Димът от горски пожари повишава значително риска от деменция
Акценти
|
Димът от горските пожари може да бъде особено опасен за мозъка и увеличава риска от деменция повече отколкото другите форми на замърсяване на въздуха. Това показва проучване, представено по време на Международната конференция на Асоциация Алцхаймер, която се провежда във Филаделфия, САЩ от 28 юли до 1 август 2024 г.
Димът от горски пожари и опасностите от деменция
Проучването, което показва, че димът от горските пожари е много по-рисков за развитието на деменция в сравнение с фините прахови частици, които отделят автомобилите и индустрията, продължава едно десетилетие. В него са включени над 1 милион и двеста хиляди души от Южна Калифорния.
Изследователите анализират здравните досиета на 1 227 241 души. Те са с различен социален и икономически статус. В периода между 2009 г. и 2019 г. са на възраст на и над 60 години. В началото на проучването нито един от хората няма поставена диагноза „Деменция“.
Общите нива на фини прахови частици (PM 2,5) са от различни източници, сред които и Агенцията за опазване на околната среда. Учените използват данни от мониторинга на качеството на въздуха, сателитни изображения и техники за машинно обучение, за да отделят фините прахови частици от горските пожари от другите.
>>>Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве
В зависимост от това къде живее всеки един от участниците в проучването, екипът определя влиянието на двата източника на PM 2,5. След това сравняват информацията с по-късните диагнози за деменция от здравните досиета на хората.
Резултатите
Анализите показват, че има 21% увеличение на възможността да бъде диагностицирана деменция за всяко увеличение от 1 микрограм на метър, което е количеството прахови частици в кубичен метър на въздух, за средна тригодишна експозиция на PM 2,5 при горски пожар. В същото време, когато става дума за фини прахови частици от друг източник, рискът от диагностициране на деменция се повишава с 3% при всяко увеличение от 3 микрограма на кубичен метър въздух.
„Предишни изследвания установиха, че експозицията на фини прахови частици е свързана с деменция, но в светлината на нашето голямо и продължително проучване е очевидно, че рискът при дим от горски пожар буди много по-голямо безпокойство. Замърсяването на въздуха, причинено от горски пожари, представлява повече от 70% от общата експозиция на PM 2,5 в дните, когато е установено лошо качество на въздуха в Калифорния и това е истинският проблем“, заявява пред форума д-р Холи Елсер, която е водещ автор на изследването и специалист по неврология в болницата на Университета на Пенсилвания във Филаделфия.
Няколко са причините, поради които фините прахови частици, които са следствие са от горските пожари, са по-опасни за здравето. На първо място е фактът, че те са резултат от много по-високи температури, следващата причина е, че съдържат много по-голяма концентрация на токсични химикали, но и защото средно са с по-малък диаметър от фините прахови частици от други източници. Д-р Холи Елсер подчертава, че за да бъдат определени точните механизми, са нужни повече изследвания.
Доц. Джоан Кейси, която е старши автор на изследването и асистент в катедрата по екологични и професионални здравни науки в Университета на Вашингтон, коментира, че най-ясно изразени са изводите им за хора от етнически и расови малцинствени групи и в райони с висока бедност.
>>>Мръсният въздух причинява смъртта на над 1200 деца в Европа всяка година
От своя страна д-р Клеър Секстън, старши директор „Научни програми“ на Асоциацията на Алцхаймер е категорична, че изводите от изследването подчертават значението на прилагането на политики за предотвратяване на горските пожари, но и търсене на по-добри методи за справяне с тях.
„В световен мащаб горските пожари се увеличават, а излагането на този вид замърсяване на въздуха е нарастваща заплаха за здравето на човешкия мозък“, казва д-р Секстън.
>>>Тест предсказва деменция девет години преди поставянето на диагноза
Авторите на проучването напомнят, че когато индексът на качеството на въздуха е 100 или по-висок, това означа, че той е нездравословен. В тези случаи се препоръчва ако не е наложително да не се излиза навън, ако това е невъзможно обаче, носенето на маска №95 е задължително.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
- Как мръсният въздух на открито променя качеството на въздуха в затворени помещения
- Как фините прахови частици насърчават развитието на рак на белия дроб
- Краткосрочното излагане на фини прахови частици може да предизвика сърдечен удар
- Децата поемат по-мръсен въздух в автомобила, отколкото навън
- Фини прахови частици от въздуха проникват в ембриона още през първия триместър от бременността
- Мръсният въздух е по-опасен от кокаина
- Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве
- Прави ли мръсният въздух още по-опасен коронавируса
Коментари към Димът от горски пожари повишава значително риска от деменция