Нов алгоритъм предлага възможност за ранна диагностика на деменция

Нов компютърен алгоритъм, проектиран в сътрудничество между Медицинското училище „Брайтън и Съсекс“ и Университета в Съсекс, Великобритания, предлага възможност за ранно диагностициране на неврологичното заболяване деменция, което до този момент се оказва изключително трудно начинание пред медицинските специалисти.
Процентът на хората с деменция, които получават официална диагноза на късен етап от заболяването, е твърде голям, което означава, че много пациенти са лишени от грижите, необходими за постигането на добро качество на живот.
Екипът, ръководен от д-р Елизабет Форд, старши преподавател по изследвания на първичната медицинска помощ в Медицинското училище „Брайтън и Съсекс“, използва данни от досиета на пациенти с деменция, с цел създаването на списък с показатели, свързани с развитието на неврологичното заболяване, и симптоми, проявили се пет години преди поставянето на диагнозата.
В сътрудничество с астрофизици от Университета в Съсекс са изпробвани няколко вида модели на машинно обучение, с цел да се идентифицира клиничната информация в изследваните досиета преди поставянето на диагноза. Изследователите установяват, че най-добрият модел успява да идентифицира 70% от случаите на деменция преди общопрактикуващия лекар.
„Изглежда пациентите проявяват широк спектър от симптоми, преди да им бъде поставена диагнозата деменция. За личните лекари може да бъде наистина трудно да свържат тези индикатори и да направят връзката със заболяването, но с помощта на компютърен алгоритъм е възможно установяването на болестта в ранен етап, което да доведе до значителна промяна в състоянието на пациентите.“, казва д-р Форд.
Според изследователите откритията са вълнуващи, но предизвикват необходимостта от обсъждането им с личните лекари и пациентите, както и определянето на мястото на този вид технология в процеса на лечение.
medicalxpress.com, racgp.org.au
НОВИНАТА е свързана към
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Фридрих Ницше и животът му, изпълнен с депресия, постоянни главоболия и деменция
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Учени откриха защо някои хора до последно запазват умствените си способности
- Алтернативно лечение на деменция
- Дъщеря оставя напомнящи бележки върху бяла дъска на болната си от деменция майка
Коментари към Нов алгоритъм предлага възможност за ранна диагностика на деменция