НПО представи развитието на инициативата COVID Алианс

Какво се случва с инциативата COVID Алианс от неговото създаване до момента и как създателите му са в състояние да помогнат с идеите си и дигитеалните решения, за да бъдат преодолени по-леко последиците от COVID-19? На този въпрос търсиха отговор създателите на проекта от Националната пациентска организация (НПО) и партньорите им от водещи медицински дружества, съсловни организации, фармацевтичната индустрия, пациенти и представители на ИТ сектора.
За облекчаване на административните процедури за хората с хронични заболявания се обявиха участвалите в дискусията. Това може да стане като започне да действа електронното здравеопазване, което ще гарантира и интегрирани грижи в домашна среда.
Медицинските специалисти, които се включиха в проявата, подкрепиха предложенията. Според проф. Цветалина Танкова от Научното дружество по ендокринология потвърди, че когато хората с диабет са в стабилно състояние, е повече от нормално консултациите да са дистанционни. Това се отнася с особена сила за онези от диабетно болните, които имат нужда не толкова от лечение, а от помощ в дома. На същото мнение е и проф. Коста Костов. Известният ни пулмолог от фондация INSPIRO сподели, че повечето от пациентите му са с хронични заболявания и ако са в състояние да изпратят по електронен път изследванията, рентгеновите снимки и всичко, което е нужно, също безпроблемно ще бъдат консултирани от разстояние.
От своя страна, д-р Гергана Николова, която е член на УС на БЛС подчерта, че съсловната организация е подкрепяла винаги дигиталните възможности, но подчерта, че въпреки улеснението, което те предлагат, връзката с пациента не бива да се губи.
Според представителя на УС на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Костадин Сотиров, ако личните лекари и специалистите използват системата за сигурно електронно връчване, могат да бъдат спестени доста усилия на хората с хронични болести, които получават всеки месец лекарства. Например по тази система протоколите могат да се изпращат до РЗОК или НЗОК, а те от своя страна да ги оформят и изпратят на лекуващия лекар, който да издаде рецептата. Веднага след това фармацевтите могат да проверят протоколите през системата и досието на пациента. Д-р Сотиров подчерта, че електронна рецепта ще спре дублирането на информацията.
Една от добрите новини беше, че по проекта COVID Алианс от НПО подготвят платформа, която ще обедини дигиталните услуги за лекари и пациенти. Това ще бъде сериозна помощ до момента, в който бъде изградена единната информационна здравна система. От Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването заявиха, е до две седмица ще покажат и първия прототип на портала.
От НПО отчетоха и резултатите от информационната линия за пациенти с хронични заболявания, която започна да действа от 22 април 2020-а и ще бъде активна до края на юни. До 27 май 2020-а на телефон 0800 14 51 5 са се обадили 2630 души. Анализът показва, че всеки трети от тях е търсил помощта на кардиолог, всеки четвърти на ендокринолог, а един от десет души е имал нужда от психологическа помощ. Обажданията не са били свързани с коронавирусната инфекция, а с проблеми, които съществуват преди кризата. Изводът, който правят от НПО е, че пациентите се нуждаят от информация и повече време с лекарите си, за да обсъдят спокойно състоянието и терапията.
От неправителствената организация съобщиха, че благодарение на откритата от тях телефонна линия, е осигурена спешна помощ на шестима, на други 12 души е оказано съдействие да получат лекарство, което им е предписано.
Голяма част от потърсилите психологическа помощ са млади хора, останали без работа, самотно живеещи или хора с депресивни състояния и тревожност, породени от изолацията. Петима от обадилите се са заявили, че са жертви на насилие.
Екипът на НПО е съдействал на 37 от хората с хронични заболявания, които живеят сами, да получат храна и грижи в дома си, осигурили са и предпазни средства за 9 лични асистенти, за да продължават да се грижат за хората. Храна и продукти от първа необходимост са получили четирима самотни родители.
npo.bg
-
Над 600 000 българи са имали проблеми с лечението си заради COVID-19
-
От НПО вярват, че само обединени може да се справим с кризата COVID-19
-
Д-р Станимир Хасърджиев: Здравна система, основана върху нуждите на пациента, дава качествена медицинска помощ и повече здраве
-
Граждански организации предлагат законови промени за превенция на ХИВ, хепатит и туберкулоза
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
НОВИНАТА е свързана към
- Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
- Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
- Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
- Истини и митове за здравеопазването в Куба
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Голямото напускане: Как компаниите накараха персонала си да напусне работа в условия на пандемия
- Коронавирус COVID-19
Коментари към НПО представи развитието на инициативата COVID Алианс