Онковаксина, създадена от сибирските учени, е готова за клинично тестване

Учени от Института по химическа биология и фундаментална медицина (ИХБФМ) от Сибирския филиал на Руската академия на науките и от Научния център по вирусология и биотехнологии „Вектор“ са създателите на препарат за лечение на рак, чиито предклинични тестове приключиха.
От октомври 2020 г. започват клиничните изпитвания. Екипът предполага, че до средата на 2022 г.ще бъдат готови.
За препарата
В основата на новия препарат е вирусът на инактивираната ваксина срещу едра шарка, който се използва при имунизации. В процеса на геномното редактиране учените премахват от него два гена, които отговарят за вирулентността (способността да причиняват заболяване или смърт на организма в зависимост от броя на вирусните частици на инфекциозния агент).
Заменят ги с други два гена, които от своя страна кодират имуностимулиращ протеин и протеин-убиец, който убива раковите клетки.
Следва етапът, в който вирусът бива вкаран в организма, където неговата цел е туморът и той го открива веднага. Протеинът едновременно убива раковата клетка и се възпроизвежда в нея. След това заедно с кръвта се разпространява в тялото и унищожава всички подобни мишени. Положителното е, че не посяга на здравите клетки.
Според Владимир Рихтер (на снимката), който е заместник-директор на ИХБФМ, лекарството ефективно потиска основния тумор, търси метастази и след като ги открие, потиска развитието им и се самопроизвижда.
„Когато препаратът се инжектира еднократно в организма, той има възможност да поддържа своята антитуморна активност достатъчно дълго време. 12 дни след инжектирането лекарството напуска изцяло тялото и остава единствено в тумора“, обяснява Владимир Рихтер.
Проведените до момента доклинични изпитания са показали, че ваксината е най-ефективна при два вида рак – на млечната жлеза и на мозъка.
Екипът очаква да получи разрешение от руското здравно министерство за провеждането на клиничните тестове и веднага след това ще стартират тестовете в Санкт Петербург с доброволци, болни от рак.
След като приключат всички етапи на изследването лекарството ще бъде регистрирано и производството му може да започне.
От ИХБФМ съобщават, че е ясен и потенциалният производител на ваксината срещу рак. Подписали са договор за дългосрочно сътрудничество с „Вектор-БиАлгам“. Компанията е една от водещите в областта на разработването и производството на ваксини, пробиотици и е единственият производител на ваксини срещу хепатит А в Русия. В момента компанията произвежда ваксина, която по технологията на производството си е близка до новия онкопрепарат. Разполагат с производствени линии за ампули, флакони и спринцовки.
Генералният директор на „Вектор-БиАлгам“ Леонид Никулин съобщава, че след публикациите към разработената нова онковаксина в Новосибирск интерес са проявили и от чужбина и вече има потенциални инвеститори.
niboch.nsc.ru, sib-science.info, pixabay.com
-
В САЩ стартира първото клинично изпитване на ваксина срещу рак на гърдата
-
В Англия одобриха лекарство, забавящо растежа на рак на гърдата
-
"Смарт“ бомба от специални соли унищожава раковите клетки при рак на гърдата
-
Ракът на гърдата може да бъде победен с лекарства, които предизвикват клетките да се самоунищожават
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- В Англия одобриха лекарство, забавящо растежа на рак на гърдата
- Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Антибиотичното лечение на бебета намалява ефективността на ваксините
- БЦЖ ваксина
- "Смарт“ бомба от специални соли унищожава раковите клетки при рак на гърдата
Коментари към Онковаксина, създадена от сибирските учени, е готова за клинично тестване