Над 2700 лекари в Словакия подават оставки заради проблемите в здравеопазването
2713 лекари от 34 болници в Словакия подават оставки в знак на недоволство от ситуацията в здравния сектор и нежеланието на управляващите да решават проблемите. Медиците настояват правителството да изпълни споразумението, подписано през 2022 г., заплатите да бъдат увеличени и държавните болници да не бъдат превръщани в търговски дружества.
Протестът на лекарите в Словакия
На пресконференция на 29 октомври 2024 г. председателят на синдикатът на лекарите Петер Висолайски заявява, че е крайно време правителството да реши на коя страна да застане, когато става дума за здравеопазване – на страната на финансовите групи или на гражданите и лекарите.
Синдикалният лидер е категоричен, че проблемите в здравния сектор се решават единствено, когато лекарите напускат масово.
„Нямаме нови искания. Това, което казахме преди две години не се е променило. Просто призоваваме правителството да се грижи добре за своите граждани. Настояваме за среща, за да решим проблемите, за да не останат словашките болници без лекари. Проблемът е, че управляващите не искат да разговарят“, заявява Петер Висолайски.
Синдикатът на медици настоява за реален диалог с кабинета на Робърт Фицо и иска уверения, че държавните болници няма да бъдат преобразувани в търговски дружества.
„Ние сме в Словакия, не за да пълним джобовете на финансовите групи, а да се грижим добре за пациентите и да лекуваме болните. Неудобно е, че за трети път лекарите трябва да подават масово оставки, за да започне правителството най-накрая да се занимава със здравната система“, казва още Петер Висолайски и допълва, че от здравните данъци в нея влизат 9,5 милиарда евро.
Искания има по отношение ръста на заплатите. Министърът на здравеопазването Камил Шашко предлага увеличението при лекарите да бъде с 6,4% и да се случи плавно през следващите две години. В същото време в меморандума от 2022 г. е посочено повишаване с 9,7%. Това означава увеличение не с 252 евро както искат синдикатите, а със 163 евро.
От синдикатите обвиняват управляващите и затова, че с действията си правят опит да разделят медицинското съсловие. Особено като предлагат увеличение само при лекарите, но не и при медицинските сестри и фелдшерите.
>>>Здравните работници в Румъния стачкуват
Болниците ще се превърнат в празни пространства, ако няма диалог и решение на проблемите, категорични са словашките медици. В най-голямата университетска болница в Братислава 511 лекари искат да прекратят трудовите си договори.
Петер Висолайски смята, че ще има още оставки, тъй като периодът на предизвестие е два месеца. Оставки подават специалистите от едни от най-натоварените сектори – хирургия, кардиология, вътрешни болести, гинекология, неонатология, реанимация.
От лекарския синдикат настояват още за системни промени в здравеопазването, за ограничаване на финансовите групировки в здравеопазването и за това да не се допусне в никакъв случай скрита приватизация на болниците. "Правителтвото иска да трансформира последните държавни болници, които поддържат словашката здравна система, в акционерни дружества. Недопустимо е", категоричен е лидерът на лекарския синдикат.
Не на последно място лекарите искат здравноосигурителните дружества да плащат на болниците реално направените от тях разходи за оказаната медицинска помощ. Тогава няма да се налага болниците да поемат дългове, а правителството да търси средства да ги погаси.
Отговорът на управляващите
На 28 октомври 2024 г. министърът на здравеопазването Камил Шашко заявява, че е готов да обсъди с лекарите всички промени в системата, но единственото, което не подлежи на обсъждане е увеличението на заплатите.
„Предложението, което направих за увеличение с 6,4% е коректна, честна и ясна оферта“, убеден е той.
Премиерът Роберт Фицо също казва, че предложението на правителството е непроменено. „Съгласих се, че увеличение трябва да има и за медицинските сестри и средния медицински персонал, но пари за 9% увеличение на лекарските заплати просто нямаме. Ако за тях 100 евро са проблем при многохилядните заплати, значи става дума за нещо друго“, твърди министър-председателят на Словакия.
Подаването на оставки като начин да се решават проблеми
Масовото подаване на оставки от лекари не се случва за първи път в Словакия. Последният подобен акт е от октомври 2022 г., когато оставки подават над 2100 медици. Преди да изтече срокът на предизвестието лекари и управляващи постиган съгласие с подписването на меморандума, за който напомнят сега от синдиката.
>>>Стотици хиляди на протест в Мадрид в защита на общественото здравеопазване
През 2011 г. обаче здравният сектор е буквално разтърсен, тъй като 1200 лекари напускат болниците реално за няколко дни. Правителството на Ивета Радичова обявява извънредно положение, тъй като работата в словашките болници е на практика парализирана. Едва след като правителството приема част от исканията, лекарите се връщат на работа.
НОВИНАТА е свързана към
- Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров подаде оставка
- Заплашват с масови оставки заради планираното сливане на спешните центрове в София
- И Агенцията по трансплантация остана без директор
- Управителят на профилакториума в Перник подаде оставка
- Д-р Кацаров: Финансовите траншове на ВМА към близък на директора й са съвсем нормални
- Заради неслучилата се здравна реформа финландското правителството подаде оставка
- Проф. Камен Плочев оставя решението за освобождаването си в ръцете на НЗОК
- Майките на деца с увреждания поискаха оставката на Валери Симеонов
- Здравният министър иска оставката на управителя на НЗОК
- Здравният министър Москов: Няма да подам оставка
Коментари към Над 2700 лекари в Словакия подават оставки заради проблемите в здравеопазването