Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Изключително редки мутации в 10 гена повишават риска от развитие на шизофрения

Изключително редки мутации в 10 гена повишават риска от развитие на шизофрения

от 11 апр 2022г., обновено на 15 яну 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Изключително редки мутации в 10 гена повишават риска от развитие на шизофрения - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

След като сравняват геномите на повече от 121 000 души, учени от международния консорциум SCHEMA успяват да установят група от изключително редки мутации в 10 гена, които увеличават драстично риска от развитие на шизофрения. Второ изследване, което включва 320 400 души, достига до 287 области в генома, свързани с риска от заболяването. Двете изследвания подчертават новия възглед за шизофренията като прекъсване на връзката в синапса и показват как различните видове генетични вариации, които засягат едни и същи гени, оказват влияние върху риска от различни психични и неврологични разстройства.

Изследванията

Екипът на SCHEMA, който е ръководен от учените от Broad Institute на Масачузетския технологичен институт и Харвард, секвенира цели екзоми на 24 248 души, които страдат от шизофрения и на 97 322, които са здрави. Доброволците в проучването са от САЩ и Европа.

Изследователите дешифрират напълно техните ДНК и сравняват наборите от малки мутации, присъстващи както в кодиращите части на генома, така и в онези области, които не участват пряко в производството на протеини. Така успяват да идентифицират изключително редки варианти в 10 гена. Те пречат на клетките да произвеждат функционален протеин с пълна дължина на гена.

„Всеки човек има приблизително един процент възможност да развие шизофрения през целия си живот, но ако притежава една от тези мутации, рискът вече става 10%, 20% и дори 50%“, обяснява доц. Бенджамин Нийл, заместник-директор на Програмата по медицинска и популационна генетика в Broad Institute и директор по генетика в Центъра за психиатрични изследвания „Стенли“.

Тези гени показват наличието на дисфункция в синапса, където невроните се свързват и контактуват помежду си. И точно тази дисфункция е възможната причина за шизофренията.

шизофрения

Особено ясно това проличава при два от гените – GRIN2A и GRIA3, където синапсът е ключов елемент, свързан със заболяването. Двата гена кодират част от глутаматния рецептор, клетъчна антена, открита в синапса, която позволява невроните да получават химически сигнали помежду си. И до момента има предположения, че наличието на глутамат е свързано с шизофренията. Настоящото изследване обаче дава първото солидно генетично доказателство. GRIN2A е изключително активна в мозъка по време на юношеството, а това е времето, когато се появяват първите симптоми на шизофренията.

Изследователите признават, че все още не са напълно наясно как тези гени играят роля за развитието на шизофренията, но за сметка на това са категорични, че изследването им ще доведе до нови изводи.

Второто проучване, което е осъществено от Консорциумът по психиатрична геномика (PGC), в който се включват и учените от Broad Institute, изследва общите генетични вариации при 76 755 души с шизофрения и 243 649 здрави доброволци.

Учените откриват 287 части на генома, които имат участие за риска от поява на шизофрения. Откриват и други 120 гена, които увеличават потенциално риска от заболяването. Анализът показва, че тези геномни райони са активни най-вече в мозъка и са свързани с механизми, които пряко въздействат върху функцията на невроните, например, като организацията и структурата на синапсите.

Според проучването на PGC мутациите, кодиращи протеина GRIN2A, са много чести и променят гена като увеличават риска от шизофрения с 1,06 пъти. Според SCHEMA тези мутации са изключително редки и увеличават риска 24 пъти.

Въпреки различията обаче, фактът, че установеното от двете проучвания е свързано със сходни групи гени и биологични механизми, предполага, че генетичните открития се насочват към основните аспекти на биологията на шизофренията. Или както коментира доц. Нийл: „Виждаме препокриване, което показва връзка между синаптичната биология и риска от шизофрения“.

Бъдещето на този вид изследвания

„Откриването на десетте гена е преломен момент в изследванията на шизофренията, защото всеки един от тях осигурява солидна основа за началото на биологично изследване. Те обаче са само началото на генетичното откритие. Ние имаме доказателства, че има много повече гени за откриване. Нуждаем се от по-големи размери на пробата, за да го направим“, казва доц. Бенджамин Нийл и допълва, че колкото повече части от пъзела съберат, толкова по-добър ще е погледът им върху шизофренията, но и върху начините, по които да помогнат на страдащите от нея.

шизофрения
Изследователите смятат още, че резултатите от двете проучвания показват как заболяването започва чрез аномалиите в синапсите или в резултат на загубата им. Това дава възможности за много по-ранно диагностициране и лечение.

„Предстои ни много работа, както и да научим много повече за това какво правят тези гени и какви са биологичните последици от генетичните вариации. Този подход е от решаващо значение по отношение представата ни как работи генетиката при мозъчните разстройства“, споделя д-р Марк Дейли, основател на отдела за аналитична и транслационна генетика в Масачузетската болница, асистент в Медицинското училище в Харвард и един от авторите на проучването на PGC.

Секвенирането на ДНК на хиляди хора дава възможност на учените да видят кои точно гени имат значение. Подобни открития отварят пътя към създаването на нови терапии, които ще лекуват основната причина на заболяването.

„Психиатричните разстройства са черна кутия от години. За разлика от рака или сърдечносъдовите заболявания, за тях има много малко биологични улики за механизмите на заболяванията. И това е причината да не сме в състояние да разработим толкова нужните нови лечения“, казва генетикът и психиатър Тарджиндер Сингх, водещ анализатор на проучването, осъществено от PGC и участник в това на SCHEMA.

Изводите от двете изследвания са резултат от научна работа в продължение на десетилетие, ръковедена от Центъра „Стенли“ и още няколко десетки институции в света.

Изследванията на двата екипа

Целта и на двата проекта е да се съберат и сравнят ДНК от голям брой хора. Изследователите от PGC създават набор от данни, в който са включени 320 400 души от европейски, афроамерикански, латиноамерикански, еврейски и източноазиатски произход. Учените от SCHEMA включват подгрупа от над 121 000 души.

От 2009-а екипът на PGC реализира все по-големи проучвания за целия геном като каталогизира общи генетични вариации, допринасящи за риска от шизофрения.

От своя страна SCHEMA е консорциум, създаден през 2017 г. Екипът му се фокусира върху екзома, който кодира протеин и представлява 2% от генома. Търси варианти, които променят значително способността на гена да произвежда функциониращи протеини.

шизофрения

Изследванията на двата екипа съдържат данни, които да бъдат обект на научни изследвания през следващите десет години.

А Тарджиндер Сингх е убеден, че двете проучвания са станали възможни както на ангажимента на двете организации да споделят проби и данни на хора от целия свят, така и заради невероятния напредък на геномните технологии и изчислителните инстументи през последните две десетилетия.

Двете изследвания са публикувани заедно в списанието Nature.

 

Полезни съвети за шофиране при шизофрения - видео

 

 


 

Източник:

https://www.broadinstitute.org/

Още по темата:
  • Стъпка напред в търсенето на биомаркери за шизофрения направиха руски учени от Томск Стъпка напред в търсенето на биомаркери за шизофрения направиха руски учени от Томск
  • Шизофренията може да бъде лекувана с лекарства, които блокират или понижават клетъчната реакция Шизофренията може да бъде лекувана с лекарства, които блокират или понижават клетъчната реакция
  • Учени от Куинсландския университет потвърдиха връзката между дефицита на витамин Д при новородени и шизофренията Учени от Куинсландския университет потвърдиха връзката между дефицита на витамин Д при новородени и шизофренията
  • 20 процента от случаите на шизофрения са предизвикани от паразити 20 процента от случаите на шизофрения са предизвикани от паразити
0.0/5 0 оценки

Коментари към Изключително редки мутации в 10 гена повишават риска от развитие на шизофрения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изключително редки мутации в 10 гена повишават риска от развитие на шизофрения
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 10:38
    Коментирайте "Изключително редки мутации в 10 гена повишават риска от развитие на шизофрения"

НОВИНАТА е свързана към

  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Пръстовите отпечатъци могат да бъдат маркер за наличието на шизофрения
  • Наследствена болест ли е шизофренията?
  • Мога ли да шофирам, ако страдам от шизофрения
  • Основни симптоми на шизофренията: халюцинации и заблуди
  • Потисната генна експресия в мозъка на ембриона - причина за шизофрения в зряла възраст
  • Шизоафективно разстройство и шизофрения - какви са разликите между тях
  • 20 процента от случаите на шизофрения са предизвикани от паразити
  • История на шизофренията
  • Още митове за шизофренията
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 143 дни, 19 часа и 43 мин.

Търсим отговори за един сайт за здравословно хранене, свързани с неговото развитие

преди 2510 дни, 18 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 18 часа и 49 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 11 часа и 30 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 18 часа и 22 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 1 час и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ БАЛСАМ ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА РАСТЕЖА НА КОСАТА 200 мл

ПРЕЗЕРВАТИВИ ВИТАЛИС ЕКСТРА ЛАРДЖ * 3

ЕТЕРИКА РЕГЕНЕРИРИРАЩО МАСЛО ЗА ЛИЦЕ 22 мл

АРМИНА КРИСТАЛЕН ДЕЗОДОРАНТ СТИК 60 г

КОРИ НАР 50 г БИЛКИ КАРМЕН

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НИСТАТИН АКТАВИС таблетки 500 000 IU * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:14:17

НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:12:24

РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:10:21

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:55:00

АКУТИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:38:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival