Видеокапиляроскоп открива рак на кожата в ранен стадий
Изследователи от Университета „Сеченов“, Русия, създават устройство, което открива всички видове рак на кожата в най-ранния им стадий. Клиничните проучвания започват през септември 2023 г. Видеокапиляроскопът е първият в Русия и един от първите в света, съобщават от университета.
Устройството
Устройството съдържа цифров фотоапарат, микроскоп, изравняващо стъкло, статив, захранване и уникален софтуер.
Работата на устройството, наречено видеокапиляроскоп, се основава на визуализацията на разпространението на капилярната мрежа на кожните неоплазми. Чрез него лекарите са в състояние да видят съдовия модел и да проследят динамиката на промените в него.
Това има важно значение, тъй като според научни изследвания появата на злокачествена кожна неоплазма е придружена от обилно кръвоснабдяване. Именно тук започва хаотичният растеж на капилярните съдове, за които е характерно, че са разположени произволно, имат непълна структура или формата им е неправилна и стените им са изтънени.
Александър Мачихин, който е водещият изследовател в лабораторията по акустична и оптична спектроскопия на Научно-техническия център по уникално приборостроене на Руската академия на науките, разказва, че основа на устройството са оригиналната оптико-електронна система и софтуера. Уникалността на устройството се състои в това, че позволява да се анализира кожен дефект, разположен почти във всяка част на тялото.
„Апаратът за анализ на микроциркулацията елиминира всички смущения на повърхността на кожата и показва съдовата картина директно в областта на неоплазмата. По този начин по време на прегледа лекарят получава не само информация за състоянието на кожата, но и карта на кръвоносните съдове и количествените показатели на микроциркулацията. Всичко това повишава точността на диагнозата“, разяснява Александър Мачихин.
Как работи видеокапиляроскопа
Устройството снима участък от кожата със скорост от 90 кадъра в секунда, обработва снимките и създава цифрова база.
Лекарят може да открие веднага увеличеното изображение на екрана на компютъра, да го разгледа подробно и в детайли, а след това да определи дали пациентът има рак. Постепенно изображенията ще формират масив от данни, а с тяхна помощ изкуствен интелект ще направи възможното, за да бъде поставена точна диагноза.
>>>Злокачествен меланом на кожата
Въз основа на деформацията на съдовия модел видеокапиляроскопът е в състояние да открие в ранния стадий на развитие всички видове карциноми, сред които меланома и базалиома.
Предимствата
Основното предимство на изследването е свързано с бързата и точна диагностика на рака
А това е особено важно, тъй като честотата на грешките при диагностицирането на онкозаболявания достига 26%, казва директорката на Института по персонализирана онкология в Университета „Сеченов“ проф. Марина Секачева.
„Ние, учените, имаме нужда от помощта на изкуствения интелект. Затова се надяваме, че проектът ни за визуализация на съдовата мрежа ще повиши точността на диагностиката на рака, но и ще помогне той да бъде открит във възможно най-ранния му стадий. Това ще спаси живота на много хора“, казва проф. Секачева и допълва, че според прогнозите през 2025 г. ракът ще отнеме живота на близо 19 300 000 души в света. За сравнение през 2020-а негови жертви са почти 10 000 000.
>>>Раковите клетки променят размера си, за да оцелеят по време на терапия
Разработката помага да бъде разкрит всякакъв вид кожен карцином. Това се случва много преди появата на класическите признаци. Екипът успява да открие меланом в начален стадий, когато размерът му едва достига 2 mm.
Доц. Людмила Смирнова от катедрата по кожни и венерически болести, също определя като най-голямо предимство на видеокапиляроскопа бързата и точна диагностика на онкозаболявания и подчертава, че този метод предпазва от излишна биопсия.
>>>РНК ваксината срещу меланом на Moderna премина успешно втората фаза от клиничното проучване
„Резултатите позволяват на нас, лекарите, да кажем веднага дали всичко е наред или има подозрение. Точността на диагностиката с устройството до момента е между 85% и 90%“, казва още доц. Смирнова и допълва, че независимо от факта, че изкуственият интелект изчислява рисковете, при поставянето на диагнозата лекарят има последната дума.
Не на последно място сред предимствата е, че изследването се извършва по безконтактен начин, както и това, че е напълно безопасно.
Клиничните изпитвания ще се провеждат в Клиниката по кожни и венерически болести на Сеченовския университет, откъдето съобщават, че желаещите да се включат в тях първо трябва да се консултират с онкодерматолог.
За авторите на проекта
Проектът е общо дело на учени от Института по персонализирана онкология, Националните центрове за медицински изследвания „Дигитален биодизайн и персонализирано здравеопазване“, Катедрата по кожни и венерически болести, Института по клинична медицина към Университета „Сеченов“ и от Научно-техническия център по уникално приборостроене към Руската академия на науките.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Захарна ябълка, Анона
- Лепка
- Фотодинамична терапия
- Как да разпознаем кои бенки са опасни
- Не пренебрегвайте появата на петно под ноктите
- Червена детелина
- Хинап помага при чернодробни заболявания и рак на кожата
- Хенна, Къна
- Д-р Ива Гаврилова: Всяка новопоявила се или бързо нарастваща и променяща се неболезнена, „раничка“ или „брадавица“, която не заздравява повече от 2-3 месеца трябва да бъде прегледана
Коментари към Видеокапиляроскоп открива рак на кожата в ранен стадий