Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Мръсният въздух застрашава над 97% от българите

Мръсният въздух застрашава над 97% от българите

от 09 дек 2022г.
Автор: Гергана Караилиева
Мръсният въздух застрашава над 97% от българите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Замърсяването на въздуха в България е тежък и застрашаващ живота и здравето на нацията проблем. То е в основата както на загубата на близо 15 000 човешки живота годишно, така и реални загуби върху икономиката на страната. Мръсният въздух влияе директно върху качеството на живота както на хората, така и на планетата, която обитаваме.

Отделният човек може да вземе решение за начина си на живот, но единственото обществото като цяло е в състояние да реши какъв въздух искаме да дишаме всички и само общите ни усилия могат да направят възможна промяната.

Това са част от основните послания на проведената кръгла маса „Чист въздух за здраве“. Инициативата е на Сдружението „Въздух за здраве“ и беше под патронажа на Комисията по здравеопазване към Народното събрание.

Затова и парламентът беше мястото, което събра представители на Сдружението, на различни институции, лекари и политици, които в продължение на повече от два часа представяха данни, изразяваха позиции, водиха диалог.

Мръсният въздух – невидимият убиец

Мръсният въздух е причина за смъртта на близо 15 000 българи и на 400 000 граждани на Стария континент всяка година. За съжаление страната ни е на второ място в Европа и на трето в света по смъртност заради замърсяването на въздуха.

СЗО подчертава, че става дума за сериозен проблем, който е постоянен и се изостря особено през зимния сезон.

Факт е, че данните на Световната организация показват, че българите дишат вреден за здравето им въздух. Става дума за нива над нормата на фините прахови частици, на големи концентрации на азотен и на серен диоксид.

Кардиологът проф. Иво Петров беше категоричен, че връзката между мръсния въздух и сърдечносъдовите заболявания е потвърдена ясно. Не е случайно, че Европейското дружество на кардиолозите го определя като невидим, но съществен фактор. И точно този фактор води до ритъмни проблеми, сърдечна недостатъчност и увеличава многократно смъртността.

мръсен въздух - здраве

Всъщност следствие от него са и множеството хронични заболявания, той влияе директно върху всички, но с особена сила върху децата, бременните жени, възрастните хора.

>>>Мръсният въздух е причина за 6 милиона преждевременни раждания годишно в света

Според представените на кръглата маса данни през 2019-а мръсният въздух е основната причина за 20% от смъртните случаи на хората, страдащи от хронична обструктивна белодробна болест, на 18% от диабетиците, на 14% от хората с исхемична болест на сърцето, на 15% - инсулт и на 16% от рак на белия дроб.

Въздухът като начин за оцеляване

„Страдам от сериозно белодробно заболяване. За мен въздухът е въпрос на оцеляване. Чистотата му има огромно значение. Когато не ми достига въздух, нищо друго няма значение - нито какво работя, нито дали имам власт и пари. Просто искам да дишам и да живея“. Думите са на Иван Михайлов, член на УС на Сдружението „Въздух за здраве“, който редстави резултатите от проучване, осъществено през 2022 г. сред пациентите от девет български града на медиците от лекарската мрежа към Сдружението.

55% от анкетираните споделят, че са силно засегнати от мръсния въздух. Други 52% признават, че не са запознати много добре с последиците за здравето си. „Всички знаят, че мръсният въздух им влияе и е сред основните рискове за човешкото здраве. Над 83% са готови да работят за създаването и прилагането на мерки, които ще доведат до подобряване качеството на въздуха, който дишаме. 87% са убедени, че проблемът трябва да бъде приоритет за Министерството на здравеопазването“, каза още Иван Михайлов. Той беше категоричен, че политиците са длъжни да чуят какво им казват хората, а здравното министерство трябва да заложи като основна задача профилактиката, за да опази здравето.

Лекарската мрежа „Въздух за здраве“

За нуждата от общи действия и особено от профилактика и промоция на здравето говориха и представителите на лекарската мрежа „Въздух за здраве“. Тя обединява различни специалисти от страната, които насочват усилията си за подобряване качеството на въздуха. Групата се увеличава и това е нормално, защото кой по-добре от лекарите може да види пораженията, които мръсният въздух нанася върху здравето на млади и стари. Както подчерта д-р Веселина Никифорова, общопрактикуващ лекар от Перник, от огромно значение е както създаването на реално работещи национални политики, така и насочване на средства преди всичко за профилактика, а не за лечение.

>>>Здравето на милиарди хора по света е застрашено, защото дишат мръсен въздух

Проф. Анжелика Велкова насочи вниманието към нуждата във фокуса на дискусиите да бъде поставен въпросът за общественото здраве. Всички виждат, че то е в незавидно състояние, а причините са добре известни и многобройни, но е добре най-накрая да спре неглижирането на въпроса за здравето на здравите, каза проф. Велкова, която беше категорична, че единствено с общите усилия на всички може да се постигне нещо. В основата на успеха със сигурност ще бъдат дейностите, насочени към промоция на здравето, профилактика на болестите и масирана информационна кампания.

Както подчерта доц. Рада Маркова информационните кампании трябва да бъдат ангажимент на здравното министерство, да бъдат дългосрочни и с добре формулирани послания. „Битката за чистия въздух е лична кауза за мен. Недопустимо е да не предприемаме активни действия, когато виждаме пораженията – ръст на детската патология и на хроничните болести, влошено белодробно здраве“, подчерта специалистката по пулмология.
От мрежата на лекарите представиха и изготвените от тях препоръки за действията, свързани с подобряване качеството на въздуха.

Проблемите

Факт са множество пропуски в законодателството. Повечето от тях са свързани с липсата на връзка между опазването на въздуха и здравето. За тях говори юридическият експерт на Сдружението Станислав Малчев. Той обърна особено внимание на подзаконовите нормативни актове, защото в тях не фигурира никъде регламент за превенция на заболяванията, които са следствие от замърсения въздух.

Сериозен проблем е още и липсата на актуални и точни данни. Когато няма реални статистически данни, е невъзможно да се правят анализи и да се очертават конкретни действия за постигането на основната цел – подобряването на качеството на въздуха.

мръсен въздух - здраве

Другият реален препъни камък е липсата на комуникация, сътрудничество и съвместни действия между институциите.

Не по-малко тревожно е, че липсват сериозен контрол и санкции, свързани със замърсяването на въздуха у нас.
Факт е, че България не се справя с проблема от години. Въпросът е как това да се промени? Един от отговорите, даден на кръглата маса, е, че промяна може да настъпи единствено в случай, че институциите и обществото действат заедно, обединени от голямата цел – високо качество на въздуха, което е гаранция за добро здраве на нацията.

Както подчерта обаче академик Петрунов: „Нашите пациенти страдат, всички сме потърпевши. Най-важното е да се предприемат мерки и политики, с които да се намали вредното въздействие на мръсния въздух. Но, ако политиците не се намесят реално в този процес с конкретни действия, ние ще продължаваме да си говорим и нищо няма да се промени“.

Посланията на кръглата маса

Участниците във форума са категорични, че мръсният въздух е сериозна заплаха за здравето на хората. Убедените са още, че единствено с общите усилия на законодателната и изпълнителната власт, на медицинските специалисти, неправителствените организации и гражданското общество има шанс проблемите да бъдат решени.

В този смисъл би било добре управляващите да се запознаят с 38-те препоръки, изготвени от Сдружението „Въздух за здраве“. И не само с тях, защото председателят на Сдружението д-р Александър Симидчиев призова всеки, който има още предложения да ги изпрати, за да бъдат обсъдени.

>>>Разкриват механизма, по който мръсният въздух причинява рак на белия дроб

Кръглата маса е знак, че темата влиза във фокуса на общественото внимание от една страна, а от друга, че тя е в състояние да обединява. Това пък е сигнал, че е напълно възможно да бъде постигнат консенсус за начините, по които обществото е в състояние да се бори срещу замърсения въздух и огромните поражения, които той нанася.

Въпросът е, ще успеят ли гражданите и медицинските специалисти да въздействат на управляващите по начин, който ще ги накара не просто да изразяват съгласие и да обещават, а да действат – адекватно, бързо и компетентно. Да направят възможно институциите да си сътрудничат и да говорят на един език, да създадат закони и правила, които работят, да осъществяват реален контрол.

Заявката, дадена от политиците, присъствали на форума на 8 декември 2022 г., беше сериозна. Дано бързата смяна на политическата власт, характерна за страната ни в последните години, не се превърне в сериозна пречка за реалното осъществяване на смислени политики за чист въздух, който от своя страна гарантира здраве.

Защото, когато става дума за глътката въздух, която ще спаси живота, няма никакво значение от коя партия си, колко богат или беден си, дали си на върха и дърпаш конците на властта или си опашката за безработни. Тогава има значение само едно – наличието на чист въздух.

 

Източник:

https://www.parliament.bg/bg

Още по темата:
  • Хиляди случаи на астма при деца са предотвратими, ако се подобри въздухът в класните стаи Хиляди случаи на астма при деца са предотвратими, ако се подобри въздухът в класните стаи
  • Въглищните електроцентрали в САЩ са отнели 460 хиляди живота през последните 20 години Въглищните електроцентрали в САЩ са отнели 460 хиляди живота през последните 20 години
  • Озонът във въздуха – фактор за развитие на диабет тип 2 в САЩ Озонът във въздуха – фактор за развитие на диабет тип 2 в САЩ
  • Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве
4.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER
399.00лв.

ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER

Безплатна доставка за България!

Коментари към Мръсният въздух застрашава над 97% от българите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мръсният въздух застрашава над 97% от българите
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:51
    Коментирайте "Мръсният въздух застрашава над 97% от българите"

НОВИНАТА е свързана към

  • Формалдехидът е замърсителят на въздуха, който най-често причинява рак
  • Хиляди случаи на астма при деца са предотвратими, ако се подобри въздухът в класните стаи
  • Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
  • Мръсният въздух - стъпки за намаляване на негативния му ефект
  • Въглищните електроцентрали в САЩ са отнели 460 хиляди живота през последните 20 години
  • Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
  • Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве
  • Мръсният въздух – сериозна предпоставка за бъбречни заболявания
  • Съществува връзка между замърсения въздух и риска от преждевременно раждане при втора бременност
  • Аспиринът предотвратява вредите от замърсяването на въздуха върху белодробната функция
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

След Брекзит има ли опасност за българите във Великобритания?

преди 1931 дни, 2 часа и 20 мин.

Рецепти за фритюрник с горещ въздух - Air fryer

преди 2488 дни, 9 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival