Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве
Замърсяването на въздуха остава най-голямата външна заплаха пред общественото здраве в света. То е много по-опасно за здравето на хората от тютюнопушенето или консумацията на алкохол. Особено тревожно е, че тази опасност се изостря в някои райони на света като Азия и Африка. Констатациите са от проучване на Института за енергийна политика на Чикагския университет (EPIC).
Изследването
Основният извод от проведеното изследване на Института за енергийна политика на Чикагския университет е, че голямата заплаха пред здравето на хората на планетата идва не толкова от цигарите и алкохола, колкото от замърсяването на въздуха.
Употребата на тютюн намалява продължителността на живота в световен мащаб с 2,2 години, а недохранването на децата и майките с 1,6 години.
Въз основа на данните от 2021 г. от Института изчисляват, че ако светът намали трайно всичко, което предизвиква особено силно замърсяване като превозни средства, горски пожари и промишлени емисии, за да изпълни ограниченията и определените за допустими прагове от Световната здравна организация, то човек би добавил още 2,3 години към продължителността на живота си.
Независимо, че това е поредното изследване, което алармира за тежките последици за здравето от мръсния въздух, средствата, които се отделят за справяне с него, представляват малка част от предназначените, например, за битка с инфекциозните болести. В същото време данните показват ясно, че замърсяването с фини прахови частици увеличава риска от развитие на белодробни и сърдечни заболявания, рак и инсулт.
>>>Здравето на милиарди хора по света е застрашено, защото дишат мръсен въздух
Новият годишен доклад за Индекса на качеството на въздуха показва изключително тревожна картина. Проблемът е, че там където замърсяването на въздуха е особено високо, като например в Азия и Африка, се отделят и най-малко средства.
„Съществува дълбока пропаст между местата, където въздухът е най-замърсен и тези, където са съсредоточени най-много световни ресурси за решаването на този проблем“, обяснява Криста Хазенкопф, която е директор на програмите за качеството на въздуха в EPIC и на Индекса за качество на въздуха.
Най-засегнатите райони в света
Според доклада най-засегнатият район в света е Южна Азия. Бангладеш, Индия, Непал и Пакистан са най-замърсените страни по отношение на годишните претеглени средни стойности на фини прахови частици с диаметър 2,5 микрона.
В доклада се посочва, че в Бангладеш средните нива са 74 микрограма на кубичен метър. Ако това бъде приравнено към насоките на СЗО от 5 микрограма, то жителите на страната ще имат допълнително живот от 6,8 години.
Столицата на Индия, Делхи, продължава да бъде най-мръсният мегаполис в света със средногодишно замърсяване от 126,5 микрограма на кубичен метър.
Замърсяването засяга особено силно африканския континент. Сред общо 30-те най-замърсени държави в света осем са в Африка. Сред тях са Бурунди, Руанда, Нигерия.
В Камерун и Демократична република Конго замърсяването на въздуха може да доведе до загуба на продължителността на живота с три години. Това е повече отколкото в резултата на СПИН, малария или туберкулоза. Въпреки това обаче противно на международните мерки за борба с тези болести, няма международен план за битка със замърсяването.
Специалните инвестиции за целия континент Африка са смешни едва 300 000 долара, на фона на 4 милиарда за борба с ХИВ/СПИН. В същото време за противодействие на замърсяването в Европа, Канада и САЩ са инвестирани 32 милиарда долара, независимо че това са територии, където въздухът е най-малко замърсен в света, отбелязват авторите на доклада.
Кои са страните, в които има подобрение
Според Криста Хазенкопф Китай постига забележителен напредък в борбата си срещу замърсяването, която започва още през 2014 г. За периода от 2013-а до 2021 г. то е намаляло с 42,3%. „Ако подобренията се запазят, китайците ще живеят по-дълго с 1,2 години“, казва тя.
В Европа качеството на въздуха се подобрява отчетливо през последните десетилетия, но за съжаление продължават да съществуват дълбоки различия между източната и западната част на Стария континент. Според данните жителите на Източна Европа живеят със 7,2 месеца по-малко от западните си съседи.
>>>Мръсният въздух причинява смъртта на над 1200 деца в Европа всяка година
От 1970 г. до момента федералната програма за чист въздух в САЩ е помогнала замърсяването на въздуха да намалее с 64,9%, което от своя страна води до увеличаване с 1,4 години на средната продължителност на живота на американците.
Всички тези усилия и активна работа са застрашени сериозно сега, когато към всичко останало се добави умножаването на горските пожари в света, които са причинени от повишаването на температурите и засушаването, и които причиняват пикове в замърсяването на въздуха.
През 2021 г. пожарите в Калифорния водят до надминаване пет пъти на праговата граница, препоръчана от СЗО. Подобни сериозни замърсявания в районите на Квебек и Онтарио причиняват и опустошителните пожари от лятото на 2023-а в Канада.
Изводите
Данните показват, че замърсяването с прахови частици носи най-голям риск за здравето на хората. Въздействието му върху продължителността на живота е най-силно в шест държави. В Бангладеш, Индия, Пакистан, Китай, Нигерия и Индонезия хората губят по близо 6 години от живота си, заради въздуха който дишат.
>>>Мръсният въздух застрашава над 97% от българите
В нито едно друго място на планетата смъртоносното въздействие на замърсяването не е толкова видимо, колкото в Южна Азия, дом на четирите най-замърсени страни в света и близо една четвърт от световното население- Бангладеш, Индия, Непал и Пакинстан.
- Хиляди случаи на астма при деца са предотвратими, ако се подобри въздухът в класните стаи
- Прави ли мръсният въздух още по-опасен коронавируса
- Въглищните електроцентрали в САЩ са отнели 460 хиляди живота през последните 20 години
- От EPHA алармират за нуждата от спешни действия срещу мръсния въздух в градовете
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
- Как мръсният въздух на открито променя качеството на въздуха в затворени помещения
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
- Краткосрочното излагане на фини прахови частици може да предизвика сърдечен удар
- Децата поемат по-мръсен въздух в автомобила, отколкото навън
- Фини прахови частици от въздуха проникват в ембриона още през първия триместър от бременността
- Мръсният въздух е по-опасен от кокаина
- Прави ли мръсният въздух още по-опасен коронавируса
- Мръсният въздух – сериозна предпоставка за бъбречни заболявания
Коментари към Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве