Мобилно приложение, финансирано от ЕС, подобрява качеството на живот на раково болни пациенти

ESMART проект, финансиран от Европейския съюз, разработи система за отдалечен мониторинг, базирана на мобилен телефон, която активно помага подобряването на качеството на живот на пациенти, боледуващи от раково заболяване, като им предлага необходимата подкрепа по време на лечението с химиотерапия.
Всяка година в Европа има около 3,7 милиона нови случая на рак и се очаква тази цифра да се увеличи с поне 65% през следващите две десетилетия. Очакваното увеличение означава, че ще има повече хора, които се борят ежедневно със симптомите и страничните ефекти на болестта. Това прави предоставянето на по-добра персонализирана грижа все по-важно.
Новото приложение, наречено Система за усъвършенствано управление на симптомите (ASyMS), следи симптомите на пациентите с ракови заболявания и страничните ефекти от лечението им, като помага за подобряване на управлението на болестта.
ASyMS е интерактивен инструмент, който пациентите могат да използват, докато се занимават с ежедневните си дейности. Използвайки мобилен телефон, те попълват въпросник относно техните симптоми веднъж на ден, който определя наличието на странични ефекти от провежданото лечение. Защитената информация се изпраща до компютър, който извършва необходимата оценка. Ако пациентът се нуждае от медицинска помощ, се задейства сигнал, който уведомява навременно лекарите или медицинските сестри.
Според Кати Апостолидис, президент на Европейската коалиция за пациенти с рак в Белгия, с новото приложение ESMART „демонстрира, че дигиталните инструменти, предоставящи ориентирана към пациента грижа, могат да бъдат важни за качеството на живот на боледуващите“.
ASyMS вече е изпробван в проучване, проведено в Австрия, Гърция, Ирландия, Норвегия и Великобритания. Изпитването показва, че системата за отдалечен мониторинг е в състояние да открие симптомите рано и гарантира, че пациентите ще получат медицинска помощ при необходимост.
cordis.europa.eu
Коментари към Мобилно приложение, финансирано от ЕС, подобрява качеството на живот на раково болни пациенти