Лечението с рисдиплам подобрява двигателната функция на кърмачета със спинална мускулна атрофия
Доскоро липсваше всякакъв вид лечение за бебета и деца със спинална мускулна атрофия (СМА), способно да преустанови прогресията на невродегенеративното заболяване. При СМА увредените мотоневрони (двигателни неврони) не изпращат правилно съобщения до мускулните клетки. В резултат на това бебетата и децата с генетичното заболяване не са способни да държат главата си изправена, да стоят в седнало положение или да ходят – увреждания, зависещи от тежестта на СМА.
Миналата седмица д-р Базил Дарас и колеги от Бостънската детска болница съобщиха в „New England Journal of Medicine“ за добри резултати, наблюдавани при приема на рисдиплам – последното от няколко модифициращи болестта лечения, разработени през изминалото десетилетие. За разлика от по-ранните лечения, това е лекарство с малка молекула, което може да се приема перорално.
Проучването
Настоящото проучване включва 41 бебета от 14 медицински центъра на възраст от един до седем месеца, диагностицирани със спинална мускулна атрофия тип I – най-тежката форма на заболяването. При нея симптомите се проявяват в рамките на първите шест месеца, а преживяемостта е едва 11 месеца.
Констатациите показват, че в сравнение с нелекувани исторически контролни субекти, при бебетата, подложени на лечение, се наблюдават подобрения в двигателните функции*, включително в способността да стоят в седнало положение за определено време. Също така те живеят значително по-дълго, отколкото контролите.
Основна причина за развитие на спинална мускулна атрофия
Неврологът д-р Рандолф Байърс и невропатологът д-р Бети Банкер от Бостънската детска болница дефинират за първи път острата инфантилна форма на СМА през 1961 г. През последното десетилетие лечебното заведение участва активно в разработването на клиничните тестове на терапии, насочени към основната причина за спинална мускулна атрофия – дефицит на протеина SMN, необходим за нормалната функция на двигателните неврони. Недостигът е резултат от мутации какво в SMN1, така и в неговия „резервен“ ген – SMN2.
Водещият автор на настоящото изследване е съосновател на Мрежата за невромускулни клинични изследвания – консорциум от изследователски центрове, в т.ч. Бостънската детска болница, чиято цел е да се ускори търсенето на потенциални лечения на СМА.
„Само един център не е достатъчен за клиничните изпитвания на рядкото заболяване.“, казва Дарас. „Тъй като вече успяхме да съберем изследователите, бихме могли да осъществим необходимите проучвания и да оценим ефикасността на лекарствата.“
Клинични успехи в лечението на СМА
В продължение на седем години се провеждат клинични изпитвания върху първия лекарствен продукт за спинална мускулна атрофия – нусинерсен (Spinraza). Нусинерсен представлява антисенс олигонуклеотид, който при прилагане в гръбначния канал чрез лумбална пункция стимулира производството на SMN протеин.
Бостънската детска болница е първото лечебно заведение в света, което включи новородено бебе в клиничното изпитване „ENDEAR“, стартирало през август 2014 г. Медикаментът получи одобрение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ през декември 2016 г., като за период от пет години екипът на Дарас лекува над 100 бебета, деца и възрастни с нусинерсен.
През май 2019 г. след успешно клинично изпитване в Бостънската детска болница, генната терапия с медикамента „Zolgensma“ стана опция за лечение на бебета и деца със СМА под 2-годишна възраст. Прилагано като еднократна инфузия, лечението осигурява правилния вариант на гена SMN1. Към днешна дата генната терапия е приложена на общо 33 бебета по Програмата „СМА“, финансирана от лечебното заведение.
През август 2020 г. Агенцията за контрол на храните и лекарствата одобри рисдиплам (Evrysdi) за възрастни и деца над два месеца. Отново екипът на Дарас беше в основата на клиничните изпитвания. Подобно на нусинерсен, рисдиплам провокира производството на SMN протеин, но по различен начин, тъй като медикаментът се приема перорално. Понастоящем около 15 деца и възрастни получават рисдиплам чрез Програмата „СМА“.
Скрининг на новородени
Д-р Базил Дарас и Програмата „СМА“ продължават да изследват нови лечения, като например използването на моноклонални антитела за засилване на растежа на мускулните влакна при деца със спинална мускулна атрофия. Междувременно, благодарение отчасти на лобирането на Дарас, Масачузетс стана един от първите два щата в САЩ, които въведоха скрининг за СМА на новородени през януари 2018 г. Днес 32 щата имат програми, а до 2022 г. се очаква всички 50 да са разработили и въвели такива.
„Докато бебетата със СМА тип I дойдат при нас, те вече са загубили 50% или повече от двигателните си неврони.“, казва Дарас. „Ако можем да поставим диагнозата преди появата на симптоми, ще можем да стартираме лечението много рано и да предотвратим болестта.“
*Darras T., Basil et al. Risdiplam-Treated Infants with Type 1 Spinal Muscular Atrophy versus Historical Controls. New England Journal of Medicine. July 2021.
Risdiplam improves motor function in infants with spinal muscular atrophy: https://medicalxpress.com/news/2021-08-risdiplam-motor-function-infants-spinal.html
- Генна терапия за мускулна дистрофия започват да прилагат в САЩ
- МЗ спешно да регламентира лечението със „Спинраза“ поиска управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев
- Започнаха терапия със „Спинраза“ на шестмесечно бебе в пловдивската УМБАЛ "Св. Георги"
- Проф. Ивайло Търнев започна лечението на 15-годишно момче със СМА със „Спинраза“
НОВИНАТА е свързана към
- Генна терапия за мускулна дистрофия започват да прилагат в САЩ
- Медикамент помага за възстановяване на мускулната маса и сила в напреднала възраст
- Започнаха терапия със „Спинраза“ на шестмесечно бебе в пловдивската УМБАЛ "Св. Георги"
- Здравното министерство започва процедура по включване на спиналната мускулна атрофия в списъка с редки заболявания
- МЗ спешно да регламентира лечението със „Спинраза“ поиска управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев
- Проф. Ивайло Търнев започна лечението на 15-годишно момче със СМА със „Спинраза“
- Лекарствата за спинална мускулна атрофия вече ще бъдат плащани от НЗОК
Коментари към Лечението с рисдиплам подобрява двигателната функция на кърмачета със спинална мускулна атрофия