На 22 октомври 2020 са установени 1472 случая на COVID-19 след 8738 PCR теста
Продължава да расте броят на новозаразените с COVID-19 в страната. За последното денонощие са регистрирани 1472 положителни теста след направени 8738 PCR теста, с което общият брой на заразените от началото на епидемията става 33 335.
Отчетено е и увеличение в броя на хоспитализираните, като към момента в лечебни заведения са настанени 1732 пациенти. 107 от тях са приети в интензивни отделения.
Излекувани за последните 24 часа са 184 души, с което общият брой на преборилите болестта са 17 598. През предходното денонощие е отчетен ръст при загубилите битката с Covid-19 – 29 починали и общо 1048 от началото на епидемията.
Положителните проби сред медицинския персонал за последното денонощие са 45 или общо 1727 към момента.
За пореден ден Видин е единствената област в страната, където няма регистрирани нови случаи на COVID-19.
София отново е с най-много положителни тестове за коронавирус, следвана от Пловдив със 147 и Варна със 77 новозаразени.
COVID-19 в България
Последните данни, оповестени на брифинга на Националния оперативен щаб, показват, че страната навлиза в сериозна фаза на разпространение на COVID-19. За последните две седмици е отчетен сериозен ръст в броя на новозаразените (75% спрямо предходния период) и лек спад в смъртността сред пациентите с установен COVID-19.
За последната седмица са извършени 500 теста на 100 000 души, което е над границата от 300 на 100 000, която беше поставена от ЕС за проследяване на реалното разпространение на заразата в Европа.
България остава на 21 място в Европейския съюз по отношение на разпространението на заразата и на 4 място сред балканските държави. По смъртност страната се измества с една позиция и вече е на 9 място сред европейските държави. По същия показател държавата отново е на 4 място на Балканите.
Единствената област в страната, която се намира в зелената зона (под 20 заразени на 100 000 души), е Видин. В оранжевата зона са 20 области, а в червената с над 120 заразени на 100 000 души население - 6 (Благоевград, Габрово, Шумен, София-град, Сливен и Търговище).
Областите в страната с най-много хоспитализирани лица са София-град – 425, Пловдив – 208, Благоевград – 197, Бургас – 97 и Шумен, където в лечебни заведения са настанени 82 души с положителен тест за коронавирус.
По данни на СРЗИ, изнесени от д-р Данчо Пенчев, в София се отчита рязък сок в броя на положителните тестове за COVID-19. Към момента пациентите с установен коронавирус, настанени в лечебни заведения, са 425. Според директора на РЗИ-София се наблюдава тенденция на безсимптомно или леко протичане на заболяването на територията на областта. За последната седмица са починали 5 души с установен COVID-19.
В 78 учебни заведения на територията на област София-град са регистрирани случаи на коронавирус, като заразените са 114 ученици и 49 учители. Под карантина, в резултат на установен случай на COVID-19, са общо 3396 ученици и 210 учители.
Предвижда се обособяването на зони за лечение на болни от коронавирус във всички лечебни заведения на територията на областта.
Продължава да расте броят на заразените в област Благоевград. За последното денонощие са установени нови 58 случая на COVID-19 и общо 2904 от началото на епидемията. Ново огнище на заразата е регистрирано в Областна дирекция на МВР Благоевград, където с положителни тестове за коронавирус са 17 служители от Първо и Второ ПУ на МВР.
Междувременно от РЗИ Благоевград съобщиха, че учебните заведения в областта няма да бъдат затваряни, тъй като броят на заразените не надхвърля 15%. Общопрактикуващите лекари обаче информират, че все по-често учениците търсят медицинска помощ. Вчера стана ясно, че ученици от 12 клас от математическата гимназия в областния град са отново под карантина заради случай на COVID-19 в класа. Под карантина се намират и възпитаници на редица основни училища на територията на областния център.
Ръст в броя на новозаразените е регистриран и в област Варна, където за последното денонощие са отчетени 77 положителни проби за COVID-19. Огнище на коронавирус е регистрирано в Областната дирекция по безопасност на храните, където 14 служители са с положителна проба. Под карантина са всички, които са имали близък контакт със заразените. Случаи на COVID-19 са регистрирани и в администрациите на няколко общини на територията на областта.
Към момента ситуацията в училищата, намиращи се на територията на варненска област, е спокойна, но се предвижда преустановяването на всички извънкласни дейности, тъй като в много частни школи се събират деца от различни възрасти, а това е предпоставка за разпространение на заразата.
Общият брой на заразените с коронавирус в областта от началото на епидемията е 2110.
Увеличава се броят на потребителите в Дома за възрастни хора в новозагорското село Баня, инфектирани с коронавирус, като към момента 35 от общо 46 са с положителна проба. Към момента заразените са без съществени оплаквания и не се налага тяхното хоспитализиране. Лечението им се провежда на място от личните им лекари. Всички потребители, които не са заразени, са изолирани. Сред персонала на социалното заведение има осем заразени лица, от които две са медицински сестри. От РЗИ-Сливен е изготвено предписание още при първия установен случай на COVID-19. Предстоят проверки за изпълнение на предписанието.
За последното денонощие на територията на областта са регистрирани нови 60 случая на коронавирус, с които общият им брой от началото на епидемията става 1010. Активните случаи са 456. През изминалата седмица в област Сливен е отчетен ръст от 63,6% на заболелите спрямо предходния период.
За последното денонощие на територията на област Хасково са установени 23 нови случая на коронавирусна инфекция, с които обшият брой на заразените от началото на епидемията е 442. Хоспитализираните лица са общо 32, от които четирима са приети за лечение през последните 24 часа. На домашно лечение са 140 души, излекувани 240 и починали 32.
Според здравния министър проф. Костадин Ангелов към настоящия момент сериозният проблем пред здравната система в България по време на епидемията от коронавирус е недостигът на медицински персонал, а не броят на леглата в лечебните заведения. В голям брой от болниците, които приемат за лечение пациенти с COVID-19, се разкриват допълнителни легла, но лекарите и медицинските сестри са изключително изморени, категоричен е проф. Ангелов.
Към момента активните случаи сред медицинския персонал са 590, от които 513 медици са на домашно лечение и 74 - настанени в лечебни заведения. От хоспитализираните лица трима са в отделения за интензивни грижи.
На провелата се на 21 октомври среща на здравния министър с директорите на болници в София са обсъдени и взаимодействието между отделните звена в системата и потенциалните начини за подобряване на организацията на работа. Обсъдено е и внасянето на промени в закона за налагане на санкции на лечебни заведения, които откажат да приемат за лечение болни с COVID-19. При такива случаи се предвиждат финансови санкции и дори прекратяване на договора на лечебно заведението с НЗОК.
Предвижда се провеждането на конферентна връзка с ректорите на Медицинските университети в страната, на която да се обсъди предложението за включване на студентите по медицина от 6 курс в борбата с коронавируса. Помощта, която ще оказват в лечебните заведения, нуждаещи се от допълнителен медицински персонал, се предвижда да се счита като стаж.
По време на брифинга на Националния оперативен щаб здравните власти отново призоваха към спазването на противоепидемичните мерки, за да може да се ограничи разпространението на заразата в страната.
COVID-19 по света
Случаите на COVID-19 в глобален мащаб са над 41 261 631, а жертвите надхвърлят 1 131 863. Това показват данните на Университета „Джон Хопкинс“.
Хърватия отчете рекорден ръст на новите инфекции с COVID-19 за едно денонощие. За последните 24 часа са регистрирани нови 1563 случая, като почти половината от положителните проби са констатирани в столицата Загреб. От началото на епидемията до момента в Хърватия са регистрирани 29 850 случая на COVID-19 и 406 смъртни случая. Активните случаи в страната са 7380. Съседна Словения също отчита рекорден брой положителни проби за денонощие – 1663.
Ежедневният брой на случаите на коронавирус в Австрия се повиши до 2435, което е нов рекорд за страната. Броят на заразените за едно денонощие нараства непрекъснато, като многократно поставя нови рекорди, откакто надмина пика на първата вълна от 1050 този месец.
Германия издаде предупреждения за пътуване в Швейцария, Ирландия, Полша и по-голямата част от Австрия, с цел ограничаване разпространението на коронавируса. Причината за въвеждането на мярката е нарастването на новите инфекции през последните седмици в гореспоменатите европейски държави. Предупрежденията влизат в сила от 24 октомври, съобщават от Германския институт за инфекциозни заболявания „Робърт Кох“.
Според ръководителя на Института „Робърт Кох“ Германия трябва да се подготви за възможността за неконтролирано разпространение на коронавируса, но все още е в състояние да я забави. Към момента общият брой на заразените в Германия е над 397 хиляди.
Унгария съобщава за рекордни 2032 нови случая на COVID-19, с което общият брой на инфекциите става 52 212. Смъртните случаи в страната са 1 305. Въпреки високия ръст на новозаразени унгарското правителство не планира нови мерки за ограничаване на разпространението на вируса.
Правителството на Орбан се опитва да избегне по-строгите ограничения върху икономиката, след като пролетното блокиране доведе до срив на икономиката с 13,6% през второто тримесечие – най-лошото в Централна Европа.
В сряда, 21 октомври, Испания стана първата държава в Западна Европа, която е регистрирало над един милион случая на коронавирус от началото на пандемията. Според здравния министър Салвадор Ила държавата се нуждае от драстични мерки за справяне с втората вълна на коронавируса, тъй като епидемията е извън контрол.
Предвижда се провеждането на онлайн конференция, в която ще вземат участие здравният министър и ръководителите на регионалните здравни звена, за определяне на новите ограничения. Редица са регионите, които се застъпват за локализиран вечерен час като тези, въведени във Франция и други европейски страни с по-ниски нива на разпространение на инфекцията.
Бразилският здравен орган „Anvisa“ съобщи, че доброволец в клинично изпитване на ваксина срещу COVID-19, разработена от AstraZeneca и Оксфордския университет, е починал, но изпитванията продължават. Здравният орган не предоставя допълнителни подробности за доброволеца, позовавайки се на медицинската конфиденциалност на участващите в изпитанията.
Към момента на 8 000 доброволци от шест града в Бразилия е предоставена първата доза, като много от тях дори вече са получили втора доза.
Бразилия запазва третото място в света по брой заразени с над 5,2 милиона души с установен COVID-19. Преди нея са САЩ и Индия със съответно 8 338 179 и 7 706 946 случая на коронавирус от началото на пандемията.
coronavirus.bg, freepik.com, struma.com, haskovo.net, bnr.bg, slivenmedia.com, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към На 22 октомври 2020 са установени 1472 случая на COVID-19 след 8738 PCR теста