Алиансът за изследвания върху рака на яйчниците: Премахването на фалопиевите тръби може да спаси живота на хиляди жени
Учени от Алианса за изследвания, свързани с рака на яйчниците, обръщат сериозно внимание на връзката между фалопиевите тръби и много от случаите на рак на яйчниците. Според тях всички жени, включително тези изложени на умерен риск, би трябвало да обмислят добре идеята за премахване на фалопиевите тръби, с цел предпазване от рак.
Близо 20 000 американки са диагностицирани с рак на яйчниците през 2022 г., сочат данни на Националния институт по ракови заболявания. 13 000 от тях са загубили битката с болестта. За съжаление все още няма надежден скрининг метод, с който заболяването може да бъде открито достатъчно рано, за да се излекува. Обикновено жената разбира едва когато забележи първите симптоми, а те се проявяват в напреднал стадий. |
Ракът на яйчниците обикновено засяга първо фалопиевите тръби
Д-р Оливър Дориго, ръководител в направление Онкологична гинекология към катедрата по гинекология на Станфордския университет, е убеден, че наличието на тест за ранно откриване на рак на яйчниците би променило изхода от болестта за много от пациентките. Докато такъв бъде разработен, специалистите препоръчват превантивна салпингектомия (премахване на двете фалопиеви тръби).
Изследванията разкриват, че при близо 70% от случаите първият засегнат орган са именно фалопиевите тръби. Затова част от лекарите препоръчват на жените, които са най-застрашени, да се подложат на салпингектомия. Експерти от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията изтъкват като основни рискови фактори генетичните мутации, ендометриозата или семейната обремененост.
Ако жената е съгласна да се лиши от възможността да има деца в бъдеще и вече има планирана операция в тази област на тялото, може би отстраняването на фалопиевите тръби е разумно решение за нея.
„Става въпрос за пациентки, които така или иначе ще се подлагат на операция в коремната област, като например хистеректомия“, уточнява д-р Карън Лу, професор и началник на катедрата по онкологична гинекология в център MD Anderson Cancer Center.
Въпреки че препоръките бяха допълнени и впоследствие обхванаха дори жените с умерен риск, все пак учените са предпазливи и не крият, че първо трябва да се проведат допълнителни проучвания.
Как протича салпингектомията (премахването на фалопиевите тръби)
Фалопиевите тръби са с дължина 10-13 см и са дебели около 1 см. При превантивна салпингектомия чифтният орган се отделя от матката и от тънкия слой тъкан, който започва от нея, преминава през самите фалопиеви тръби и достига до яйчниците. Процедурата може да бъде извършена лапароскопски (лекарят прави фин разрез с помощта на прецизен инструмент) или по традиционния начин (широк разрез на корема). Продължителността на операцията е около 15 минути.
За разлика от пълната хистеректомия, при която се премахват матката, яйчниците и фалопиевите тръби, отстраняването само на последните не повлиява на менструалния цикъл и не отключва менопауза. Всяка хирургична интервенция крие известни рискове, но при салпингектомията те са минимални, уверява д-р Лу.
Премахването на фалопиевите тръби има повече ползи, отколкото рискове
Много от пациентките с отстранени фалопиеви тръби споделят, че ползите са по-големи от рисковете. 26-годишната Саманта Карлучи се подлага на пълна хистеректомия, след като й откриват заболяване, известно като синдром на Линч, който увеличава многократно риска от развитие на различни видове рак, включително на яйчниците. Жената е убедена, че това решение е спасило живота й, още повече, че няколко нейни роднини са загубили живота си заради рак на дебелото черво или на яйчниците.
„Не можеш да промениш своето ДНК, без значение как се храниш и дали спортуваш. Тази мисъл ме побъркваше. Когато разбрах, че има начин да се предпазя на 100% от рака, изпитах огромно облекчение“, споделя Карлучи. Тя призовава всички жени, които са застрашени от болестта, да се консултират със своя лекар и да обсъдят процедурата. Въпреки че звучи наистина страшно, Саманта вярва, че това е единствената алтернатива за всеки, който иска да продължи да живее, без да се страхува.
Генетичната мутация BRCA1 и ракът на гърдата
Моника Скентълбъри е на 45 години и преди 2 години се подлага на салпингектомия, след като сестра й умира на 27 години от рак на гърдата и яйчниците. По същото време Моника разбира, че е носител на генетичната мутация BRCA1, която увеличава с 45% до 85% риска от рак на гърдата и с 40% до 46% – от рак на яйчниците.
По време на операцията екипът забелязва изменение в левия й яйчник и решава да го отстрани, заедно с фалопиевите тръби. Резултатите от направените изследвания потвърждават, че там е имало наличие на ракови клетки.
Скентълбъри допълва: „Няма лесен и сигурен метод за диагностициране, преди да е станало твърде късно. Сигурна съм, че пълната хистеректомия наистина спаси живота ми.“
Проучете дали сте семейно обременени
Одра Моран, президент на Алианса за изследвания, свързани с рака на яйчниците, съветва жените да проучат семейната си история, за да са наясно с рисковете. Според нея, ако са запознати с риска от рак на яйчниците,те имат по-голям шанс да открият, че нещо не е наред и да започнат лечение.
Най-важният въпрос, който трябва да си зададат, е: Имам ли роднина с рак на яйчниците, на гърдата, на дебелото черво или на матката? Няма значение дали е от страната на бащата или на майката. Ако отговорът е положителен, би било добре да се консултират с лекар или генетик. Защото историята на Саманта или Моника, може да бъде история на всяка жена по света.
Some experts say more women should consider removing fallopian tubes to reduce cancer risk: https://edition.cnn.com/2023/03/03/health/fallopian-tube-removal-cancer-risk-wellness
- Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците
- Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците
- РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
- Прецизен кръвен тест открива рак на яйчниците в начална фаза
НОВИНАТА е свързана към
- Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците
- Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
- CAR-T имунотерапия забавя развитието, а в някои случаи и унищожава рака на яйчниците
- Ваксина срещу рак на яйчниците ще атакува болните клетки още в началото на заболяването
- Защо продължаваме да пренебрегваме симптомите на рак на яйчниците и какви рискове крие това
- Кои са рисковите фактори за рак на яйчниците
- Тамянът помага в лечението на рак на яйчниците
- Новооткрито лекарство предотвратява повторна поява на рак на яйчниците
- Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците
- Ендометриозата е свързана с повишен риск от рак на яйчниците
Коментари към Алиансът за изследвания върху рака на яйчниците: Премахването на фалопиевите тръби може да спаси живота на хиляди жени