Как американските власти допуснаха токсичните химикали да навлязат широко в живота на обикновения човек
Според експерти голяма част от всички 86 000 химикали за битова употреба, които са одобрени и регистрирани в Американската агенция за опазване на околната среда, всъщност никога не са преминавали задълбочени тестове за токсичност. Не е тайна за никого, че зад хилядите „вълшебни“ продукти за домакинството стои поне един химикал. Такива се съдържат в тигана, чието дъно не залепва, в препарата за петна и в импрегниращия спрей за обувки.
Химикалът PFOA
Не толкова удивителен е друг ефект от най-често използваното химично вещество перфлуорооктанова киселина (PFOA). Тя прониква в кръвта и органите на стотици милиони хора, които редовно използват съдържащи я изделия за бита.
PFOA доби популярност, след като през 2015 г. бе обявена за токсична и съответно бе забранена при производството на препарати. Вследствие много компании решиха, че е печеливша стратегия да обозначават своите продукти със знака „без PFOA“. През последните години киселината PFOA бе обект на много регулаторни промени, медийно внимание и дори стана тема на холивудска продукция. В повечето случаи опасният химикал се свързва с риска от ракови и други сериозни заболявания, но експерти от сферата на общественото здраве смятат, че той нанася и много други вреди.
Последици от излагане на PFOA
Перфлуорооктанова киселина е едно от десетките химични вещества, използвани широко в домакинството днес, което се открива и в организма на американските граждани, без значение къде живеят. Изследване разкрива, че се увеличава броят на американците, които боледуват все по-често от автоимунни заболявания, аутизъм, някои видове рак и други.
„Почти невъзможно е за човека да разбере какви рискове крие излагането на определен химикал, защото то не е видимо и осезаемо“, отбелязва Линда Бирнбаум, бивш директор на Националния институт за влияние на околната среда върху човешкото здраве.
Макар че е трудно да се определи коя е основната причина за отключване на дадено заболяване – застаряващото население, начинът на живот или заобикалящата среда, учените вече имат достатъчно данни, от които да заключат, че най-често срещаните химикали в изделията на пазара крият сериозни рискове за здравето.
86 000 са одобрените за употреба химикали на американския пазар
Експертите подчертават, че е от ключово значение кога дадено химично вещество ще се обяви за вредно или безопасно. Заради проблемите, свързани с федералното законодателство, служителите от Американската агенция за опазване на околната среда непрекъснато бързат да наваксат закъсненията. Голяма част от всички 86 000 химикали, които се предлагат на пазара и са били одобрени от Агенцията, всъщност никога не са преминавали мащабни тестове за оценка степента им на токсичност. Нейни представители не оспорват твърдението, но в същото време уверяват, че химичните вещества, използвани днес в изделията за дома, са „много по-малко“ от 86 000. Те казват още, че през последните 40 години много от рисковете, които химикалите крият, са били елиминирани.
Членове на Съвета по химичните въпроси обаче отричат, че химикалите не се подлагат на нужните тестове за определяне нивото на токсичност.
Все пак екипът, заел се с разследването на потенциалните вреди от иначе одобрени за употреба химикали, открива доказателства за това как PFOA може да навлезе в живота на почти всеки американски гражданин, въпреки безспорните рискове. Постепенното изключване на вредното вещество от продуктите за бита започва около 2000 г. и приключва през 2015 г. Въпреки това дори днес то се открива в организма на 9 от 10 американци и продължава да оказва своето негативно влияние.
PFOA и ниско тегло на новороденото
Според Трейси Уудръф, директор на програмата за репродуктивно здраве и околна среда към Калифорнийския университет, опасността от излагането на PFOA е реална, макар и трудно измерима. Нейно изследване, публикувано през 2014 г. в списание Environmental Health Perspectives, разкрива, че химикалът може да е причина за ниско тегло на новороденото. Съдържанието на PFOA в организма на средностатистическата американка е достатъчно, за да доведе до спад в теглото на бебето й средно с 28 г, което не е притеснително, ако разглеждаме всеки случай по отделно. Анализът на Уудръф посочва, че ако жените с най-високо съдържание на химикала в кръвта успеят да намалят стойностите му до средната, ще бъдат предотвратени 40 000 раждания на бебета с тегло под нормата всяка година.
Фталати и преждевременно раждане
Преждевременно родените бебета в интензивните отделения са с по-висока концентрация на фталати в кръвта, което вероятно се дължи на използваната за поддържане на дишането им апаратура. Това сочи проучване от 2020 г. на Крис Генингс, експерт по биостатистика към медицинското училище на Mount Sinai в Ню Йорк. Комбинацията от фталати крие риск от „невроповеденчески нарушения“, пише в научния доклад, а според други изследвания може да засили агресията и да попречи на концентрацията. Генингс смята, че и здравите бебета са застрашени заради съдържанието на пластмаса в голяма част от бебешките бутилки.
Опасните вещества в пластмасите увеличават риска от някои видове рак и нарушават функциите на ендокринната система
Обикновено хората свързват вредните химикали с ракови заболявания и това не е никак случайно. За жалост, има и други болести, които могат да се отключат, например сърдечни. Те причиняват смъртта на 90 000 американци годишно.
Канцерогенният материал азбест
Епидемиологът Филип Ландриган от десетилетия води борба за ограничаване употребата на токсични вещества като оловото и азбеста. Азбестът е силен канцероген, а оловото уврежда различни части на тялото, включително мозъка и костите. Според експертите то има пагубен ефект върху бъбреците, а оттам може да повиши кръвното налягане и да увеличи риска от сърдечни нарушения и инсулт.
„Макар че ракът наистина е коварна болест, данните сочат, че много повече хора умират от сърдечно заболяване или инсулт, предизвикани от замърсяване или други рискови фактори, свързани с околната среда“, пояснява Ландриган.
Сара Вогел, старши вицепрезидент на неправителствената организация Environmental Defense Fund, споделя, че през последните години се отбелязва сериозен напредък в областта на човешия геном, микробиом и други системи на тялото, което хвърля светлина и върху спецификата на неонкологичните заболявания, причинени от химикалите.
Вредата от „ендокринните дисруптори“
Една от групите опасни химични вещества, за която все повече учени предупреждават, са „ендокринните дисруптори“. Към нея спада всеки химикал, който води до нарушение на хормоналния баланс или имитира някой от хормоните. В резултат настъпват каскадни изменения, които трудно могат да бъдат предвидени. Те засягат метаболизма, репродуктивната функция, правилното развитие и настроението. Експертите са на мнение, че PFOA и останалите „вечни“ химикали се натрупват в организма и пречат на нормалното функциониране на органите и системите.
Линда Бирнбаум сравнява ефекта с този на някои медикаменти като противозачатъчните. Тя допълва: „Химикалите, които повечето от нас използват ежедневно, всъщност променят хормоналната среда, а това дава своето отражение върху здравето ни. Разликата е, че лекарствата се тестват дълго време преди разрешение за употреба, а химикалите – не.“
Бисфенол А (BPA)
Ендокринните дисруптори имат потенциала да увеличават риска от излагане на други токсични вещества, сред които бисфенол A. Повечето родители са запознати с него, защото на опаковките на бебешките изделия често се среща надписът BPA-free. Според Ландриган бисфенол А, какъвто е оловото, може да повлияе на нивото на холестерола и да ускори развитието на атеросклероза.
Ендокринните дисруптори обаче нанасят най-сериозни вреди през бременността и първите години след раждането на бебето, или както Ландриган казва „през първите 1000 дни от живота“. Тогава се оформят органите и системите в тялото, развиват се мозъкът, белите дробове, имунната система и репродуктивните органи. Експертът предупреждава, че и малките рискове могат да причинят сериозни увреждания по време на тази фаза.
Мозъчни увреждания
Някои изследвания сочат, че наличието на ендокринните дисруптори фталати и полихлорирани бифенили (PCB) в организма е предпоставка за мозъчно увреждане при децата, което на по-късен етап се проявява с нисък коефициент на интелигентност. Нарушенията в ендокринната система трудно биха могли да се свържат с негативното въздействие на химикалите в бита, тъй като има и много други фактори, които водят до такива – начин на отглеждане на детето, информираност и, разбира се, случайност.
Гените, увредени от излагане на вредни химикали в бита, се предават на следващите поколения
Епигенетиката е наука, която изучава механизма на влияние на факторите от околната среда върху гените. През последното десетилетие учените откриха доказателства, че нанесената вреда от излагането на опасни химични вещества в ежедневието може да се предава на поколенията. Пластмасите в бита отделят субстанции, които променят начина, по който функционира човешкото тяло, и тези промени могат да бъдат наследени от следващите две, три или повече поколения, твърдят специалистите. Към момента голяма част от резултатите, които потвърждават връзката, са получени от изследвания върху животни, но предстои фокусът да се измести върху хората.
Защо регулацията на продуктите, съдъращи опасни химикали, е толкова трудна?
Въпреки че обществото е добре запознато с възможните рискове и има достатъчно научни доказателства за вредите върху здравето, предлагането на продукти, които съдържат опасни химикали, в САЩ не е строго ограничено. Защо?
Сара Вогел споделя, че преди няколко десетилетия е стартирал процес за забрана на опасните продукти за бита, който с годините e забавил темпо. Спрян от производство през далечната 1972 г. например е пестицидът дихлордифенилтрихлоретан (DDT) срещу хлебарки, който се смята, че е причина за рак на гърдата, високо кръвно налягане и затлъстяване при дъщерите на жени, живели тогава.
Химикалите са навсякъде около нас – в боите, килимите, колите, самолетите и къде ли още не. Вогел смята, че новосъздадените и разрешени вредни вещества са значително повече от онези, които са идентифицирани като опасни и чиято употреба е ограничена или забранена.
>>> Химикали в козметиката и водата водят до високо кръвно налягане при жените на средна възраст
Спънки в законодателството
Друга пречка се оказва законодателството. Повечето химични вещества не подлежат на щателна проверка и оценка на риска и степента на токсичност.
През 80-те години на миналия век Американската агенция за опазване на околната среда забранява употребата на азбест, но през 1991 г. голяма част от ограниченията отпадат. Днес, макар и не в толкова големи мащаби, материалът продължава да се използва.
Според адвоката Мелани Бенеш казусът с азбеста доказва безпомощността на Агенцията, която все по-трудно успява да повлияе на решенията за ограничаване употребата на химикали в бита.
Закон за контрол на токсичните вещества в САЩ
През 2016 г. Конгресът приема закона Lautenberg, който съдържа поправки на 40-годишния Закон за контрол на токсичните вещества и дава повече правомощия на Агенцията за опазване на околната среда. Впоследствие се създават две отделни програми, чиято цел е да разглеждат старите и новите химикали, използвани в ежедневието. През 2022 г. представители на Агенцията обявяват план за пълна забрана на азбеста. Те потвърждават, че Законът за контрол на токсичните вещества през първите 40 години след неговото прокарване е бил по-скоро на хартия, но допълват, че промените от 2016 г. ще им позволят да „опазят ефективно околната среда и здравето на гражданите“.
Някои обаче са скептично настроени доколко възможни са големи промени по отношение използването на химикали. Кайла Бенет, вече бивш служител на Агенцията, смята, че ще отнеме стотици години да се разгледат, тестват и оценят всички 86 000 химични вещества на пазара към днешна дата. Освен това няма достатъчно служители, които биха се заели с тази сложна и отговорна задача.
Промени в регулацията на химикалите, предлагани на пазара
Както стана ясно по-горе, фталати се срещат и в медицинската апаратура за поддържане на дишането при преждевременно родени бебета. Генинг, в чието изследване се обръща сериозно внимание на потенциалните рискове, препоръчва оборудването в неонаталогичните отделения да се избира внимателно и да се проверява съдържанието на фталати, което може да застраши здравето на най-малките пациенти.
Той добавя: „Хората трябва да са запознати с видовете химикали и вредите, които те могат да им нанесат. Как биха могли да изберат правилния продукт, ако не са наясно с предимствата и недостатъците му?“
Задълбочена оценка на токсичността на химикалите за бита
Проф. Вагнер от Тексаския университет, не вярва, че химическата индустрия би приела охотно идеята за кардинални промени. В своята книга Bending Science: How Special Interests Corrupt Public Health Research тя предлага няколко стъпки, които от Агенцията за опазване на околната среда биха могли да предприемат. Една от тях включва изискване всяка компания, която произвежда химични препарати, да провежда задълбочени и щателни тестове за токсичност, както и да изготвя лесноразбираем анализ за рисковете и ползите от конкретния продукт, достъпен за гражданите и за Агенцията.
Много експерти призовават към забрана на цели групи химикали и издаването на наредби, в които да се посочват рисковете с натрупване от използването на някои химикали.
81-годишният епидемиолог от Бостънския колеж Филип Ландриган споделя своята дългосрочна преспектива. През целия си професионален живот той работи съвместно с учени и законотворци, за да минимизира, бавно, но сигурно, невидимата заплаха за човешкото здраве от използването на олово и азбест. До ден днешен той не губи вярата си, че това е възможно, и ни разказва част от притчата за дървото. Тя гласи: „Кога е най-подходящото време да засадим дърво, което да ни направи сянка? Отговорът е "Преди 20 години". Имаме и втори шанс – да го направим точно сега.“
In our blood: how the US allowed toxic chemicals to seep into our lives: https://www.theguardian.com/environment/2023/sep/13/us-environmental-protection-agency-failed-policy-consumer-chemicals
- FDA планира въвеждане на забрана за потенциално опасни химически продукти за изправяне на косата
- Калифорния въвежда забрана за използване на четири потенциално вредни химикала в храната
- Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали
- Милиарди за здравеопазване в САЩ заради вредите от „вечните“ химикали в електрониката и козметиката
Продукти свързани с НОВИНАТА
ФАБЕР-КАСТЕЛ GRIP 2011 ПИСАЛКА-ПИСЕЦ М И ХИМИКАЛКА ПЕРЛЕНИ 1005220186
БИОНУР УНИВЕРСАЛЕН ЕКОЛОГИЧЕН ПОЧИСТВАЩ ПРЕПАРАТ 1000 мл
БИГДЖИГС ДЕТСКИ БИНОКЪЛ BJE0170
ПЕПА ПИГ ПЛАСТМАСОВА БУТИЛКА С КАРТИНКА 450 мл 48861
ТУИСТШЕЙК БЕБЕШКО ШИШЕ ПРОТИВ КОЛИКИ В ПАСТЕЛНО СИНЬО 260 мл 78256
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ЦВЕТНИ КОНУСИ 14004
НОВИНАТА е свързана към
- „Вечните“ химикали влошават чревното здраве на младите хора
- 7 начина, по които да премахнете миризмите от пластмасовите съдове
- Как влияят пластмасите върху здравето и околната среда
- Какво трябва да знаем за опасните „вечни“ химикали и влиянието им върху здравето
- Химични вещества в козметиката, които могат да навредят на вашето здраве
- 8 изкуствени храни, които Китай произвежда, а ние употребяваме
- Заличете драскотините по пластмасовите изделия с помощта на тези 2 трика
- Направете си саксии за цветя и зеленчуци от ненужни пластмасови бутилки
- Цветен парк от 3 тона пластмасови отпадъци
- Не използвайте многократно пластмасови бутилки!
Коментари към Как американските власти допуснаха токсичните химикали да навлязат широко в живота на обикновения човек