Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата
Навлизането на устройствата за нагряване на тютюн и намаленото излагане на токсични вещества в аерозола им може да промени картината с развитието на атеросклероза, каза водещият кардиолог д-р Рада Прокопова по време на международна медийна среща за намаляване на вредата от тютюна, която се проведе в НДК, гр. София. Преминаването към устройствата с нагряване на тютюн веднага оказва влияние в подобрението на картината при ХОББ. Иначе при сърдечносъдовите заболявания тепърва ще има да се работи, за да се намали вредността от никотина, допълва специалистът от болница „Света Анна“. Хеморагичните мозъчни инсулти на пациенти под 40 години, които често пушат и употребяват алкохол, вече не са рядкост и стават обичайна гледка, цитира примери от практиката си д-р Прокопова.
Болести, свързани с тютюнопушенето
Пряко свързани с тютюнопушенето са над 25 болести, тясна е връзката на вредния навик и с увреждането на кръвоносните съдове. „Понеже кръвоносните съдове са в цялото тяло, то тютюнопушенето е свързано с увреждания на цялото тяло. От цигарения дим са изолирани над 7000 химически вещества, 90% от които са токсични и вредни – катран, въглероден окис и други дразнещи токсични вещества. Нито един от нас не би си купил и не би мирисал амоняк, не би пил арсеник, но интересно, че много хора си позволяват да пушат и всъщност се самоотравят. Тютюнът е вторият рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания, той е коригируем рисков фактор, защото зависи от нас.“, казва д-р Прокопова.
Бездимните устройства като алтернатива
„Няма лекар, който години наред не е обяснявал на пациенти, че техните цигари са в основата на заболяванията им.“ За заклетите пушачи, които не могат да се откажат, алтернатива са бездимните устройства. “Това са продукти с намален риск и с потенциал да намалят риска от развития на заболявания, свързани с пушенето, в сравнение с продължителното пушене“, допълва д-р Прокопова.
И нагреваемите изделия, и електронните цигари осигуряват никотин в нужното количество, за да се задоволи пристрастяването. Тъй като съдържат никотин, водят до пристрастяване и увреждане на съдовете, предупреждава кардиологът.
Статистиката за бездимните изделия
„Не трябва да се пуши, но за продължилите да пушат концентрациите на вредните аерозоли в нагреваемите тютюневи изделия са намалени с 95% в сравнение с цигарения дим. Концентрациите на 12 вещества в аерозола, пряко свързани със сърдечносъдовите заболявания, е намалена с 93%. Това би трябвало да промени картината на сърдечносъдовите заболявания поне по отношение на атеросклерозата, която е свързана с тези токсични вещества. Защото по отношение на хипертонията и на сърдечната честота, виновникът е никотинът, който е в еднакви количества в цигара и в тези изделия. При пациентите, които са преминали от цигари към устройства с нагряване на тютюн, има покачване на добрия холестерол след 5-ия ден, ендотелната дисфункция или темпът на атеросклероза намалява, оксидативният стрес – също. Имаме достатъчно доказателства, че намалявайки токсичните вещества в тези изделия, поне способстваме да намалим част от тези вредности, които въздействат на сърдечносъдовата система, ако пушим.“, посочва д-р Прокопова.
Групата на пасивните пушачи
Кардиологът припомня, че освен активни пушачи, важна е и групата на пасивните – тези, които поглъщат цигарения дим, докато се пуши в близост.
„Толерантността може да се превърне в лош навик. Трябва ли да сме толерантни към хората, които пушат? Димът от края на цигарата, който се поглъща при пасивното пушене, съдържа 3 пъти повече въглероден оксид и от 15 до 300 пъти повече амоняк.
Хората, които пушат, буквално подлагат околните на терор. Пасивното пушене е с почти същия риск като активното. То е свързано и с по-чести аборти при бременни жени. Ако има пушач в семейството, той трябва да сведе до минимум риска за близките си. При децата това е голям проблем – превръщате децата си в астматици, които ще имат системни проблеми с белите дробове, ако пушите до тях, повишава се честотата на респираторни инфекции, повишен е рискът от синдрома на внезапна сърдечна смърт, заради количеството никотин, което децата поглъщат, когато са в една стая с пушачи.
При използването на нагреваемите изделия на закрито се намалява драстично концентрацията на вредните частици във въздуха в сравнение с пушенето на цигари, но не са премахнати напълно. Това е от полза за хората, които са изложени на аерозол вместо на цигарен дим. Ние всички като общество сме отговорни едни за друг. Само един човек, който е решил да живее в самоизолация в пустинята, може да си позволи да нехае за здравето на всички околни, включително и на собствените си деца.“
Най-голямата полза от устройствата с нагряване ще бъде за тези, които пушат пасивно, допълва специалистът.
„Цигарите явно са начин, по който много бързо си доставяме удоволствие, и много хора няма да съумеят да спрат да пушат. Трябва да е ясно, че това е опит на човек да си доставя удоволствие като пристрастеност. В едно общество, в което се пуши толкова много, означава, че другите начини да си доставим удоволствие са малко. Много е важен личният пример на тези, които не пушат, и да се използват всички възможности на влияние. Да обясним на младите, че би могло да се изпита удоволствие от живота и по друг начин. Че хващането на цигарата няма да подобри тяхното състояние и това не трябва да бъде мода, която да следват“.
Д-р Рада Прокопова, Началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Анна“, участва в медийна среща "Намаляване на вредата от тютюна“ на 10-ти септември в НДК, София.
Снимка на д-р Рада Прокопова- inspiro.bg
Заглавна снимка: проф. д-р Борислав Георгиев, началник на кардиологичната клиника в Национлана кардиологочина болница и д-р Рада Прокопова, началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Св.Анна“
- Електронните цигари – 2 пъти по-ефикасни за спиране на пушенето от никотин-заместващата терапия
- Проф. Георги Момеков: При продуктите без горене избягваме над 90% от токсичните вещества
- Американската агенция по храни и лекарства: IQOS излага по-малко на токсични вещества от цигарите
- 63% от българите вярват, че иновациите и науката могат да изиграят роля за намаляване на тютюнопушенето
НОВИНАТА е свързана към
- Рискът от цигарите е 100 пъти по-висок спрямо вейпинга
- Д-р Марк Тиндал: Електронните цигари могат да помогнат в борбата с тютюнопушенето
- Бездимните продукти намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания за пушачите
- Нови проучвания за устройствата без дим - влияние върху теглото, кашлицата и общите здравни показатели
- Изследванията доказват: IQOS е по-добрата алтернатива на цигарите
- 98 милиона са потребителите на бездимни продукти по света
- Да отпадне ли забраната за пушене на закрити места?
- Агенцията по обществено здраве на Англия: Електронните цигари са по-малко вредни от пушенето
- Международни учени: Бездимните алтернативи може да намалят заболеваемостта в резултат на пушенето
- Пасивното пушене е изключително опасно за психическото здраве на децата
Коментари към Пасивното пушене повишава риска от аборт и внезапна сърдечна смърт при децата