Мръсният въздух – сериозна предпоставка за бъбречни заболявания
Замърсяването на въздуха и водата, както и глобалното затопляне, са сред факторите, които значително допринасят за появата на бъбречни нарушения. Според учените рискът за хора, живеещи в силно замърсени региони, е много по-висок, отколкото за останалите. Заключенията от проучването са публикувани в специализираното списание по нефрология "Journal of the American Society of Nephrology."
Известно е, че излагането на въздействието на микроскопични прахови частици във въздуха крие опасност от сърдечни и белодробни нарушения, но ефектът от него върху здравето на бъбреците все още не е изследван задълбочено.
Надлъжно изследване в Китай
Екип от експерти, ръководен от Луксия Занг, доктор по медицина, и Шаоуей Ву от Пекинския университет разглежда данни за 47 204 възрастни граждани на Китай и изчислява нивата на замърсеност на въздуха по местата, където живее всеки от тях в продължение на 2 години, благодарение на информация, получавана от сателит.
Близо 10,8% от участниците в изследването страдат от бъбречно заболяване. Според изчисленията на екипа всяко увеличение с 10 μg/m3 в концентрацията на фини прахови частици по местоживеене повишава риска от бъбречни нарушения с 1,3 пъти. Учените наблюдават, че най-застрашени са жителите на силно урбанизираните райони, мъжете, по-младите хора, както и доброволците със съпътстващи заболявания.
Според д-р Занг „въпреки че през последните 5 години качеството на въздуха в Китай се е подобрило значително, годишното ниво на прахови частици в страната е далеч над нивото, препоръчвано от СЗО.“
Авторите на проучването целят да насочат вниманието на политиците и експертите по обществено здраве към необходимостта от по-строг контрол върху замърсителите на въздуха, като основен фактор за развитието на бъбречни заболявания.
В изследването „Дългосрочен ефект от излагането на прахови частици с размер 2,5 микрона и повишен риск от хронична бъбречна недостатъчност“ участие вземат Гуоксинг Ли, Янг Лиу, Жинг Хуанг и други.
Няколко години по-рано д-р Зиад Ал-Али, доктор по медицина, който е ръководител на направление „Изследвания и образование“ към Департамента по опазване здравето на ветераните в Сейнт Луис, също открива, че фините прахови частици под 2,5 микрона могат да увредят бъбреците.
Източници на фини прахови частици
2,5 микрона представляват приблизително 1/20 от дебелината на човешки косъм. Според него най-малките частици са лесни за вдишване, което ги прави особено опасни за човешкото здраве. Най-често срещаните замърсители са моторните превозни средства, електроцентралите, съоръженията за изгаряне на биомаса, както и някои природни бедствия като например горските пожари.
6,5 милиона души умират годишно заради лошо качество на въздуха
Мръсният въздух причинява смъртта на близо 6,5 милиона души годишно и се счита за четвъртия по важност рисков фактор в световен мащаб. Преди него са високото кръвно налягане, сериозните дефицити в хранителния режим и тютюнопушенето, но пък изпреварва други като високите холестерол и ИТМ.
Проведен научен експеримент върху лабораторни мишки разкрива, че прахови частици с размер 2,5 микрона имат негативен ефект върху бъбречната им дейност и могат да доведат до остра тубулна и гломеруларна некроза и фиброза.
Изследвания върху хора доказват, че смъртността в резултат на бъбречни заболявания при жители на въгледобивни райони е по-висока, отколкото при останалите.
Д-р Ал- Али споделя: „Безспорно мръсният въздух застрашава здравето на хората, в частност това на бъбреците им. Той може да се приеме като един от основните рискови фактори за развитието на остра бъбречна недостатъчност.
Не бива да подценяваме рисковете, които носят замърсената вода или пък глобалното затопляне. Статистиката сочи, че 0,8-1,8 милиона души по света губят живота си заради лошо качество на водата.“
По отношение на глобалното затопляне данните все още са малко, но според експерта вече има доказателства, че по-честите и сериозни горещи вълни се отразяват негативно на бъбречното ни здраве. Климатичните промени могат да причинят образуване на камъни, нефропатия и различни видове инфекции.
„Човешкото здраве и опазването на планетата винаги са били тясно свързани. Ако искаме да живеем здравословно и пълноценно, трябва да се грижим за нея“, завършва Ал-Али.
newswise.com/articles/air-pollution-linked-to-higher-rates-of-kidney-disease, kidneynews.org/kidney-week/on-site/air-pollution-global-warming-contribute-to-kidney-disease
Снимка: pixabay.com
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
- Според датски учени високите нива на замърсяване на въздуха увеличават риска от шизофрения
- Излагането на замърсен въздух при бременност влияе отрицателно на сърдечната честотата на бебето
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!КОЗМЕТИЧНИ ТАМПОНИ COTTON SOUND * 80
НИВЕА ПОЧИСТВАЩИ МОКРИ КЪРПИ ЗА ЛИЦЕ С МИЦЕЛАРНА ВОДА * 25
КОЗМЕТИЧНИ ТАМПОНИ COTTON SOUND * 60
ИВЪНСУИС ЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл
ПРОФЕСИОНАЛНА УНИВЕРСАЛНА КЪРПА 40 см. / 40 см.
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Анализ на урина
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Диета №7 - при остър нефрит
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Лечение при пиелонефрит
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Трънка
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
Коментари към Мръсният въздух – сериозна предпоставка за бъбречни заболявания