имат ангажимент към по-активния и строг контрол, както и правомощията да въвеждат нови мерки, когато това е необходимо.
Здравният министър заяви, че е добре масовите прояви да бъдат намалени до минимум, защото голяма част от новите заразени са в резултат на участието на хората в такива мероприятия.
В следващите дни здравният министър ще издаде няколко заповеди. Едната от тях е свързана с подробното описание и разяснение за носенето на маски. Доц. Ангел Кунчев каза, че когато става дума за хора, които дават пресконференция, представят или са водещи на събитие, както и говорителите в телевизиите могат да бъдат без маски.
Другите две заповеди ще регламентират гражданите на кои страни имат право да влизат в България и кои задължително подлежат на двуседмична карантина.
Министър Ананиев информира още, че е започнала проверка по случая със смъртта на д-р Юлиян Стамов от Центъра за спешна помощ и след като приключи, той ще даде подробна информация. Ананиев каза, че към момента заразените от футболния клуб „Черно море“ са 15, а от „Царско село“ са четирима. Ако се наложи, мачове ще се играят без публика, смята той.
От своя страна директорът на ИАЛ магистър фармацевт Богдан Кирилов (на снимката) съобщи, че до края на месеца ще има резултати от клиничните изпитания на лекарството „Ивермектин“, което е поредната надежда за лечението на COVID-19. То се прилага на 30 души в 9 болници при спазването на всички изисквания. Българските лекари започват тестването на иначе известния и използван от десетилетия препарат срещу паразити, след австралийското проучване, което показа, че потиска вируса.
Докладът от проучването беше публикуван в „Antiviral Research“. Лабораторното изследване, което осъществяват учените в Кралската болница в Мелбърн, показва, че „Ивермектин“ спира развитието на SARS-CoV-2 в клетъчна култура за 48 часа, не е токсичен за клетките и освен да унищожи вируса е в състояние да намали концентрацията му в околната среда за 24 часа. Преди няколко месеца, когато австралийските учени оповестиха резултатите, те подчертаха, че ефектът на лекарството трябва да бъде доказан с клинични тестове.
Оказва се, че България е първата страна в Европейския съюз, в която започват изпитания върху хора, резултатите от които ще станат ясни до края на този месец.
„Ивермектинът“ е антипаразитно лекарство, което се използва за лечението и на хора, и на животни, а за откриването му получава Нобеловата награда за физика и медицина през 2015 г.
bnt.bg, gov.bg, mh.government.bg
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
НовБЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
НовНОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
- Истини и митове за здравеопазването в Куба
- Защо COVID-19 води по-често до смърт при пациенти с диабет или сърдечно заболяване
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Тежък остър респираторен синдром [SARS] Тежък остър респираторен синдром [SARS]
- Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение
- Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия
- Спортна рехабилитация на белите дробове след Covid-19
Коментари към Извънредната епидемиологична обстановка продължава до 31 юли 2020 г.