Стотици хиляди на протест в Мадрид в защита на общественото здравеопазване
Масов протест в защита на общественото здравеопазване събра стотици хиляди испанци на 12 февруари 2023 г.
Протестите
Според правителството в протестите, организирани от Федерацията на асоциациите в защита на общественото здравеопазване, са се включили 250 000 души, а според организаторите техният брой е бил 1 000 000.
За последните няколко месеца това е поредния протест в Испания, който е насочен срещу здравната политика. Както подчертава от Федерацията, проблемите се трупат от години, не са един и два, но пандемията от COVID-19 е накарала лекари, медицински сестри, лаборанти и санитари, изобщо всички, които работят в областта на общественото здраве, да бъдат много по-активни и да не се страхуват да заявят ясно позициите си и да ги защитят като излязат на улицата.
Премиерът на автономната област Мадрид Изабел Диас Аюсо определя протестите като политически, а не като здравен проблем. „Очевидно е, че те ще продължават до изборите през май“, казва Аюсо.
На площада в Мадрид присъстват не само медицински работници и граждани, но и представители на опозицията, които също се обявяват против здравната политика на Изабел Диас Аюсо.
Десетки хиляди протестират и в Сантяго де Компостела, столицата на автономната област Галисия.
За какво настояват протестиращите
Да бъде гарантирано качествено обществено здравеопазване е сред основните искания на лекари от различни специалности, медицински сестри, рехабилитатори и множество испанци. Към всички тях се присъединяват и представители на опозиционните партии и това е най-вероятно причината правителството да каже, че става дума за политическа демонстрация.
Протестиращите на Plaza de Cibeles, площадът, превърнал се в един от символите на Мадрид, призовават да се сложи край на съкращенията в здравеопазването. Специалистите са категорични, че системата се нуждае от истинска защита, защото се влошава с всеки изминат ден.
От Федерацията на асоциациите в защита на общественото здраве избират за мото на протестите фразата: „Мадрид се надига и изисква качествено обществено здраве и решения за плана за първична медицинска помощ“.
Протестиращите настояват парите за здравеопазване да бъдат увеличени, за да спре напускането на лекарите от столицата и да се намерят специалисти за лабораториите.
Специалистите от Федерацията определят като най-драматична ситуацията в първичната медицинска помощ. Оказва се, че най-ниският процент от парите за здравеопазване за нея е в Мадрид. „Това е опорната стена и точно тя е изложена на риск. 26,72% от испанците със здравословен проблем не са успели да бъдат консултирани“, казват от Федерацията. Изключително сериозни са притесненията, свързани със срива на спешната помощ от лятото на 2022-а.
Още в края на януари 2023 г. от Асоциацията за защита на общественото здраве в Мадрид излизат с декларация, в която обосновават протестите от 12 февруари.
В нея те определят здравните политики като непоносими. „Продължаващата приватизация на здравните услуги е пагубна, защото очевидно управляващите възнамеряват да унищожат здравната система, която е за всички, за да облагодетелстват единствено частния сектор“.
>>>Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
Галисийската асоциация за защита на общественото здраве също определя като важна задача спасяването и укрепването на първичната медицинска помощ, която трябва да бъде достъпна за всеки и качествена. Най-сериозните проблеми, според членовете й, са свързани с унищожаването на ресурсите на здравните центрове, липсата на бюджет за първична медицинска помощ, лоша кадрова политика, която води до несигурност за работещите.
По време на протеста на 12 февруари 2023 г. в столицата на автономната провинция Галисия един от организаторите заявява: „Испанците трябва да разберат, че за да се промени здравната политика, трябва да се сменят политиците и да се променят политиките.“
Платформата в защита на галисийското обществено здраве „SOS Sanidade Publica” събира повече от 50 000 подписа в подкрепа на предложената от тях законодателна инициатива за промени в модела на здравната помощ. Както поясняват от платформата, основната им задача е да не се допусне населението да страда от първична медицинска помощ, която е с ниско качество, а работещите да напускат заради несигурност, ниски заплати и натиск.
Данните на Министерството на здравеопазването показват, че Мадрид е втората автономна област в Испания, която отделя най-малко средства на глава от населението за здраве. Сумата е 1521 евро, от които 162 евро са за първична медицинска помощ или 10,7%, а това е най-ниският процент за последните две десетилетия. Най-малко са общопрактикуващите – на 1000 души се пада 0,7. Сериозен е и проблемът с чакането за специалисти, средно са нужни 53 дни, но не е малък и процентът на чакащите повече от 60 дни.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- 10-те държави с най-здравословен начин на живот за 2019
- Танцът фламенко – пробуждане на съзнанието и начин на живот
- Коридата – зловещата традиция на Испания
- Д-р Александра Вълчева: Обществото ни е в индуцирана кома, за да не усеща тежестта на политическия провал, геноцида и краха на държавата!
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
Коментари към Стотици хиляди на протест в Мадрид в защита на общественото здравеопазване