Камарата на архитектите срещу здравното министерство
Националната педиатрична болница, за която от няколко десетилетия се говори как ще бъде построена, очевидно скоро няма да стане реалност. Въпросът е защо? Или както споделя емоционално заместник-председателката на Камарата на архитектите в България (КАБ) Петкана Бакалова: „Вие разбирате ли, че ни изпревариха държави като Украйна, Южна Африка и Индия? Да не говорим за САЩ, Германия и Великобритания. В Ливърпул събориха сграда на 100 години, за да построят нова педиатрична болница.“
Разбираме, а въпросът е отново защо? Защо министерството на здравеопазването си затваря очите и не иска да се вслуша в гласа на разума и на експертите? Със сигурност и това ще научим, все някога.
Тези дни стана ясно, че Върховният административен съд (ВАС) е насрочил за 11 ноември 2019-а заседание по делото по жалбата на КАБ, която те внесоха във ВАС, и която не е по-различна от жалбата им в КЗК, в която настояват обществената поръчка за дострояването на двата 12-етажни корпуса да бъде прекратена. И тогава, и сега аргументите са, че е нужно ново задание, което ще гарантира сигурност. Сегашното е твърде далеч от това.
„Представете си, че си поръчате костюм, но не казвате нито от какъв плат да е, нито посочвате модела. Накрая получавате бархетна пижама“, така метафорично архитект Бакалова (на снимката) обясни как изглежда обявената от ведомството поръчка. „Дори не говорим, че ще бъдат попиляни толкова много пари, защото у нас по обществените поръчки се харчи безразборно. Големият проблем е, че сградата е опасна и ще бъде вредна за хората“, категорична е тя.
Един от аргументите е свързан с нормите за земетръс. Според тях, в зависимост от коефициента, сградите за здравеопазване не могат да бъдат по-високи от 5 или 8 етажа.
„ И според Общия устройствен план (ОУП), и според Подробния устройствен план (ПУБ) детската болница не може да е по-висока от 20 метра. В същото време, съгласно ПУБ, тази сграда трябва да бъде премахната. От МЗ са предвидили промяна в ПУБ в някакъв вариант, но и ОУП не допуска височина повече от 20 метра. А това означава, че трябва и него да променят. А то става с друга обществена поръчка, която зависи от столичния Общински съвет, от Столична община, от гражданите при общественото обсъждане – една тежка процедура, която може да продължи години“, разяснява Петкана Бакалова. Тя е категорична, че за да реализира амбицията си в момента да превърне настоящата съборетина в Национална педиатрична болница, държавата трябва да наруши собствените си разпоредби.
Странно звучи, че още през 2004-а здравното министерство излиза с решение, че конструкцията е нерентабилна, амортизирана и невъзможна и затова трябва да бъде построена нова болница. Интересно защо 15 години по-късно се избира този вариант при условие, че строежът е изгубил още от качествата си?
„Както е разписано заданието сега, е врата в полето“, убедена е заместник-председателката на Камарата на архитектите. Така е, аргументира се тя, защото в него няма изисквания за качество към изпълнителя, няма и гарантирано решение за конструктивното укрепване.
Няма начин тази сграда да бъде превърната в истинска иновативна болница. А нали е логично да се върви именно в тази посока, особено след като десетилетия всички чакат най-накрая да има Национална педиатрия?
Архитект Бакалова разпалено обяснява какво правят в другите държави и как изглеждат там тези болници. Отговарят на всички стандарти за безопасност, прозорците им са почти до земята и гледат към паркове, изпъстрени със зеленина, цветя и дървета, за да могат болните деца да виждат това постоянно. Много от тях събират дъждовна вода, за да няма проблеми, ако водата спре, и разполагат с дублиращо захранване по същата причина. „Не знам дали са чували за психология на средата“, пита Петкана Бакалова и обяснява как в тези болници стаите не са като традиционното болнично помещение, а се доближават до нормалната детска стая. Дори цитира проучване, което показва положителното влияние върху малките пациенти на среда почти идентична с домашната и факта, че в нея малчуганите се възстановяват много по-бързо от децата, които са в познатата на всички ни стая с легло и шкафче до него.
На въпроса ми защо МЗ не се вслушва в гласа на експертите, архитект Бакалова беше лаконична: „Питайте тях. Понеже няма разбиране, затова алармираме обществото. То трябва да знае, че сградата е опасна“ и допълва, че в пристъп на емоция дори е предложила, щом вярват, че всичко е наред, да преместят Правителствена болница в тези сгради и там да се лекуват, взелите решението."
От Камарата на архитектите в България провеждат две срещи в здравното ведомство. До последния момент изчакват и дават възможност на МЗ да реагира. Затова и в последните минути пускат жалбата първо до КЗК, а сега и до ВАС.
Реакция няма. А преди дни официално оповестиха фирмите, кандидатствали по обществената поръчка за инженеринг. Тук е мястото да припомним, че според браншовата организация на архитектите инженеринг може да има единствено, когато идейният проект на сградата е създаден.
На 11 ноември 2019-а ВАС ще разгледа казуса. И е напълно възможно да се окаже, че Национална педиатрична болница няма как да се построи.
И въпросът отново е един. Защо? Каква е причината да се имитира дейност и да се действа непрофесионално?
Ще надделее ли гласът на разума? Едва ли. Ще има ли някога у нас модерна детска болница каквато заслужават и децата на България, и българските педиатри? Дано!
Камара на архитектите в България
- Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
- Архитект Петкана Бакалова: Управляващите да променят решението си за Националната педиатрия и да вземат правилното!
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Българското здравеопазване - пореден месец в плен на приспивното клатене
НОВИНАТА е свързана към
- Мариана Петрова: Решението на управляващите по казуса Национална детска болница е несправедливо и цинично!
- Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
- МС определи изграждането на национална детска болница като обект с национално значение
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- До 15 октомври могат да бъдат подавани офертите за строежа на националната педиатрична болница
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Откриха обществената поръчка за строителството на националната детска болница
- Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
Коментари към Камарата на архитектите срещу здравното министерство