Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Откриха латентен ХИВ вирус в имунните клетки на мозъка

Откриха латентен ХИВ вирус в имунните клетки на мозъка

от 26 юни 2023г., обновено на 04 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Откриха латентен ХИВ вирус в имунните клетки на мозъка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Доскоро се смяташе, че ХИВ вирусът живее само в кръвта, но ново изследване на учени от Университета на Северна Каролина открива доказателства, че „спящ“ ХИВ вирус има и в мозъка. При определени условия латентните инфектирани клетки стават активни и започват производство на нови вирусни частици.

Всъщност вероятността ХИВ вирусът да живее и в мозъка се обсъжда от дълго време в научните среди. Микроглия са малки глиални клетки, които отговарят за специалната имунна система на мозъка, но се оказва, че те играят ролята и на постоянен резервоар на ХИВ вирусни частици.

>>> Генна терапия блокира производството на ХИВ частици в заразените клетки

Как действа ХИВ вирусът?

ХИВ е ретровирус, чието нормално функциониране изисква копирането на генетичния му материал и последващото му вмъкване в човешките клетки гостоприемници. Обикновено той заразява точно определен подвид бели кръвни клетки, които са част от имунната система. Постепенната загуба на въпросните клетки вследствие на ХИВ атаката компрометира имунната функция и, ако не се вземат мерки, води до развитието на Синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН).

В някои случаи обаче заразените клетки избират различен път, преминавайки в латентно състояние. С други думи те стават „спящи“, или неактивни, и могат да останат такива в продължение на години.

Лечението на ХИВ инфекцията не влияе на неактивните вирусни частици

Известните към момента форми на лечение позволяват на пациентите с ХИВ инфекция да я овладеят до такава степен, че вирусният товар да е минимален и да не може да се предава на други хора. За жалост това не влияе по никакъв начин на неактивните клетки. Ако провежданата терапия бъде прекратена, латентната инфекция може отново да се „събуди“ и да предизвика повторно разболяване.

Настоящото изследване, публикувано в списание The Journal of Clinical Investigation, сочи, че ХИВ не само остава дълго време латентен в малко на брой специфични кръвни клетки, но има друго място, където успява да се скрие – в мозъка.

„Вече знаем, че микроглиалните клетки са своеобразен резервоар на ХИВ вирусните частици*. До момента имахме подозрения, но сега намерихме и доказателства в тяхна подкрепа“, отбелязва водещият автор д-р Юанг Танг, асистент от Университета на Северна Каролина.

Различни блистери с таблетки

Биопсия от пациенти с ХИВ инфекция и съпътстващо фатално заболяване

В повечето случаи е невъзможно да се изследва тъканта на човешкия мозък. Още по-опасно би било вземането на биопсия от пациенти, които приемат медикаменти за контролиране на ХИВ инфекцията.

Научният пробив е резултат от тясно насочена изследователска програма, известна като The Last Gift. Съавторът, д-р Дейвид Марголис, който е и директор на Центъра за търсене на начини за лечение на ХИВ към Севернокаролинския университет, добавя: „Пробите са взети от хора с ХИВ, които са подложени на терапия, но страдат и от друга фатална болест. Те се съгласиха не само да дарят телата си в името на науката, но и да участват в изследователската програма в последните месеци от живота си.“

>>> Лечение на СПИН

Механизмът на преминаване в латентно състояние в мозъчните клетки е различен от този в белите кръвни клетки

Екипът изследва пробите от мозъчна тъкан и провежда няколко експеримента върху мозъчни клетки от макаци, заразени с маймунския СИВ вирус, който се смята за близък родственик на ХИВ вируса. Учените успяват да открият ДНК на ХИВ вируса в микроглията, извлечена от мозъчната тъкан, което означава, че патогенът има способността да живее в латентно състояние в малките глиални клетки. Според тях механизмите, които се задействат тук, са различни от онези, които поддържат ХИВ вируса „спящ“ в белите кръвни клетки.

Старши авторът д-р Гуочун Джиянг подчертава, че ХИВ вирусът е много умен. През годините той е успял да еволюира така, че да позволи да бъде епигенетично контролиран, като се „скрива“ в мозъка, където имунната система не може да го унищожи. Експертът твърди, че е направена първата крачка към разгадаване на този неизвестен до днес механизъм, който позволява патогенът да продължи да живее, макар и неактивен, в мозъчните глиални клетки.

Макар пътят да е дълъг, американските специалисти вярват, че научното откритие ще позволи да се намери метод за унищожаване и на латентния ХИВ вирус, което би означавало излекуване на болестта. Както д-р Марголис споделя: „Усилията ни са насочени към пълното излекуване, а не само към контролиране състоянието на пациентите. Към същото се стремим и когато става въпрос за ракови заболявания – да намерим лек, а не поредната поддържаща терапия, така че ракът да не се завърне отново.“ 

* Brain microglia serve as a persistent HIV reservoir despite durable antiretroviral therapy, Yuyang Tang, David M. Margolis, Guochun Jiang et al. The Journal of Clinical Investigation, 2023.

Източник:
  • HIV Discovered Lying Dormant In The Human Brain’s Immune Cells: https://www.iflscience.com/hiv-discovered-lying-dormant-in-the-human-brains-immune-cells
  • Brain microglia serve as a persistent HIV reservoir despite durable antiretroviral therapy: https://www.jci.org/articles/view/167417/cite

 

Още по темата:
  • СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно
  • Лекарство за превенция от ХИВ може да сложи край на епидемията завинаги Лекарство за превенция от ХИВ може да сложи край на епидемията завинаги
  • Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
  • Ежедневният прием на лекарството PrEP намалява риска от заразяване с ХИВ с около 99% Ежедневният прием на лекарството PrEP намалява риска от заразяване с ХИВ с около 99%
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН
63.00лв. 50.40лв.

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН

ПРОМО
ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
58.80лв. 47.04лв.

ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2

ПРОМО

Коментари към Откриха латентен ХИВ вирус в имунните клетки на мозъка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откриха латентен ХИВ вирус в имунните клетки на мозъка
    www.framar.bg 
    на 22 July 2025 в 22:27
    Коментирайте "Откриха латентен ХИВ вирус в имунните клетки на мозъка"

НОВИНАТА е свързана към

  • СПИН
  • СЗО препоръчва да се ваксинираме срещу ХИВ два пъти годишно
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Основи на Запер терапията
  • Лечение на СПИН
  • Лекарство за превенция от ХИВ може да сложи край на епидемията завинаги
  • Рискове при убождане с игла от спринцовка
  • Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
  • До вас стои човекът с ХИВ - историята, която всеки трябва да прочете
  • Ежедневният прием на лекарството PrEP намалява риска от заразяване с ХИВ с около 99%
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво става със стволовите клетки в компанията Крио Сейв, която се изтегли от България?

преди 2380 дни, 9 часа и 20 мин.

Арахноидна киста в мозъка - какво да направя?

преди 3149 дни, 1 час и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 6 дни, 9 часа и 9 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 11 дни, 12 часа и 31 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 13 дни, 12 часа и 8 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 18 дни, 10 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДИХ МАКС таблетки 1000 мг * 60

КУРКУМА капсули * 60 MATXIN SINGLES

ХЕРБА ФИКС КАЛМОФИКС тинктура 100 мл

БРОМХЕКСИН таблетки 8 мг * 20 ФАРМА АД

КАМИРЕН таблетки 2 мг * 30 KRKA

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ВИТАМИНИ ЗА ДИАБЕТИЦИ таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юли 2025г. в 16:56:03

МАГНЕРИЧ ПЛЮС таблетки * 30 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юли 2025г. в 16:55:32

НИВАЛИН таблетки 5 мг * 60 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 юли 2025г. в 16:55:04

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ВИТАМИНИ ЗА ДИАБЕТИЦИ таблетки * 30

Коментар на: Ваня от 22 юли 2025г. в 15:07:59

МАГНЕРИЧ ПЛЮС таблетки * 30 ТЕВА

Коментар на: Анелия от 22 юли 2025г. в 13:30:51
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival