Поставиха руската ваксина "Гам-КОВИД-Вак" срещу COVID -19 на първите 18 доброволци

Във Военната болница „Бурденко“ поставиха руската ваксина срещу COVID-19 на първите 18 доброволци, съобщи руското Министерство на отбраната.
Така започнаха клиничните изпитания на руската комбинирана векторна ваксина, които се осъществяват от военното ведомство и Националния изследователски център по епидемиология и микробиология „Академик Н. Ф. Гамалей“.
Министерството на здравеопазването даде разрешение на 16 юни 2020 г. клиничните изпитвания да се проведат на базата на военната болница.
От клиниката съобщават, че първата група е избрана въз основа на резултатите от скрининга върху доброволците, поставени под карантина в продължение на 14 дни. Доброволците са разделени на две и на всяка от групите е приложен по едни от компонентите на ваксината.
В съобщението се казва още, че процедурата е осъществена под наблюдението на едни от най-опитните специалисти в болницата и в пълно съответствие с предварително набелязания план.
До момента наблюденията и изследванията показват, че няма нежелани реакции и усложнения. Никой от участниците в експеримента не се е оплакал. Медицинските специалисти наблюдават доброволците постоянно.
Ще продължат за извършват прегледи редовно и да вземат нужните проби за анализ. Този процес ще продължи няколко дни. След това идва ред на цялостните проучвания на първичните данни за безопасността и поносимостта на ваксината.
Едва след като тези резултати са готови, медиците ще пристъпят към имунизацията на друга група от доброволци. При тях учените ще оценят ефективността и производството на антитела.
Общо 50 са доброволците, които участват в експеримента. Те са на възраст между 25 и 50 години и сред тях има и военни лекари.
Поставената днес ваксина премина по-рано успешно тестовете за токсичност, безопасност, имуногенност и ефикасност при малки и големи животни в Научноизследователския институт на руското военно министерство. Клиничните изпитвания трябва да приключат през юли.
Тестването на втората ваксина „Гам-КОВИД-Вак Лио“ е поверено на Московският държавен медицински университет „И. М. Сеченов“. То също започна и се провежда в Центъра по интервенционална кардиоангиология.
Преди имунизацията учените изучиха лиофилизираната (под формата на прах) форма на ваксината, от която се приготвя разтворът за интрамускулното инжектиране. И тук участват две групи от доброволци. В едната са 18, а в другата 20 души. От Сеченовския университет подчертават, че клиничното изпитване по време на пандемия е уникален случай и затова мерките за сигурност са били безпрецедентни.
Директорката на Центъра и главен изследовател Елена Смолярчук подчертава, че в Центъра за клинично проучване на лекарствата работят висококвалифицирани медицински изследователи, които имат зад гърба си богат опит в провеждането на клинични тестове и нужните умения и знания за тези процеси. Тя припомнят, че участието е доброволно. Всеки от хората е получил цялата информация за процедурата, възможните рискове и неудобствата, свързани с участието му в проучването. Всички доброволци са застраховани в съответствие с федералния закон от 2010-а „За разпространението на лекарствата“ и постановлението на руското правителство от май 2020 г.
Лекарите ще наблюдават и контролират състоянието на доброволците шест месеца след приключването на проучването.
На днешния 18 юни 2020-а в Русия са регистрирани 7 790 нови случая на COVID-19, с които общият брой на заразените става 561 091. 313 963 са оздравелите, а починалите са 7660, от които 500 са медиците. До момента са направени почти 16 000 000 теста.
iz.ru, ria.ru, sechenov.ru, tass.ru
НОВИНАТА е свързана към
- Какво знаем и какво не знаем за ваксините срещу COVID-19 – д-р Анна Савчева – медицински директор на ВИТА
- Мащабно проучване оценява безопасността на ваксините срещу COVID-19
- Ваксините срещу COVID-19: най-често задаваните въпроси - проф. Радостина Александрова - част 2
- Валидност и корекция на електронния зелен сертификат за ваксина срещу COVID-19
- Издаване на ваксинационен паспорт при международни пътувания – етапи и предизвикателства
- 62-годишен германец е ваксиниран 217 пъти срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Анна Савчева - Какво представляват ваксините, безопасни ли са за здравето и дали ни предпазват или вредят
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
Коментари към Поставиха руската ваксина "Гам-КОВИД-Вак" срещу COVID -19 на първите 18 доброволци