Ракът на кожата може да бъде открит чрез мастните молекули в клетките
Изследователи от няколко руски научни институции предлагат ракът на кожата да се открива чрез оптичен метод, който позволява извършването на неинвазивен анализ на биомаркери на заболяването в клетките.
Като биомаркери учените използват мастните молекули, които са в клетъчните мембрани и успяват да разграничат здравата кожа от тъканта с тумори с точност повече от 95%.
Изследването
Учени от Института по физика "П. Н. Лебедев“ и колегите им от Московския държавен медицински университет „Сеченов“, Московския държавен медицински и стоматологичен университет и Националния научноизследователски институт по обществено здраве „Н. А. Семашко“ използват спектроскопията (спектрален анализ, който изследва как светлината взаимодейства с материята), за да диагностицират различни злокачествени кожни новообразования.
За целта проби от кожата на здрави и на хора с диагноза рак на кожата биват осветени с лазери, които имат различна дължина на вълната – и във видимия, и в инфрачервения диапазон.
Екипът установява, че спектрите на комбинационното (Раманово) разсейване или кривите, които показват как се променя дължината на светлинната вълна, когато взаимодейства с тъканта, са видно различни при здравите и пробите с рак на кожата. Това се обяснява с факта, че протеиновите и мастните компоненти, но и концентрацията на нуклеиновите киселини се променят в туморните клетки.
Тези резултати стоят в основата на предложението за два нови спектрални критерия, които показват липидния състав на клетъчните мембрани. Като използват липидите като биомаркери, учените успяват да разграничат здравата от болната кожа.
Правят го с точност, която надхвърля 95%. А това, казват авторите, показва високата чувствителност на метода. Подобни различия могат да бъдат основа за рутинното използване на сепктроскопията в медицинската диагностика.
Резултатите от проучването са публикувани в списание Molecular Science.
За ползата от предложения подход
На-кратко и точно затова каква е ползата от подхода обяснява д-р Елена Римска, изследовател в Лабораторията по лазерна нанофизика и биомедицина на Института по физически науки „Лебедев“ и ръководител на екипа до април 2023 г., след което ръководството поема д-р Алина Тимурзиева
„Подходът, който предлагаме, е с висока чувствителност, а това позволява да бъде използван в медицинската диагностика, което от своя страна ще доведе до откриването рака на кожата в най-ранните стадии на развитието му“, казва д-р Римска.
Всъщност, търсенето на възможности за откриването на рака на кожата в най-ранна фаза е голямо предизвикателство, не само защото става дума за един от най-често срещаните злокачествени тумори, а и защото ранната диагностика е изключително важна. Благодарение на нея се увеличават сериозно шансовете за благоприятен изход от лечението и за много по-бързо възстановяване. Ракът на кожата се идентифицира много трудно в ранния стадий, защото поразените от тумори клетки не се различават особено от здравите.
>>>Видеокапиляроскоп открива рак на кожата в ранен стадий
Откриването им може да стане чрез комплексна диагностика, с която се справят само медицински специалисти с висока квалификация. Най-често окончателната диагноза се поставя на по-късен етап, след като се направи хистологично изследване на хирургично отстранена тъкан.
Проучвания показват, че има алтернативен подход за диагностицирането на злокачествени кожни тумори в много ранен етап и това е спектроскопията на тъканите. Методът позволява да бъдат открити биохимични маркери на заболяването в клетките, а това са ясни промени в тялото на болния, като например, „неправилни“ липиди и проетини.
Екипът планира да подобри метода. Идеята е да бъдат анализирани заедно спектрите, които се получават при осветяването с лазери с различни дължини на вълната. Така, казва д-р Елена Римска, ще се повиши честотата на откриване на злокачествените тумори на кожата.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Захарна ябълка, Анона
- Лепка
- Фотодинамична терапия
- Как да разпознаем кои бенки са опасни
- Не пренебрегвайте появата на петно под ноктите
- Червена детелина
- Хинап помага при чернодробни заболявания и рак на кожата
- Хенна, Къна
- Д-р Ива Гаврилова: Всяка новопоявила се или бързо нарастваща и променяща се неболезнена, „раничка“ или „брадавица“, която не заздравява повече от 2-3 месеца трябва да бъде прегледана
Коментари към Ракът на кожата може да бъде открит чрез мастните молекули в клетките