Прави ли мръсният въздух още по-опасен коронавируса
Хората, които живеят в среда със силно замърсен въздух, може да се окажат по-застрашени от смърт вследствие на коронавирусна инфекция, твърдят учени.
Анализ върху повече от 3 000 окръга в САЩ разкрива, че дори леко увеличение на времето, през което хората са изложени на замърсители с размер 2,5 микрона, увеличава риска от фатален край при заразяване с коронавирус с повече от 10%.
Проучването е публикувано на 4.11.2020 г. в списание „Science Advances.“
Концентрацията на прахови частици утежнява симптомите при грип
„Замърсяването на въздуха влошава симптомите при грип и други белодробни заболявания. Не е изненадващо, че частици с размер 2,5 микрона увеличават значително риска от смърт от COVID-19“, заяви Джеръми Джаксън, учен към Американския природонаучен музей в Ню Йорк Сити.
Той споделя, че при провеждане на изследването не е прилагана класическата методология, при която се събират данни за поне 20-годишен период от време.
Според него заключенията на екипа са в правилната посока и добавя, че „работата на колегите му е поставила началото на 45-50 други изследвания по същите въпроси в различни краища на света.“
Съавторът Ксиао Ву от Катедрата по биостатистика към Харвардското училище по обществено здраве „T.H. Chan“ смята, че е невъзможно да се посочи кой точно е в най-голям риск от заразяване, но въпреки това се надява, че откритията на екипа ще доведат до преразглеждане оценката за въздействието на замърсения въздух върху човешкото здраве.
Ву допълва: „Изследване на променливите фактори, които биха могли да усложнят протичането на COVID-19 и да увеличат смъртността, ще помогне много в опитите на експертите да минимизират броя на смъртните случаи по време на пандемия.
Ако тези фактори бъдат проучени подробно, ще имаме основание да направим съответните промени в американските национални стандарти за замърсители с размер 2,5 микрона и политиката за опазване на околната среда, особено в районите, където тяхната концентрация е много висока.“
Повече предпазни средства и болнични легла в райони със силно замърсен въздух
Още едно предимство на подобни проучвания е, че ще разкрият нивата на замърсяване на въздуха в различните окръзи и съответно ще насочат усилията на експертите към местата, където рискът от тежки симптоми на COVID-19 е много по-висок. Когато местното управление е запознато с реалната ситуация, може да изиска преразпределяне на личните предпазни средства и осигуряване на допълнителни болнични легла.
Увеличение от 1 микрограм на куб.м. е равносилно на 11% по-висока смъртност при заразяване с коронавирус
Учените изчисляват смъртността в резултат на коронавирусна инфекция по окръзи и я сравняват с измерената дневна концентрация на прахови частици с размер 2,5 микрона в различни части на САЩ за периода 2000 – 2016 г. Въз основа на направените изчисления, те установяват, че дори незначително увеличаване на концентрацията прахови частици с около 1 микрограм на куб.м. води до 11% ръст на смъртността от COVID-19 в отделните окръзи.
Според Джаксън нивата на замърсяване на въздуха, които Американската агенция за опазване на околната среда е определила като безопасни за човешкото здраве, са твърде високи. Той смята, че „повечето учени биха се съгласили с него.“
Само по себе си глобалното затопляне не влияе върху пандемията, но преминаването към възобновяеми енергийни източници и електрически превозни средства, които са основният замърсител с частици от 2,5 микрона, би имало осезаем ефект върху опазването на въздуха чист.
Джаксън отбелязва, че затварянето по домовете по време на пандемията е понижило значително нивата на прахови частици от 2,5 микрона във въздуха. За съжаление, по-късно, когато хората са започнали да се връщат към нормалния си начин на живот, стойностите отново са се покачили.
Той признава: „Тъжно е, че човешката дейност толкова бързо успя да възстанови предишните високи нива на замърсители във въздуха, но поне разбрахме, че ако променим начина си на мислене, можем да ограничим вредите, които нанасяме на природата.“
medicalxpress.com/ "Science Advances"
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Коментари към Прави ли мръсният въздух още по-опасен коронавируса