Индийската ваксина срещу COVID-19 „Covaxin“ получи одобрение за спешна употреба от СЗО

В сряда, 3 ноември, Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че е дала одобрение за спешна употреба на ваксината срещу коронавирус "Covaxin" на индийската фармацевтична компания „Bharat Biotech“. Очакванията са тя да се наложи сред по-бедните страни и да ускори темповете на ваксинация там.
Представители на техническия консултативен съвет към СЗО заявиха, че ползите от препарата „Covaxin“ значително натежават над рисковете и отговарят на стандартите на организацията за защита срещу COVID-19. Крайното решение се забави, тъй като екипът поиска още някои разяснения от производителя, преди да извърши окончателната оценка на риска от използването на ваксината в световен мащаб.
Как ще се прилага ваксината срещу коронавирус „Covaxin“?
Експертите от друго звено на СЗО, което отговаря за имунизациите, също препоръчаха индийския препарат. Приложението му е двукратно, като между двете дози трябва да има интервал от 4 седмици. Към момента от него могат да се възползват граждани над 18-годишна възраст. Такива са инструкциите и на самия производител „Bharat Biotech“.
„Covaxin“ получи разрешение за спешна употреба в Индия още през януари, когато не беше приключило последното изпитание. Резултатите от него показаха, че ваксината срещу коронавирус осигурява 78% защита срещу тежко протичане на инфекцията.
Милиони индийци, ваксинирани вече с родния препарат, ще могат да пътуват свободно извън страната. В продължение на 9 месеца Сугатан остава затворен в своето село в Южна Индия, тъй като не е имал възможност да се ваксинира, а друг начин да отиде на работното си място в Саудитска Арабия няма. Той добавя: „Вече съм по-спокоен, защото мога да се ваксинирам в моята страна.“
Ваксината „Covaxin“ може да се доставя и до други държави, при условие, че решенията на техните регулаторни органи са съгласувани със СЗО.
Участието на Индия в проекта за глобален достъп до ваксини „COVAX“
Одобрението на ваксината от СЗО дава възможност на Индия да помогне за справедливото и равномерно разпределение на препарати срещу коронавирус в най-бедните и слаборазвити страни, каквато бе идеята при стартиране на инициативата „COVAX“.
Процедурата по оценка на риска на нелицензирани продукти (listing procedure) на СЗО съкращава пътя, който регулаторните органи на всяка страна, желаеща да внесе дадена ваксина срещу коронавирус, трябва да извървят.
Очакван капацитет от близо 1 милиард дози годишно
В свое изявление представители на „Bharat Biotech“ разкриха, че вече се работи по създаването на производствена база, която да гарантира около 1 милиард дози от „Covaxin“ годишно, като част от производството ще бъде разположено извън Индия.
Фармацевтичният анализатор на „GlobalData“ Прашант Кадаяте смята, че „Bharat Biotech“ ще трябва да подобри производствения си капацитет след одобрението на СЗО, тъй като се очаква засилване на интереса към ваксината от други страни. По данни на „GlobalData“ ваксината срещу коронавирус „Covaxin“ е втората най-популярна в Индия след „Covishield“, която е разработена от „AstraZeneca“, но се произвежда на местно ниво.
Кадаяте допълва: „Одобрението от СЗО доказва, че нашият препарат е достатъчно надежден и може да се използва в чужбина.“
Компанията, която разработи ваксината „Covaxin“, е базирана в Хайдерабад, като изследователската й дейност се ръководи от държавата. Разговорите със СЗО по предстоящото одобрение започнаха още през месец юли.
„Bharat Biotech“ е седмият поред препарат, получил разрешение от СЗО, след двете иРНК ваксини на „Pfizer“/ „BioNTech“ и „Moderna“, векторната ваксина на „AstraZeneca“ и нейната разработка под името „Covishield“ в Индия, „Johnson & Johnson“ и двата продукта, създадени от китайските компании „Sinovac Biotech“ и „Sinopharm“.
По-рано имаше известни притеснения, свързани с ваксината на „Bharat Biotech“. В началото на 2021 г. повече от 10 души от бедните крайни квартали на град Бопал, които участваха във фаза 3 от изпитанията, споделиха пред „CNN“, че не са знаели на какво ги подлагат и че са смятали, че ги ваксинират.
От компанията производител „Bharat Biotech“, индийския съвет за научни изследвания и болницата в Бопал отрекоха да са нарушили закона.
ndian home-grown Covid-19 shot wins WHO emergency use approval: https://edition.cnn.com/2021/11/03/asia/india-covaxin-who-approval-intl-hnk
Продукти свързани с НОВИНАТА
СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО
РАДЖА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
ФИТО БОЯ ЗА КОСА 1 ЧЕРНО
ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА
УЧИТЕЛЯТ, КАКТО ГО ВИДЯХ АЗ - СЕСТРА НИВЕДИТА - ШАМБАЛА
ТАЙНАТА НА РАЗКАЗВАЧКАТА НА ИСТОРИИ - СЕДЖАЛ БАДАНИ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Да държиш човешки мозък в ръце – туристическа атракция в музей в Индия
- Развитие на хирургията сред древните народи – Египет и Индия
- Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори
- Великият Гама – борба / кеч
- Делфините в Индия – личности, които не принадлежат към човешката раса
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
Коментари към Индийската ваксина срещу COVID-19 „Covaxin“ получи одобрение за спешна употреба от СЗО