Мръсният въздух е причина за 6 милиона преждевременни раждания годишно в света
Мръсният въздух е причина за 6 000 000 преждевременни раждания в света всяка година, показват изчисленията на учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско. По-голямата част от случаите са в страни от Субсахарска Африка и Южна Азия.
Проучването
Американските учени насочват усилията си и изследват как праховите частици, токсичните аерозолни капчици и корозивните газове, които са във въздуха на населените места, влияят на здравето на бременните жени. Изследователите търсят отговор и на въпроса дали те могат да бъдат причина за усложнения в късните етапи на бременността.
Екипът едновременно анализира и комбинира резултатите от четири дузини подобни големи проучвания, осъществени през последните няколко десетилетия в Европа, Австралия, Китай, Индия, Северна и Южна Америка и Африка. Еколози и епидемиолози сравняват данните със степента на замърсяване, характерна за повечето населени региони в света.
Учените установяват, че всеки 10 нанограма газообразни токсини и аерозоли във въздуха:
- намаляват средното тегло на бебето с около 22 грама
- увеличават вероятността от преждевременно раждане с 12%
- увеличават риска от необичайно ниско тегло при раждане с 11%.
Еколозите пресмятат, че всяка година в света се раждат преждевременно 6 000 000 бебета, а други 2 800 000 се появяват на бял свят с изключително ниско тегло. Повечето от случаите са в страните от Африка и Южна Азия, където степента на замърсяване на въздуха и в помещенията, и навън е максимално висока.
Замърсяването на въздуха е водещ рисков фактор за глобалната тежест на болестите, но въздействието му върху перинаталните резултати не е включено до момента, независимо от доказателствата в над 150 изследователски статии, в които има доказателства за неблагоприятните ефекти от праховите частици по време на бременност. Така екипът аргументира работата по настоящото си изследване. Учените подчертават, че до момента по-голямата част от проучванията са били насочени към страни, в които нивата на замърсяване са сравнително ниски. Няма достатъчно доказателства за местата с високо замърсяване, които са обект на настоящото изследване.
Това е първата оценка на глобалната тежест, която включва четири перинатални здравни показателя – тегло при раждане, гестационна възраст, ниско тегло при раждане и преждевременно раждане. Изследването включва атмосферни и домашни прахови частици, за да бъде оценена пълната тежест на замърсяването и негово влияние.
Изводите
Ако се повиши качеството на въздуха в Субсахарска Африка и Южна Азия, това би намалило преждевременните раждания със 78%. Това от своя страна ще доведе до намаляване на ранната детска смъртност и на разпространението на хронически болести, свързани с факта, че децата са недоносени и са родени с изключително ниско тегло.
Учените припомнят, че данните от СЗО показват как заради замърсения въздух всяка година в света умират близо 7 000 000 души. Проучването за глобалната тежест на болестите за 2019 г. приписва 29% от смъртността под 5-годишна възраст в света на кратката бременност и 34% на факта, че децата са родени с тегло под 2500 грама. Не на последно място близо 13 000 000 души са с увреждания, тъй като са родени преждевременно.
Работата на екипа продължава. Резултатите от настоящото изследване са публикувани в научното списание PLOS Medicine.
>>> Мръсният въздух причинява смъртта на близо 14 000 души в България годишно
Екипът
Един от водещите изследователи на настоящото проучване е епидемиологът д-р Ракеш Гхош (Rakesh Ghosh).
Докторската му степен по екологична епидемиология е от Университета в Нюкасъл, Великобритания. В момента е старши учен в Калифорнийския университет в Сан Франциско. Д-р Ракеш Кхош (на снимката) работи основно по темата за ефектите върху перинаталното здраве, здравето на майката и на детето от замърсяването на въздуха.
В настоящия момент работи заедно с Института за здравни оценки към Университета във Вашингтон по мега-анализа, част от който е представен в настоящото изследване, за включването на перинаталните резултати в следващия кръг на оценка на тежестта. Целта на проекта е да се види колко са новородените с ниско тегло и родени преждевремнно в резултат на мръсния въздух.
- Британски лекари спасиха близнаци, родени в шестия месец
- Внесоха в МЗ проектопрограма за проследяване на преждевременно родените деца до 7 години
- Мръсният въздух причинява смъртта на близо 14 000 души в България годишно, алармират от „Въздух за здраве“
- Увеличение на инвалидността, астмата и безплодието заради замърсения въздух
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПАРТОШУЪР ТЕСТ ЗА ПРЕЖДЕВРЕМЕННО РАЖДАНЕ
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
- Бременните жени с биполярно разстройство раждат преждевременно
- Бременните жени, които работят нощни смени, имат по-висок риск от преждевременно раждане
- Нови проучвания хвърлят светлина върху рисковия фактор при преждевременно раждане
- Околоплодната мембрана има способността да се възстановява сама след разкъсване
- Как мръсният въздух на открито променя качеството на въздуха в затворени помещения
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
- Краткосрочното излагане на фини прахови частици може да предизвика сърдечен удар
- Децата поемат по-мръсен въздух в автомобила, отколкото навън
Коментари към Мръсният въздух е причина за 6 милиона преждевременни раждания годишно в света