Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Кадрови дефицит парализира болниците на гръцките острови

Кадрови дефицит парализира болниците на гръцките острови

от 29 май 2026г.
Редактор: Вероника Събова
Кадрови дефицит парализира болниците на гръцките острови - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Здравната система на Гърция е под сериозен натиск заради хроничен недостиг на персонал.
  • Най-сериозни затруднения се отчитат в лечебните заведения на Йонийските острови, Цикладите и Крит.
  • Липсата на лекари, медицински сестри и помощен персонал води до това цели отделения да работят с ограничен капацитет или да бъдат временно затворени.

Здравната система на Гърция е под сериозен натиск поради хроничен недостиг на медицински персонал, предупреждава синдикатът POEDHN, който представлява работещите в държавните болници. Според организацията проблемът вече засяга критично функционирането на редица болници и здравни заведения, особено на островите и в отдалечените региони на страната.

Ситуацията се влошава допълнително от факта, че много структури работят с недостатъчен персонал за безопасно обслужване на пациентите, което води до претоварване на служителите, затваряне на отделения и ограничаване на медицинските услуги.

» Опасност: До 2030 г. в света ще има недостиг от 11 милиона здравни работници

Критичен недостиг в определени региони

Най-сериозни затруднения се наблюдават на Йонийските острови, Цикладите и Крит. В тези региони болниците все по-често разчитат на временен персонал, външни доставчици на услуги и преразпределение на медицински кадри от други части на страната.

Липсата на лекари, медицински сестри и помощен персонал води до това цели отделения да работят с ограничен капацитет или да бъдат временно затворени. В някои случаи интензивните отделения функционират с намален брой легла, а операционните зали не могат да бъдат използвани пълноценно.

Тежко положение в лечебните заведения на остров Крит

Болница

Ситуацията е особено тревожна в големите болници на остров Крит, където недостигът на персонал засяга почти всички медицински специалности. В болницата „Венизелео“ в Ираклион част от леглата в интензивните отделения остават неизползвани поради липса на кадри, а значителен брой операционни зали не функционират пълноценно. Същевременно се отчита и сериозен недостиг на медицински сестри.

В Университетската болница PAGNI и в болницата в Ханя също се наблюдава остър дефицит на персонал (40-45% от щатните работни бройки), който затруднява работата на спешните и хирургичните отделения. На места броят на дежурните лекари не е достатъчен, за да отговори на нуждите на пациентите.

В по-малките болници на острова положението е още по-тежко. Някои от тях работят без достатъчно специалисти, включително анестезиолози и рентгенолози, а в отделни отделения дежурствата се поемат от минимален брой служители, което сериозно затруднява работата им.

Болниците на Йонийските острови с ограничени услуги

Подобна картина се наблюдава и в лечебните заведения на Йонийските острови. В многопрофилната болница в Кефалония интензивното отделение никога не е започвало реална дейност поради липса на специалисти и медицински сестри.

В Лефкада болницата функционира с ограничен персонал, като до 50% от медицинските сестри са на срочни трудови договори. В Корфу пък недостигът на персонал е толкова голям, че медицинските екипи работят на предела на възможностите си, а психиатричната болница е загубила голяма част от служителите си (200 от общо 300) през последните години.

» Испания разчита все повече на чуждестранни лекари

Островите в Егейско море – болници с тежък недостиг на персонал

Недостиг на персонал

На островите в Егейско море много лечебни заведения изпитват сериозни затруднения да осигурят базово медицинско обслужване. В болницата на Родос персоналът има натрупани над 15 000 дни неизползван отпуск поради хроничен недостиг на кадри, а операционните зали работят с ограничен капацитет. Съвременно медицинско оборудване, включително ядрено-магнитен резонанс и дигитален мамограф, остава до голяма степен неизползвано поради липсата на специалисти.

На остров Самос ситуацията е още по-тежка, тъй като многопрофилната болница работи без ключови специалисти като интернист, офталмолог, УНГ лекар, неврохирург и онколог, което затруднява покриването на основни медицински нужди на населението. Подобни трудности се наблюдават и на остров Хиос, където капацитетът на интензивното отделение е ограничен поради недостиг на персонал.

» Един от трима британски лекари страда от хронична умора заради недостига на кадри

Цикладите под риск от здравен колапс

Ситуацията е особено тежка на по-малките гръцки острови. Здравните центрове на Милос, Тинос, Иос и Аморгос съобщават за сериозен недостиг на лекари, медицински сестри и парамедици, а на някои от островите липсват дори педиатри.

Местните здравни структури често работят с минимален брой лекари, което поставя под риск обслужването на жителите, особено в пиковите месеци на туристическия сезон, когато населението на островите значително се увеличава.

Системен проблем с кадровата криза

Синдикатите и медицинските работници предупреждават, че продължаващият недостиг на персонал тласка много здравни заведения на ръба на оперативен колапс. Зависимостта от временни договори, използването на външни услуги за почистване и кетъринг и постоянното преразпределение на кадри между болниците се превръщат в трайна практика.

В същото време част от най-съвременното медицинско оборудване и цели болнични отделения остават неизползвани, тъй като няма достатъчно специалисти, които да ги обслужват. Това допълнително задълбочава кризата и поставя под въпрос устойчивостта на системата в дългосрочен план.

Източник:

Serious staff shortages in Greek island hospitals and health centres, POEDIN finds: https://www.euronews.com/health/2026/05/26/serious-staff-shortages-in-greek-island-hospitals-and-health-centres-poedin-finds

Още по темата:
  • Застаряващото население поставя в риск гръцкото здравеопазване Застаряващото население поставя в риск гръцкото здравеопазване
  • Безплатни лекарства срещу затлъстяване за 10 000 души в Гърция Безплатни лекарства срещу затлъстяване за 10 000 души в Гърция
  • Неваксинираните срещу COVID-19 в Гърция с пълна забрана да посещават закрити помещения Неваксинираните срещу COVID-19 в Гърция с пълна забрана да посещават закрити помещения
  • Гръцки лекари и медицински сестри стачкуват и настояват правителството да отпусне повече средства на държавните болници Гръцки лекари и медицински сестри стачкуват и настояват правителството да отпусне повече средства на държавните болници
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА
6.14€ / 12.01лв.

ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА

МЕДИЦИНСКО ПРАВО И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ брой 2/2025 г. - СИЕЛА
5.62€ / 10.99лв.

МЕДИЦИНСКО ПРАВО И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ брой 2/2025 г. - СИЕЛА

Коментари към Кадрови дефицит парализира болниците на гръцките острови

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кадрови дефицит парализира болниците на гръцките острови
    www.framar.bg 
    на 27 July 2026 в 10:21
    Коментирайте "Кадрови дефицит парализира болниците на гръцките острови"

НОВИНАТА е свързана към

  • Платформата „Диагноза България“ показва къде отиват парите за здраве
  • Д-р Петко Проданов: Фундаментален проблем на системата е, че мери извършени процедури, а не резултати
  • Катя Ивкова е новият министър на здравеопазването
  • Мастиха от Хиос - превенция и терапия за проблеми на храносмилателната система
  • Здравният министър уволни управителя на дружеството "Бул Био"
  • Безплатни лекарства срещу затлъстяване за 10 000 души в Гърция
  • Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
  • Здравната система в Италия е изправена пред сериозни проблеми- по-малко средства и критично ниво на лекари и сестри
  • За първи път у нас пускат безплатен онлайн дневник на пациента
  • Доц. Спас Спасов: Колкото повече пари можем да вложим в здравната система, толкова по-добро качество ще получаваме
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Във Флоренция откриват първия център за борба с дигиталната зависимостВъв Флоренция откриват първия център за борба с дигиталната зависимост

Във Флоренция откриват първия център за борба с дигиталната зависимост

от 24 юли 2026г.Прочети повече
Синдром на Пиер РобинСиндром на Пиер Робин

Синдром на Пиер Робин

от 24 юли 2026г.Прочети повече
Домашни средства и билки при задържане на течностиДомашни средства и билки при задържане на течности

Домашни средства и билки при задържане на течности

от 24 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 24 дни, 20 часа и 41 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 33 дни, 20 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Колко деца имате?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХИДРА ВИТАЛ прах 150 г VIT`ALL

ПОЛСКИ ХВОЩ капсули * 60 VIT`ALL

КОРЕГА ФИКСИРАЩ КРЕМ ЗА ЗЪБНИ ПРОТЕЗИ TOTAL ACTION 40 г

СВИНСКИ ЖЕЛАТИН НА ПРАХ 400 г ЗДРАВНИЦА

КЛЕНОВ СИРОП 1000 мл ЗДРАВНИЦА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 юли 2026г. в 10:20:51

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: Todor от 24 юли 2026г. в 17:46:18

ДЕТРАЛЕКС таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2026г. в 16:32:50

БРИНТЕЛИКС таблетки 10 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2026г. в 16:32:10

СИНУЛАН ФОРТЕ таблетки * 30 ВАЛМАРК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2026г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival