Коронавирусът може да зарази клетките в панкреаса, произвеждащи инсулин
Коронавирусът може да инфектира клетките в панкреаса, произвеждащи инсулин, и да промени тяхната функция, показва проучване на американски учени. Това откритие обяснява защо някои пациенти, заразени с вирусната инфекция, развиват диабет.
Лекарите са все по-загрижени от нарастващия брой пациенти, които развиват хроничното заболяване при заразяване с коронавирус или малко след възстановяването си.
Заразените клетки в панкреаса произвеждат по-малко инсулин
За обяснение на наблюдаваното повишение на случаите на диабет са изложени различни теории. Едната е, че вирусът заразява клетките на панкреаса чрез същия ACE2 рецептор, открит на повърхността на белодробните клетки, който им пречи да произвеждат инсулин.
За да проучи тази теория, проф. Шуйбинг Чен от Weill Cornell Medicine в Ню Йорк разглежда различни клетки и органоиди, отглеждани в лабораторни условия, които имитират функцията на органи, с цел определяне на тези, които могат да бъдат заразени от коронавируса. Резултатите показват, че органоидите на белия дроб, дебелото черво, сърцето и черния дроб могат да бъдат инфектирани, както и мозъчните клетки, произвеждащи допамин.
По-нататъшни експерименти разкриват, че бета-клетките в панкреаса също са податливи и че веднъж инфектирани те произвеждат по-малко инсулин, както и хормони, обикновено секретирани от други клетки.
„Ние наричаме този процес трансдиференциация.“, казва Чен по време на представянето на резултатите на годишната среща на Европейската асоциация за изучаване на диабета. „Бета-клетките основно променят своята клетъчна съдба, така че вместо да отделят много инсулин, започват да смесват различни хормони. Това би могло да даде допълнителен поглед върху патологичните механизми на COVID-19.”
Подобно явление е наблюдавано при някои пациенти с диабет тип 2, въпреки че за заболяването е по-характерно понижаването на чувствителността на тъканите към инсулин.
„Все още не е ясно дали промените, предизвикани от COVID-19, са дълготрайни. Въпреки това знаем, че при някои пациенти с нестабилни нива на кръвната захар по време на лечение в интензивно отделение се възстановява контрола върху глюкозата, което предполага, че промените невинаги са постоянни.“, коментира Чен.
Наличието на възпалителен процес увеличава риска от заразяване на клетките в панкреаса
Отделно изследване на професор Франческо Дота от Университета в Сиена, Италия, потвърждава твърдението, че коронавирусът атакува клетките на панкреаса, насочвайки се към белтъка на ACE2. Учените демонстрират също, че нивата на ACE2 се повишават при възпалителни състояния, което е от значение, тъй като възпалителните процеси в панкреаса са често срещани при хората с диабет тип 2. Според Дота резултатите показват, че бета-клетките, произвеждащи инсулин, могат да бъдат още по-податливи на вирусна инфекция, когато са възпалени.
Това може да означава, че хората с диабет или преддиабет са изложени на по-висок риск от дисфункция на панкреаса, ако се заразят с коронавирус. „Пациентите с диабет като цяло не са по-податливи на COVID-19, но след инфектиране развиват по-сериозни усложнения и тежко метаболитно разстройство.“, казва проф. Дота.
Професор Франческо Рубино, ръководител на Метаболитната хирургия в Кралския колеж в Лондон, казва: „Тези проучвания изглеждат последователни в подкрепа на биологичната обосновка на идеята, че COVID-19 може да увеличи риска от развитие на диабет при хора, които не са предразположени към заболяването.“
Връзката между диабета и коронавируса
Проф. Робино полага огромни усилия за създаване на глобална база данни за случаите на диабет, свързани с COVID-19. Целта е да се разбере по-добре дали инфекцията може да причини нова форма на диабет или да предизвика стресова реакция, която да доведе до диабет тип 1 или тип 2.
“Дали наблюдаваните промени са достатъчни, за да се развие диабет, е въпрос, на който тези проучвания не отговарят, но ни дават още една причина да смятаме, че това е възможно.“, коментира Робино.
Заразяването на клетките, произвеждащи инсулин, може да не е единственият начин, по който коронавирусът увеличава риска от диабет. „Едно от нещата, които наблюдаваме, е, че в някои случаи пациентите, които са с поставена диагноза диабет тип 1, започват да изразяват тежка инсулинова резистентност, която е типична характеристика на диабет тип 2.“, казва проф. Франческо Рубино. Според него това може да означава проблем с начина, по който клетките извън панкреаса реагират на инсулин след инфекция с коронавирус.
Д-р Луси Чембърс от благотворителната организация „Diabetes UK“ заявява: „Хората с диабет са непропорционално засегнати от COVID-19 и много от тях са жертви на вируса. Диабетът е добре установен рисков фактор за тежко протичане на заболяването и има много доказателства, че COVID-19 може да го предизвика, но все още не е добре разбрано как тези две състояния са биологично свързани.“
Според изследователите настоящото проучване ще помогне за разработването на нови и ефективни начини за лечение на хора, изложени на риск от диабет, които имат COVID-19. Въпреки това ваксинацията срещу вирусната инфекция остава най-добрата форма на защита срещу COVID-19.
- От Ново Нордиск предупреждават за дефектни инсулинови писалки
- Смарт инсулин регулира в реално време кръвната захар при хора с диабет тип 1
- Революционно лечение може да сложи край на ежедневните инжекции инсулин при болни от диабет тип 1
- Метод за орален прием на наночастици с инсулин може да замести инжекциите при пациенти с диабет
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Инсулин и HOMA-индекс
- Билки при остър панкреатит
- Берберин - новата алтернатива при диабет
- Рожков
- Перорални медикаменти за лечение на захарен диабет
- Канелено дърво, Канела
- Инсулинова писалка
- Лечение с метформин
Коментари към Коронавирусът може да зарази клетките в панкреаса, произвеждащи инсулин