Първите резултати след въвеждането на новата наредба за ТЕЛК потвърждават опасенията на лекари и пациенти
Опасенията на лекари и пациенти, че промените в ТЕЛК ще ощетят болните хора и ще ги оставят масово без помощи и социални добавки, се оправдаха. Новата наредба за медицинската експертиза влезе в сила в началото на август и първите резултати показват именно това.
От Министерството на здравеопазването решиха да се дава процент инвалидност само за водещото заболяване, а за останалите, ако са тежки, да се добавя част. Д-р Боряна Холевич, която е председател на Асоциацията на лекарите, работещи в ТЕЛК, и действащ специалист в Пета градска болница в столицата, многократно предупреждаваше за възможните последствия от подобно решение. „От понеделник досега в моя кабинет са минали около 80 души, само 4-ма запазиха процентите, които имат“, каза тя. Като потвърждение на думите й е нейната пациентка Лиляна Михайлова, която едва успява да се придвижи с патерица, има хипертония, голяма рана на изкривения си крак, дискова херния. Споделя, че 7 години е с ТЕЛК, досега е получавала 74-78%, но сега лекарката й казала, че трябва да й даде 60%. Автоматично пенсията от 200 лв. и 22 лв. добавка за мобилност ще намалеят. Д-р Холевич коментира, че кракът на Лиляна е още по-увреден, но с по-ниския процент тя отива в трета група. „Аз се превръщам в един изверг, който й отнема правото на нормален живот, нека ми обясни някой от управляващите как се живее с под 200 лв. доход на месец“, задава въпрос лекарката.
В новата наредба има изискване експертизите да се извършват само от лекар с придобита специалност по профила на заболяването. Това означава, че ако пациентът, кандидатстващ за ТЕЛК, има рак, в комисията трябва да има онколог. Ако се разглеждат документите на диабетно болен – ендокринолог, на страдащ от псориазис – дерматолог и т.н. Проблемът е, че няма желаещи да работят в лекарските комисии и в един момент те ще са застрашени от прекратяване на дейността по тази причина. Д-р Холевич коментира, че продължават да гледат досиетата на хората, но има голяма вероятност НОИ да ги обжалва, тъй като не са спазени новите изисквания. Другата възможност е досиетата, които не са по специалността на работещите в комисиите, да бъдат оставени да стоят в медицинската картотека. И в двата случая решенията спират да действат и болните остават без права.
Д-р Боряна Холевич казва, че докато течали обсъжданията по промените в наредбата, лекарите предложили различни варианти, за да се предотвратят проблеми от този характер. Не били приети нито искането за задължителен 3-месечен срок за изготвяне на експертизата, за да няма луфт между решенията, нито искането за отпадане на дегенеративните заболявания, типични за възрастните хора, от наредбата. Отхвърлено било и предложението да има отделна наредба за експертиза за децата заради спецификата при техните случаи.
От Министерството на здравеопазването коментират, че от 3 август тази година, когато влезе в сила наредбата, до този момент няма нито един сигнал на Териториална експертна лекарска комисия за трудности при окомплектоването на съставите. Също така към ведомството не са адресирани сигнали на граждани за намален процент неработоспособност.
Позицията на здравното министерство е, че не може да се говори за масово намалени проценти и затруднения с намирането на специалисти за комисиите при условие, че новата наредба действа по-малко от месец. По тази причина е недопустимо да се разпространяват подобни твърдения и да се заблуждава обществото.
От ведомството припомнят, че в срок до 6 месеца от влизането в сила на постановлението ще бъде направена оценка как то функционира и при необходимост ще бъдат извършени съответни действия.
От министерството ще изпратят указания до ТЕЛК-овете в страната как да се прилагат промените в медицинската експертиза и по този начин да се постигне уеднаквяване на тълкуването на новите текстове. Така подходът при освидетелстването на хората ще бъде един и същ.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: clinica.bg, mh.government.bg
Снимка: dunavmost.com
НОВИНАТА е свързана към
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
- Видове пенсии в България
- Изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст
- Адресът на съставите на ТЕЛК в Стара Загора е променен
- Допълнително задължително пенсионно осигуряване в България
- Специфични условия за пенсиониране на военнослужещи, държавни служители и други длъжности
- Пенсионно осигурителна компания "ДСК - Родина"
- 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране
Коментари към Първите резултати след въвеждането на новата наредба за ТЕЛК потвърждават опасенията на лекари и пациенти
Лидия Накова
Защо не може да преизчеслят социалната пенсия ,аз съм от 2012г.тогава имах 3г.стаж сега имам 5г.и съм със 100%инвадилизиране и пенсия от 175лв. какво трябва да направя
Здравейте! Това е информация от 2018 година. Всичко за пенсиите с днешна дата може да намерите тук: Пенсия
А по въпроса конкретно за Вашата пенсия следва да се обърнете към съответната институция.
Защо не може да преизчеслят социалната пенсия ,аз съм от 2012г.тогава имах 3г.стаж сега имам 5г.и съм със 100%инвадилизиране и пенсия от 175лв. какво трябва да направя