РНК ваксината срещу меланом на Moderna премина успешно втората фаза от клиничното проучване
Фармацевтичната компания „Moderna“ съобщава, че създадената от екипа й експериментална РНК ваксина срещу меланом е преминала успешно втората фаза от клиничното проучване. Терапията, която се предлага обаче включва освен ваксината и имунотерапията на Merck&Co „Keytruda“ (пембромизулаб). Комбинацията между тях намалява рисковете от рецидив на рака или смърт до 44%.
Клиничното изпитване
Във втората фаза на клиничните изпитания се включват 157 души. Те са с меланом, който е в трети или четвърти стадий. Преди лечението туморите им са отстранени.
Една част от болните получават традиционна имунотерапия с „Keytruda“, докато терапията на останалите включва новата РНК ваксина, комбинирана с пембромизулаба.
Учените искат да разберат колко дълго ракът ще бъде в ремисия и дали ще бъде унищожен.
Публикуваните предварителни резултати от „Moderna“ показват, че рискът да се появи рецидив или да настъпи смърт при хората, получили ваксината заедно с имунотерапията, е 44% по-малък.
Тестовете продължават, а окончателните резултати от тях ще бъдат ясни през 2023 г. След това се очаква началото на фаза III от клиничните изпитвания.
Това първо рандомизирано проучване показва още, че комбинирането на иРНК ваксина с лекарство, което засилва имунния отговор, ще даде положителен резултат не само на хората с меланом, но и най-вероятно и на страдащите от други видове рак.
За резултатите
Главният медицински директор на „Moderna“ Пол Бъртън заявява, че използваната от тях комбинация има потенциала да се превърне в „нова парадигма за лечението на рак“. От своя страна главният изпълнителен директор на фармацевтичната компания Стефан Бансел определя предварителните резултати като „силно обнадеждаващи, когато става дума за лечение на рак“. Той подчертава, че иРНК е имала от огромно значение за справянето с COVID-19, но сега екипът на компанията демонстрира потенциала й по отношение на битката с меланома.
„Ще започнем допълнителни проучвания на меланома и на други форми на рак, за да можем да предоставим наистина индивидуализирани лечения. Очакваме с нетърпение момента, в който ще публикуваме пълния набор от данни и ще споделим резултатите както със здравните власти, така и по време на предстоящата медицинска конференция, посветена на онкологията“, казва още той.
От своя страна ръководителят на Merck Research Laboratories д-р Дийн Ли споделя, че положителните резултати представляват важен крайъгълен камък в сътрудничеството им с „Moderna“. „През последните шест години нашите екипи работеха в тясно сътрудничество като обединиха опита в иРНК и в имуноонкологията. Разбира се, основната ни задача беше да се подобрят резултатите при лечението на пациенти с рак. Сега с нетърпение очакваме напредъка на програмата в следваща й фаза на развитие“, казва още д-р Ли.
>>>Учени разгадаха механизъм, по който бенките се превръщат в меланом (рак на кожата)
Един от главните изследователи д-р Джефри Вебер определя предварителните резултати като вълнуващи и обещаващи. „Данните предоставят първото доказателство, че сме в състояние да подобрим процентите на преживяемост, при това без рецидив. Постигаме го като блокаримае PD-1( протеин, наречен програмирана смърт, който помага на туморите да избегнат имунната система) при високорисков меланом.
Това е първото рандомизирано доказателство, че персонализираният неоантигенен подход е полезен при този вид рак“, казва още д-р Вебер.
За ваксината иРНК – 4157/V940
За да създадат ваксината, учените са взели проби както от тумори, така и от здрави тъкани на пациенти. Следва анализ на пробите, който позволява тяхната генетична последователност да бъде декодирана, а протеините мутанти, които са свързани с рака да бъдат изолирани. Точно тази информация екипът използва, за да създаде специална ваксина.
Всяка ваксина е индивидуална и е изцяло съобразена с човека с меланом. иРНК – 4157/V940, както я наричат създателите й) се приготвя като се използват индивидуалните проби от меланома, от които се изолират малко над 30 маркера, специфични за туморните клетки. За тях се получават и съответните иРНК, а те вече се поставят в липидни обвивки. Този вид обвивки улесняват доставката на медикамента до организма.
Предимството на иРНК е, че позволява на клетките да създават копия на протеините на патогена. Точно чрез тези молекули имунитетът се учи да ги разпознава и неутрализира, а в същото време оригиналната иРНК се унищожава.
Когато инжектират лекарството, клетките на пациента започват да произвеждат перфектни копия на мутациите, които имунната система разпознава и унищожава.
Персонализираната ваксина на „Moderna“ се приготвя за два месеца. От компанията обаче казват, че най-вероятно ще намалят този срок наполовина.
Тепърва учените ще проучат и възможността ваксината им да бъде полезна за други видове рак, например, на белия дроб, на пикочния мехур и някои видове на гърдата.
Персонализираните противоракови ваксини стимулират имунната система по начин, който позволява тялото на пациента само да осъществи индивидуален антитуморен отговор, който е специфичен само за неговия тумор.
иРНК - 4157/V940 е проектирана по начин, който води до имунен отговор чрез генериране на специфични Т-клетъчни отговори въз основа на уникалната мутационна характеристика на тумора на пациента. В същото време „Keytruda“ е имунотерапия, който повишава точно способността на имунната система на организма да открива и да се бори с раковите клетки.
За персонализираните ваксини
Множество са учените и екипите в различните компании, лаборатории и университети, които работят за създаването на персонализирани ваксини. Те са сред обещаващите идеи за ваксини срещу рак, които се разработват след твърде много неуспехи в тази област.
Експертите са категорични, че ваксините срещу рак са повратна точна в битката със заболяването, определяно като бича не само на 20, но и на 21 век. Очакванията са в следващите пет години да се появят голям брой.
>>>DataArt създаде мобилно приложение „SkinCareAl“, откриващо ранните признаци на меланома
До момента фармакомпанията BioNTech осъществява няколко изпитания на ваксина срещу рак, едната от които е също персонализирана и е за рак на панкреаса.
„Gristone“ също работят активно от години по темата. Сега те тестват персонализирана иРНК ваксина заедно с имунотерапии на Bristol Myers Squibb в проучване сред пациенти с големи тумори в напреднал стадий.
Продукти свързани с НОВИНАТА
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- БЦЖ ваксина
- Солариум: лечебни ползи и рискове
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
- Пневмококова ваксина
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- Противогрипни ваксини
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Терапия с хидроксикарбамид (хидроксиурея)
Коментари към РНК ваксината срещу меланом на Moderna премина успешно втората фаза от клиничното проучване