Одобрен е подробният устройствен план за Националната детска болница
Възможността в България най-накрая да има Национална детска болница става все по-реална. Вече е подписан подробният устройствен план (ПУП), а това позволява постепенно да се премине към изготвянето на задание, заповед за допускането му и последващите проектиране и реалното строителство.
За действията на управляващите до момента
На пресконференция на 22 май 2023 г. служебният здравен министър Асен Меджидиев обяви добри новини, свързани с изграждането на Националната детска болница. Първата от тях е, че вече е одобрен ПУП. Втората е свързана с факта, че ще има държавно участие в бъдещата детска болница в Бургас.
„С изграждането на Националната детска болница в София, на тази Бургас и на детския комплекс към Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив затваряме целият цикъл на майчиното и детското здравеопазване в страната“, заяви д-р Меджидиев.
Министърът на регионалното развитие Иван Шишков припомни за стореното през последните пет месеца, за да се стигне до реалното одобрение на подробния устройствен план. Единственият недостатък на терена, избран още през ноември 2022 г. и разположен в квартала „Горна баня“, са двата частни парцела. За този период не само са проведени преговори, но и вече са подписани договорите с хората и парцелите са притежание на държавата.
>>>Националната детска болница ще бъде построена в софийския квартал „Горна баня“
„Щастливи сме, защото преди пет месеца казахме, че ще приключим процеса и сега това е факт. Положихме огромно усилие, но се справихме. Няма да има компромиси. Ще бъде построена нова сграда. Мястото е изключително подходящо климатично. Има озеленяване и минерална вода. Остава единствено здравното министерство да разчисти няколко от напълно непотребните постройки в района“, каза министър Шишков.
Структурата на Националната детска болница
За тези няколко месеца е готов и проект на структурата на НДБ, който предлага комплексна здравна помощ, каквато до момента липсва у нас. Изготвен е комисия от специалисти под ръководството на директора на
Специализираната болница за детски болести „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков, които са се съобразили с предложенията и идеите от страна както на педиатрите, така и на различните неправителствени организации, ангажирани сериозно с изграждането на истински детска болница.
Предвижда се да има 25 клинични структури, сред тях и няколко, които до момента липсват. Става дума за профилирано детско спешно отделение, клиника за палиативно лечение, научноизследователски център по педиатрия, симулационен център за обучение на медици и трансплантационен център за деца.
Според д-р Здравков няма да има проблеми и с персонала. „Предстои да извървим сериозен път и да проведем обучения. Има желаещи и това ми дава основание да кажа, че персонал ще има“, заяви той.
Анализ на детското здравеопазване
Сериозно постижение е и подписаният договор между „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Благодарение на него най-накрая ще бъде изготвен анализ за потребностите от педиатрични грижи в страната, за който от няколко години настояват от гражданската инициатива „За истинска детска болница“.
Директорката на „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ проф. Елена Пенева заяви, че най-важен е предварителният анализ, който от една страна ще покаже състоянието на детското здравеопазване в момента, а от друга нуждите от детски здравни услуги в България. Според договора ЕИБ ще изготви анализа безвъзмездно и ще представи конкретен доклад.
„Анализът ще послужи за цялостно планиране на услугите. Той е добра основа, върху която да стъпим“, убедена е проф. Пенева, която уточни, че заедно с МЗ са изготвили план-график на дейностите и следят стриктно какво се случва. Особено важни са дейностите, свързани със създаването на структура, предварителните проучвания на терена и специалистите, нужни за функционирането на болницата.
Срокът за изготвяне на анализа е 6 месеца, а до края на месец май ЕИБ трябва да избере експертите, които ще го изготвят.
„Така ще разполагаме с широка картина на детското здравеопазване. Работим мащабно. Ще има не само една Национална детска болница, а комплекс, защото тази в Бургас ще обслужва още и областите Сливен, Ямбол, Стара Загора“, заяви министър Меджидиев и изрази надежда, че до края на 2023 г. ще има задание, поръчка на проектиране и начало на реалното строителство.
Предвижда се освен сграда на болницата да бъдат построени още хотел за родителите, рехабилитационен център и търговска част.
Националната детска болница
През последните няколко години темата за Националната детска болница се превърна във водеща. Не само защото България е единствената страна в Европа, която не разполага с модерно и отговарящо на висок стандарт здравно заведение за лечение на деца, но и защото липсата й е недопустима.
Не може години наред управляващите в страната да говорят как грижата за децата е важна за тях, а в същото време да не правят нищо по отношение на истинското здравеопазване на българчетата. Фалшивата загриженост, обещанията, които не се спазват и лъжите провокираха лекари, родители, архитекти и граждани да извисят глас и да заявят, че децата на България заслужават истинска детска болница и компромиси не трябва да бъдат правени.
>>>Казусът с Националната детска болница – неизпълнени обещания и липса на яснота
В продължение на няколко години Националната гражданска инициатива „За истинска детска болница“, обединила не само гражданската енергия, но и изключителни професионални в различни области, насочва вниманието на обществото към проблемите. Към нуждата не само от сграда, отговаряща на критериите за качество и световните стандарти, но и към оценка на детското здравеопазване в момента и визия за бъдещето.
>>>Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
Представителите на „За истинска детска болница“ водиха истинска битка, организираха обществени обсъждания, кръгли маси, протести, събираха подписи. Но най-вече направиха множество компетентни и работещи предложения, част от които са припознати от служебния кабинет.
>>>Колко време е нужно още, за да има най-накрая и в България Национална детска болница
Новините от днешния 22 май 2023 г. дават знак, че създаването на НДБ вече не е мираж, че има светлина в тунела и се виждат първите реално осъществени стъпки по пътя, който няма да бъде лесен, но краят му ще доведе до строителството не само на сграда, но и до реалната и комплексна здравна грижа за децата на България.
- Колко време е нужно още, за да има най-накрая и в България Национална детска болница
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- Д-р Адил Кадъм: Да строиш детска болница върху скеле е като да сложиш зародиш в черупка – няма да расте, ще умре
- Петиция за нова педиатрична болница организира проектът #задоброто
НОВИНАТА е свързана към
- МС определи изграждането на национална детска болница като обект с национално значение
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- До 15 октомври могат да бъдат подавани офертите за строежа на националната педиатрична болница
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Откриха обществената поръчка за строителството на националната детска болница
- Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
- Три обединения проявиха желание да строят Националната педиатрична болница
- До 20 януари 2020-а ще бъде обявена фирмата, която ще строи новата детска болница
Коментари към Одобрен е подробният устройствен план за Националната детска болница