Недостигът на лекарства ще бъде установяван от електронна система
Недостигът на лекарства да бъде установяван от електронна система, а не от Експертен съвет предлагат д-р Даниела Дариткова и Лъчезар Иванов. Идеята на депутатите от ПП ГЕРБ е от Закона за лекарствените продукти да отпадне частта, която регламентира създаването на Експертен съвет към директора на Изпълнителната агенция по лекарствата и да бъде създадена Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствата от позитивния списък. Тя ще бъде отговорност на Агенцията по лекарствата, която и ще я поддържа.
Чрез тази система ще бъде осъществяван и отчетът на аптеките към Агенцията. Те трябва всеки ден да дават информация за количествата, които са им доставени и за продадените лекарства от позитивния списък.
От новите предложения става ясно, че за недостиг ще се говори, когато съществуващите в страната количества от конкретното лекарство са по-малко от 65% от необходимото за шест месеца.
Корекции настъпват и в текстовете, свързани с условието притежаващите разрешение за употреба да поддържат резерв от медикаменти. Слави Нецов от „Воля“ предлага притежаващите разрешение да бъдат задължени да осигурят възможност на търговците на едро да купят и разпространят лекарство от резерва в случаите, когато неговият износ е ограничен. Още задължения им вменяват и депутатите д-р Дариткова и Лъчезар Иванов, според които притежателите трябва да дават информация на ИАЛ за доставеното количество на лекарствата, за търговците на едно и за намиращото се в складовете всяка седмица или ако настъпи промяна в обстоятелствата.
Търговците, които искат да изнасят лекарствени продукти, ще трябва да представят декларация за произхода им, чрез която да се види и кой е притежателят на разрешение за употреба. Тази промяна включва още ангажимент на лекарствената агенция да провери произхода на медикамента, а при условие, че декларация е с невярно съдържание,, трябва със заповед да ограничи износа от търговеца, докато произходът бъде изяснен.
Предложения за различни корекции правят още и Валентина Найденова и колегите й от БСП. В частта, която регламентира работата на ИАЛ те предлагат създаването на „Информационен контактен център (ИКЦ), където да се предоставя информация за покупките и продажбите в реално време и 24 часа в денонощието при това всеки ден.
Законът за лекарствените продукти беше внесен в парламента още в края на миналата година. Първото четене мина през февруари тази година, а предложенията за промени са направени преди второто четене в пленарна зала.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: parliament.bg, zdrave.net
Снимка: europe1.fr
Продукти свързани с НОВИНАТА
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
СИЛАТА НА НАВИЦИТЕ - ЧАРЛС ДЮИГ - ХЕРМЕС
У ДОМА ПРИ БОГА /ТОМ 3/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
ВИЛНА ЗОНА - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
АТОМНИ НАВИЦИ - ДЖЕЙМС КЛИЪР - ХЕРМЕС
СЪЩИНСКИ ПОЛОВИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ В ПРАКТИКАТА НА ВС И ВКС - ИВА ПУШКАРОВА - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при ларингит
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лечение при баланит
- Видове лекарствени форми
- Лечение на анална фисура
- Перорално приложение на медикаментите
- Лечение на хемороиди
Коментари към Недостигът на лекарства ще бъде установяван от електронна система