Лек спад на новите случаи на COVID-19 и 4600 оздравели на 21 януари 2021-ва
На 21 януари 2021 г. у нас са установени 482 нови случая на COVID-19. През последното денонощие са направени общо 8057 теста, от които 3676 са PCR и 4381 са бързи антигенни. По данни на Единния информационен портал общият брой на заразените от началото на пандемията е 213 409.
Активните случаи в страната са 29 660. Пациентите, настанени в лечебни заведения, са 3220, от които 327 са в отделения за интензивни грижи.
Към днешна дата оздравелите са общо 175 098, като само за последното денонощие 4600 души са преборили вирусната инфекция. Смъртните случаи, свързани с COVID-19, са 37 и общо 8651 от началото на пандемията.
Общо 24 127 дози от ваксината срещу COVID-19 са поставени, като за последното денонощие броят им е 1901. От началото на кампанията по ваксиниране до момента 4293 души са получили втората доза от препарата.
Най-много случаи на коронавирус през последното денонощие са регистрирани в областите София-град (106), Пловдив (48), Хасково (33), Плевен (27), Варна (24), Сливен (24).
COVID-19 в България
По време на днешния брифинг отново беше отчетена положителната тенденция при забавяне разпространението на коронавирусната инфекция в страната. Към момента заболеваемостта в България е 108 на 100 000 души население, отбеляза доц. Ангел Кунчев. Данните, които главният държавен здравен инспектор представи, разкриват, че за последните седем дни излекуваните (31 456) са многократно повече от новозаразените (2993) в страната.
Също така през последната седмица няколко области преминаха към жълтата категория по заболеваемост. Това се наблюдава за първи път от доста време. Към момента има области и в трите категории на заболеваемост, като най-много заболели има в областите Враца, Бургас, Плевен и Перник, а най-малко в Разград, Смолян, Търговище и Велико Търново. По отношение болничните легла за пациенти с COVID-19 данните сочат, че към момента заетостта за неусложнени пациенти е 29%, а за тези, нуждаещи се от интензивни грижи, 43%.
Според здравните власти обаче благоприятната обстановка в момента не трябва да се смята за повод за крайно разхлабване на предприетите мерки, тъй като това може да доведе до рязко увеличение на новите случаи, включително и на заразените с новия вариант, открит във Великобритания.
По думите на доц. Ангел Кунчев новата разновидност на COVID-19 не води до по-тежки случаи, но със сигурност се разпространява много по-бързо. Най-много случаи на новата мутация са регистрирани във Великобритания, Ирландия и Нидерландия, като в момента в Обединеното кралство 10 души заразяват други 27.
Налични са и данни за случаи на мутацията в България. Това обяви директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов по време на брифинга. Още в края на месец ноември са дадени първите 4 проби от българи, пристигнали от Англия. Макар че резултатите все още не са излезли, опасенията, че новият вариант се разпространява на територията на страната, са големи. Затова здравните власти призовават към стриктно спазване на противоепидемичните мерки.
Здравният министър коментира, че опасенията относно новия щам са големи, тъй като той много бързо може да измести класическия, което неминуемо ще доведе до натоварване на здравната система. Според здравните власти опасността е голяма и единственото решение се крие във ваксините. Затова ще бъде създадена организация за ваксинирането на максимално много хора.
Богдан Кирилов, директор на Изпълнителна агенция по лекарствата, съобщи, че следващата седмица се очаква доставка на 14 040 дози от ваксината на „Pfizer/BioNTech”. С тях ще бъде компенсирана частта, която трябваше да пристигне тази седмица. През февруари се очакват нови 83 000 дози, а през март още 104 000 дози. През месец март ще пристигнат и 54 000 дози от ваксината на „Moderna”.
В настоящата обстановка компромис ще бъде направен единствено за образованието. Това коментира премиерът Бойко Борисов по темата с разхлабването на мерките у нас. Според него ще бъде голям проблем, ако разхлабването на мерките за учениците, фитнесите и спорта, доведе до увеличение в броя на новозаразените. За да се вземе окончателно решение относно останалите ограничения, ще се наблюдава ситуацията в страната до 31 януари.
В началото на другата седмица ще стане ясно кога учениците от 7, 8 и 12 клас ще се върнат в класните стаи. Ротацията с учениците от другите класове вероятно ще е на всеки 2 седмици. Това уточни просветният министър Красимир Вълчев по време на изслушване в народното събрание. По думите му Националното външно оценяване след 4 и 10 клас засега няма да се отменя.
Здравният министър ще предложи на правителството удължаване на извънредната епидемична обстановка с 3 месеца, считано от 1 февруари. Това съобщи Костадин Ангелов пред депутатите от здравната комисия. Аргументът на здравните власти е, че новият вариант на коронавируса набира скорост в Европа.
COVID-19 по света
Към днешна дата общият брой на заразените с COVID-19 в световен мащаб е 96 857 826, от които 2 074 886 души са загубили битката с болестта. Това показват данните на информационната система на Университета „Джонс Хопкинс“.
В първия си ден като президент на САЩ Джо Байдън предприе първите си ходове във връзка с пандемията от COVID-19. Сред първите издадени заповеди от него е и тази за задължително носене на маски във федералните сгради и на федерални земи. Мярката, която според новия американски президент ще промени хода на кризата с коронавируса в страната, ще е в сила поне 100 дни.
С писмо до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш Байдън декларира намерението на САЩ да останат член на Световната здравна организация. По този начин се спира изтеглянето, разпоредено от Доналд Тръмп, което трябваше да се финализира през юли 2021 г. С този акт американският президент разкрива желанието на Съединените щати да бъдат пълноправни участници и глобален лидер в битката срещу COVID-19.
Япония започва вътрешно изпитване на ваксината срещу COVID-19 на „Moderna”, което включва 200 доброволци в първа и втора фаза. Проучването ще продължи няколко месеца, а одобрение на препарата срещу коронавирус се очаква в най-добрия случай през месец май. Към момента правителството в закупило 50 милиона дози от ваксината, които ще бъдат достатъчни за имунизирането на 25 милиона души от населението. Също така са осигурени права върху поне 564 милиона дози ваксини от няколко производителя, което е повече от достатъчно за цялото население на Япония (126 милиона души). Министерството на здравеопазването заяви вчера, че е увеличило поръчката си за ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech”, която се очаква да бъде одобрена следващия месец.
Премиерът Йошихиде Суга обеща да има достатъчно ваксини за населението преди летните олимпийски игри в Токио, които трябва да започнат на 23 юли.
Учени от Университета „Оксфорд“ се подготвят за производство на нови версии на ваксината срещу COVID-19, които ще са насочени към по-заразните варианти на коронавируса, открити във Великобритания, Република Южна Африка и Бразилия. Екипът, разработил ваксината на „AstraZeneca”, проучва колко време ще отнема промяна в платформата на препарата. Специалистите внимателно наблюдават въздействието на новите мутации върху имунитета, създаван от ваксината и оценяват нужните процеси за бързо разработване на нови версии на препарата.
Резултатите от лабораторни тестове показват, че ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech” е много вероятно да действа срещу британския вариант на коронавируса. Компанията производител ще публикува в следващите дни детайлен анализ за ефекта от ваксината срещу щама, открит в Република Южна Африка.
coronavirus.bg, mh.government.bg, nova.bg, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, freepik.com
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към Лек спад на новите случаи на COVID-19 и 4600 оздравели на 21 януари 2021-ва