Нов метод подобрява имунния отговор при вирусни инфекции
Изследователи от Мелбърн, Австралия, успяха да идентифицират начин за подобряване на имунния отговор при тежки вирусни инфекции.
Широко известно е, че тежките вирусни инфекции и раковите заболявания причиняват увреждане на имунната система, включително на Т-клетките – процес, наречен „имунно изтощение“. Преодоляването на това състояние е основна цел при разработването на нови терапии за рак и вирусни инфекции.
Екип от Изследователския институт за инфекции и имунитет „Дохърти“, ръководен от д-р Сара Габриел, д-р Даниел Уцшнайдер и проф. Аксел Калис от Университета в Мелбърн, успява да установи защо имунната система се изтощава и как това може да бъде преодоляно.
Определен вид Т-клетки – ключ към повишаване ефективността на имунотерапията
В по-ранно проучване изследователите откриват, че докато някои Т-клетки губят своите способности и се изтощават в рамките на дни, други, наречени Tpex клетки, успяват да поддържат своята функция за дълъг период от време.
„Идеята, че трябва да преодолеете изтощението и да подобрите функцията на Т-клетките, е в основата на имунотерапията.“, казва проф. Калис. „Въпреки че изкуственото стимулиране на имунната система е добър подход, то е ефективно само при около 30% от хората. Като открием начин за инструктиране на Т-клетките по различен начин, за да могат те да функционират по-добре в дългосрочен план, може да успеем да направим имунотерапията по-ефективна при повече хора.“
В най-новата си статия, публикувана на 6 юли 2021 г. в списание „Immunity”, екипът разкрива механизма, обясняващ начина, по който Tpex клетките успяват да поддържат своята дейност за дълъг период от време*.
Според проф. Калис откритието има потенциал да подобри степента на успех на имунотерапията.
„Открихме, че активността на mTOR, протеин, който регулира клетъчното производство и разхода на енергия, е намалена в Tpex клетките в сравнение с тези, които се изчерпват с времето.“, коментира д-р Габриел. „Това означава, че Tpex клетките успяват да намалят активността си, за да могат да останат функционални по-дълго време – все едно да вървиш бавно, за да имаш сили да пробягаш маратон.“
„Следващата стъпка беше откриването на механизма, който позволява това. Открихме, че в самото начало на инфекция Tpex клетките са изложени на имуносупресивна молекула. Тя по същество действа като спирачка, намалявайки активността на mTOR и по този начин потиска имунния отговор.“, коментира Уцшнайдер.
Вълнуващо е, че изследователите успяват да използват това откритие, за да подобрят имунния отговор при тежка вирусна инфекция.
Учените установяват, че ранното включване на mTOR-инхибитор в лечението на мишки с вирусна инфекция води до по-добър имунен отговор на по-късен етап. Освен това гризачите, третирани с mTOR-инхибитор, реагират по-добре на инхибиторите на имунните контролни точки имунотерапия, широко използвана при пациенти с рак.
Предстои екипът да изследва този механизъм при предклинични ракови модели.
*Gabriel, S. Sarah et al. Transforming growth factor-β-regulated mTOR activity preserves cellular metabolism to maintain long-term T cell responses in chronic infection. Immunity. 2021.
Researchers discover way to improve immune response: https://medicalxpress.com/news/2021-07-immune-response.html
- Камилите ще помогнат на учените в битката с автоимунните заболявания
- Справя ли се имунната система на преболедувалите COVID-19 с новите варианти
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Германия ще лекува пациенти с COVID-19 с коктейл от моноклонални антитела, използван при лечението на Тръмп
Коментари към Нов метод подобрява имунния отговор при вирусни инфекции