Комбиниран подход показва добри резултати при деца с труднолечим рак
Акценти
|
Изследователи от Международния университет на Флорида, САЩ, разработиха метод, който комбинира генетично изследване с нов начин за тестване на отделни лекарства върху туморни проби. Комбинираният подход, използван успешно за първи път за насочване на лечението при деца с рак, показва подобрение при 83% от случаите на труднолечими и рецидивиращи ракови заболявания. Резултатите от клиничното изследване са публикувани в списанието Nature Medicine.
Раковите заболявания са най-честата причина за смърт сред децата и тийнейджърите в Съединените щати. Въпреки подобренията в преживяемостта при някои видове рак, напредъкът при други високорискови и рецидивиращи заболявания остава предизвикателство, което изправя пациентите пред ограничени възможности за лечение.
„Резултатите са вълнуващи, тъй като рецидивиращият рак е много по-труден за лечение. Подобрението, наблюдавано при 83% от пациентите, е невероятно обещаващо*.“, коментира Диана Азам, доцент по екологични здравни науки в Международния университет на Флорида и ръководител на проучването. „Това може да е начинът да превърнем рака в управляема болест.“
Революционен подход
Подходът, разработен от Азам, има няколко предимства пред съществуващите методи за прецизна медицина, включително по-бързи резултати и повече възможности за лечение, предоставяни на специалистите.
Революционният подход включва вземане на проба от кръв или тумор и обработка на раковите клетки в лабораторни условия по начин, наподобяващ средата, в която обикновено се развиват в човешкото тяло. Следващият етап включва излагане на рака на повече от 120 одобрени лекарства – както ракови, така и неракови медикаменти. Изследваните лекарства могат да бъдат тествани в различни комбинации, препоръчани от клиничния екип, като по този начин се откриват най-добрите възможности за лечение. Целият процес отнема около една седмица.
„Комбинираният подход на екипа на Азам премахва догадките и предоставя списък с най-ефективните лекарства, с които онкологът може да работи.“, коментира деканът на Stempel College Томас Р. Гиларте,, който е един от авторите на статията в Nature Medicine. „Това ускорява нашето разбиране за това кои лечения за рак работят най-добре за пациентите и техните специфични нужди.“
Клиничното изпитване
Комбинираният подход е приложен за първи път в клинично изпитване, включващо 25 деца с рецидивиращи или хематологични злокачествени заболявания, при които стандартните грижи не дават желания резултат.
>>> По-щадящ от химиотерапията медикамент за лечение на рак вече се прилага и върху деца
С помощта на комбинирания подход, препоръки са върнати на 19 пациенти, диагностицирани с рак на кръвта и солиден тумор. Шест деца получават последващо лечение, като в хода на проучването пет от тях показват подобрени резултати за оцеляване. Обратно, седем от осем деца, които не са получили препоръки за насочено лечение, не показват подобрения.
„Надявам се, че с нашите констатации ще успеем да убедим повече лекари, че функционалната медицина трябва да се използва – не само като последна опция, но и като първи избор.“, коментира Азам.
Нов вид персонализирана медицина
Типичното лечение на рак разчита на стандартна грижа – добре проучен и доказан режим, който е от полза за много хора. Ракът обаче е „мистериозна територия“. Универсалната стратегия просто не работи за всички. Едно лекарство може да има противоположни резултати при различните хора.
Персонализираното лечение на рак има за цел да преобърне начина, по който обикновено се лекува болестта. Става въпрос за премахване на догадките чрез намиране на „правилното лечение за конкретния човек в точното време“.
Един от най-използваните инструменти за прецизна медицина е геномиката – генетично профилиране на пациентите с рак. Съществуващите подходи могат да разглеждат хиляди гени, но отнемат няколко седмици. В някои случаи обаче това не е достатъчно за определяне на точното лечение. Последните данни показват, че само малка част от възрастните – около 10% – се възползват от терапии, ръководени от геномиката. Предполага се, че при децата този процент е по-малък.
Подходът, разработен от Азам, включва геномен компонент. Това, което е различно, обаче е неговата способност да определя как живите ракови клетки, получени от проба от тумор, реагират в реално време на тестове, включващи множество лекарства. Това увеличава възможностите за лечение. Всъщност 88% от пациентите получават препоръка за лечение, като почти всички от тях показват подобрение.
* Azzam Diana et al. Feasibility of funkctional precision medicine for guiding treatment of relapsed or refractory pediatric cancers. Nature Medicine. 2024.
- New treatment approach shows promise in hard-to-treat pediatric cancers: https://medicalxpress.com/news/2024-04-treatment-approach-hard-pediatric-cancers
- New Treatment Approach for Hard-To-Treat Cancers Shows Promise: https://www.technologynetworks.com/cancer-research/news/new-treatment-approach-for-hard-to-treat-cancers-shows-promise-385664
Продукти свързани с НОВИНАТА
ИМПЕРАТОРЪТ НА ВСИЧКИ БОЛЕСТИ - СИДХАРТ МУКХЪРДЖИ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЕРАПИЯТА ГЕРСОН. ДОКАЗАНАТА ХРАНИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАКА И ДРУГИ НЕЛЕЧИМИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ШАРЛОТ ГЕРСОН, МОРТЪН УОКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Комбиниран подход показва добри резултати при деца с труднолечим рак